Світ

Грузинські активісти оскаржують пенсійну реформу у Конституційному суді

Кавказский Узел
Світ/Грузинські активісти оскаржують пенсійну реформу у Конституційному суді
Зберегти
Вигляд
Представники громадської організації «Грузинська демократична ініціатива» подали позов до Конституційного суду Грузії. Вони вимагають скасувати запровадження накопичувального рівня пенсійної системи як такого, що «суперечить Конституції країни».

Зазначимо, що накопичувальний рівень пенсійної системи почав діяти у Грузії з 1 січня 2018 року. Зокрема, ним передбачається, що кожен громадянин самостійно відкладатиме на свою пенсію, перераховуючи на особистий пенсійний рахунок по 2% доходів щомісяця. Ще 2% від доходу громадянина на його пенсійний рахунок має переказувати роботодавець.

Активісти вважають, що запровадження такої моделі, коли роботодавець зобов’язаний перераховувати кошти на пенсійне забезпечення своїх працівників, прирівнюється до запровадження нового податку.

«Держава каже нам: для вашого добробуту ваше майно мають обмежити, мовляв, щоб у вас була забезпечена старість. Проте тут є проблема: обмежувати це право (право власності — ред.), відповідно до Конституції, можна лише у разі, якщо це слугує суспільним цілям, а не забезпечує достаток конкретної людини», — повідомив директор програми стратегічних дій «Грузинської демократичної ініціативи» Едуард Марікашвілі в ефірі одного з грузинських телеканалів.

Водночас, в уряді Грузії стверджують, що обов’язкове відрахування на пенсійний рахунок працівників є не новим податком, адже має цільове призначення.

«Податок — це збір, який надходить до бюджету, і потім уже уряд визначає, як його використовувати. Виплати до пенсійного фонду податком не є», — повідомила заступниця фракції «Грузинська мрія — соціал-демократи» Бека Нацвшлішвілі.

Зазначимо, що запроваджена від початку 2019 року накопичувальна пенсійна система Грузії покликана вирішити проблему пенсійного забезпечення в країні. Наразі, середній розмір пенсії у Грузії складає близько 74 доларів на місяць, в той час як середній розмір зарплати — 350 доларів на місяць. Пенсійною реформою також передбачені державні відрахування на рахунки тих громадян, що мають низький рівень доходів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як самостійно накопичити на гідну пенсію

Накопичувальний рівень пенсійної системи мають запровадити і в Україні. Водночас, його фактичне запровадження переносять щороку через «відсутність відповідної інфраструктури» на фінансовому ринку.

Перехід до накопичувальних пенсій є світовою практикою, яка покликана ефективно вирішувати проблему пенсійного забезпечення у країнах з низьким рівнем народжуваності.

Пов`язані новини