Грошима, одеколоном і марихуаною: як мешканцям різних країн допомагають пережити коронавірусні обмеження

Щоби пригальмувати поширення коронавірусної інфекції, більшість країн Європи вдалися до карантину. А деякі навіть оголосили надзвичайний стан. У багатьох країнах зачинені майже всі заклади, крім продовольчих магазинів та аптек, закриті кордони, обмежений рух громадського транспорту. Заборонені будь-які масові зібрання, людей просять поменше виходити з дому.
Через карантин багато хто ризикує втратити джерело прибутку. За підрахунками Міжнародної організації праці, близько 25 мільйонів людей можуть втратити роботу. Тяжко дається переносити карантин і психологічно. hromadske розбиралось, як уряди, великі компанії та звичайні громадяни допомагають іншим людям пережити цей непростий період.
Гроші, кредити, відсотки
Європейський центральний банк уже оголосив про пакет допомоги в розмірі 750 мільярдів євро, щоб підтримати економіку країн єврозони під час пандемії.
Уряди окремих країн теж почали фінансово підтримувати підприємців. Так, у Франції уряд виступить гарантом кредитів, які беруть підприємства, що зазнали збитків. Як пообіцяв президент Макрон, «жодне французьке підприємство не збанкрутує». А ще держава виплачуватиме 84% заробітної плати всім, хто на час вимушеного карантину втратив роботу.
Про свої економічні заходи оголосив і уряд Великої Британії, який довгий час відмовлявся вводити жорсткі карантинні обмеження через коронавірус. Міністр фінансів країни Ріші Сунак заявив, що влада виділить 330 мільярдів фунтів стерлінгів для позик бізнесу. А банки погодилися відтермінувати виплати за іпотекою на три місяці. Загалом, за підрахунками CNN, йдеться про понад 1,5 мільярда доларів урядової фінансової допомоги британським громадянам і підприємцям.

У США, де вже зафіксували понад 9 тисяч випадків коронавірусу, є свій рецепт порятунку економіки країни. Президент Дональд Трамп та міністр фінансів Стівен Мнучин запропонували видати кожному дорослому американцю чек на суму до 1000 доларів. Таке американці вже практикували у 2008 році, однак тоді за законом про економічне стимулювання громадянам видали по 600 доларів. Це спрацювало, і уряд країни таким чином простимулював економіку на 100 мільярдів доларів.
До схожих заходів вдавалися і в Китаї, де епідемія COVID-19 уже пішла на спад. Приміром, у лютому влада країни профінансувала банки на 800 мільярдів юанів (113 мільярдів доларів) для цільових кредитів. Крім того, державним банкам наказали надавати дешеві позики малому й середньому бізнесу, а приватні заохотили відтермінувати стягнення відсотків за вже наданими кредитами на кілька місяців.
Великі компанії, як-от Facebook, теж вирішили підтримати своїх співробітників фінансово. Гендиректор Facebook Марк Цукерберг розпорядився доплатити з квітня 45 тисячам працівників додаткову тисячу доларів до зарплати. У компанії сподіваються, що компенсація допоможе тим, хто працює дистанційно через обмеження щодо коронавірусу та має витрачати кошти на обладнання офісу вдома. Також бонус має допомогти співробітникам, які доглядають за дітьми.
А італійські виробники автівок та автозапчастин Ferrari, Fiat Chrysler і Marelli ведуть перемовини з найбільшою в Італії компанією з виготовлення апаратів штучної вентиляції легень, аби допомогти їй з виробництвом. Через спалах коронавірусної інфекції в Італії таких апаратів не вистачає.
Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

Відпустки, «гарячі лінії», марихуана
Утім навіть фінансова допомога не дозволяє вирішити труднощі, пов’язані зі зміною побуту людей. Головна дилема для родин у багатьох країнах — як дати собі раду з дітьми на час карантину і водночас працювати дистанційно.
У Польщі батьки можуть отримувати компенсацію у розмірі 80% заробітної плати, якщо вони змушені залишатися вдома для догляду за дітьми. Претендувати на компенсацію батьки можуть і в тому випадку, якщо працюватимуть дистанційно.
У Бельгії, попри те, що навчальні заклади закриті на карантин, дітей можна на якийсь час приводити до школи, якщо немає кому за ними доглянути. Бабусям та дідусям, які у більшій зоні ризику, дітлахів просили не відвозити.
А в Італії, яка серед європейських країн найбільше постраждала від коронавірусу, кожному з батьків надають відпустку з догляду за дитиною терміном до 15 днів, а для сімей із дітьми віком до 15 років чи з інвалідністю компенсують половину заробітної плати. Крім того, передбачається додаткове фінансування для оплати послуг доглядачів за дітьми.
Турбуються і про людей похилого віку. Так, у столиці Чехії Празі для них відкрили «гарячу лінію», аби вони могли звернутися по будь-яку допомогу. Для тих, хто старше 65-ти, у продовольчих магазинах є спеціальні години для відвідування — з 10-ої до 12-ої ранку. І, до речі, в місті також скасували платне паркування — аби заохотити людей до користування власним, а не громадським транспортом на час карантину.
Своєю чергою, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган оголосив, що уряд безкоштовно роздаватиме жителям Стамбула й Анкари віком від 65 років захисні маски й одеколон.
Часом доходить і до курйозних випадків. Приміром, в американських штатах Огайо, Вісконсин, Кентукі, Юта і Вашингтон поліція звернулася до злочинців із проханням… не скоювати злочинів, поки в США триває епідемія коронавірусу. А в тюрмах Ірландії, своєю чергою, заборонили антисептики на спиртовій основі, бо в’язні варили з них самогон.
У Нідерландах на час карантину зачинили всі громадські заклади — зокрема й крамниці з марихуаною (у країні її продаж дозволений, але лише в ліцензованих закладах). Та через це зросла нелегальна торгівля канабісом. І тому нідерландський уряд пішов на безпрецедентний крок і дозволив крамницям із марихуаною відкритися на час коронавірусних обмежень — за умови, що люди в них стоятимуть на безпечній відстані одне від одного.

Флешмоби, доставка, фандрайзинг
У Польщі послугу посидіти якийсь час із дитиною пропонують волонтерські організації. Так само вони допомагають з домашнім навчанням, доглядом за тваринами чи хатньою роботою. Одна з волонтерських спільнот, Widzialna Rękа («Видима рука»), була заснована 11 березня, щойно навчальні заклади Польщі зачинилися на карантин, а нині нараховує 80 тисяч учасників.
Суреш Гоял, власник індійського ресторану у Варшаві, почав доставляти їжу медичним працівникам, які в умовах епідемії мусять працювати понаднормово і часто не встигають пообідати. На ініціативу Гояла кошти збирають за допомогою фандрайзингу. На кампанію під хештегом #PosiłekDlaLekarza (#ЇжаДляЛікаря) за кілька днів вдалося зібрати понад 460 тисяч злотих (102 тисячі євро).
Важливу ініціативу започаткувала американська студентка Джейд Пауел — вона створила мережу Shopping Angels («Ангели закупів»). З 13 березня до неї долучаються сотні молодих людей по всій Америці, які готові ходити за покупками для людей старшого віку, для яких небезпечніше заразитися коронавірусом через важкий перебіг хвороби.
В Італії місцеві мешканці, які вимушені сидіти вдома через уже понад двотижневий суворий карантин, підтримують одне одного, як можуть. 13 березня в багатьох італійських містах влаштували флешмоб, аби підбадьорити одне одного: люди в один момент відчинили вікна та зіграли на музичних інструментах — акцію назвали «Звуковий флешмоб» (Flashmob Sonoro). А в одному з районів Мілана мешканці багатоквартирного будинку щоденно о шостій вечора влаштовують спільну зарядку — кожен на власному балконі.
У Франції, в якій від 17 березня теж запроваджений суворий двотижневий карантин, мешканці багатьох міст щовечора о 20й виходять на балкони та влаштовують овацію. Оплески присвячені лікарям, які борються з епідемією. Щоразу до акції долучається все більше й більше людей.

А як в Україні?
На період карантину фізичним особам-підприємцям влаштували тимчасові «податкові канікули»: Верховна Рада звільнила ФОПів від сплати єдиного соціального внеску на березень та квітень 2020 року.
А Кабінет міністрів розширив дію програми пільгових кредитів бізнесу під 5-9% річних — тепер такі кредити можна брати компаніям, які через карантин та економічну кризу зазнали збитків. Йдеться про інвестування у виробництво лікарських засобів та медичної продукції. А ще — поповнення обігових коштів та покриття витрат на оплату зарплат, оренди, комунальних послуг компаніям, які доставляють їжу та здійснюють догляд за хворими.
Також в Україні продовжують безперебійно працювати Укрпошта та «Нова Пошта» — більше того, з 18 березня вони скасовують плату за зберігання посилок аж до кінця карантину, тобто попередньо 3 квітня. А студенти, які після оголошення карантину не поїхали додому, можуть жити в гуртожитках — уряд попросив адміністрації вишів їх не виселяти.
І, вірогідно, це ще не все. Прем’єр-міністр міністр України Денис Шмигаль запропонував уряду розглянути можливість відшкодування частини комунальних платежів певним категоріям громадян, або навіть і всім.
Крім того, в Україні вже працює мережа небайдужих, готових допомагати іншим під час коронавірусного карантину. На платформі «Солідарність» можна залишити заявку тим, хто прагне допомогти, а також тим, хто потребує допомогти. Йдеться передусім про купівлю ліків, продуктів, масок. Протягом кількох днів роботи «Солідарності» там уже зареєструвалося 415 волонтерів (найбільше в Києві та Одеській області), які допомогли понад десятку людей. У Facebook теж з'являються групи взаємопідтримки, зокрема, Україна на карантині.
А ще після того, як у Києві, Харкові та Дніпрі припинив роботу метрополітен, українці з власними автомобілями вирішили запустити флешмоб, щоби підвозити на роботу медичний персонал. У соцмережах використовують хештеги #підвези_сусіда_медика_до_роботи та #підвезимедиканароботу. Знайти того, хто потребує допомоги, можна у локальних спільнотах в Telegram, Viber або Facebook.
А безкоштовно доглянути за дітьми в Україні пропонують сервіси експрес-нянь ParaSolka та BahamaMama.
- Поділитися: