Музично-перформативний гурт «Хамерман знищує віруси» бореться з вірусом ханжества вже 21 рік поспіль. За цей час коло їхніх фанатів склалося і ствердилося, вектор творчого шляху викристалізувався й стабілізувався, і мусило статися маленьке інформаційне диво, аби в суспільстві піднялася нова хвиля цікавості до «ХЗВ» як культурного явища.

Це диво раптово відбулося в Івано-Франківську, під час виступу «Хамерманів» на фестивалі Porto Franko.

«Чорти Цукренко й Пахолюк

Онуки Сатани

В несвячених трусах без брюк

Спаси і сохрани!»

Іван Семесюк, художник, письменник, музикант

Ще раз про те, що сталося на Porto Franko

«Хамерман Знищує Віруси» дали концерт на фестивалі Porto Franko в Палаці Потоцьких 14 червня. Подія була закритою з обмеженням віку 21+. Для виступу Альберт та Володимир «вбралися» в картини на силіконових бретельках від жіночої білизни, а відтак Володимир мінімізував костюм до самої шкарпетки на інтимному місці.

Власне, нічого «такого» «ХЗВ» не зробили: провокативні тексти з нецензурною лексикою, форма одягу, скажімо, вільна — все це нормально і традиційно для гурту, це відомо кожному, хто колись стикався з творчістю «ХЗВ».

Утім, місто образилося, принаймні частково: міський голова доручив освятити одну з локацій фестивалю Porto Franko після виступу «ХЗВ», а поліція Івано-Франківської області відкрила кримінальне провадження за фактом хуліганства та викликала на допит органзіторів фестивалю.

Український Facebook сміється й плаче через цю історію вже майже тиждень. Але хайп приходить і йде, а що залишиться суспільству, Івано-Франківську і, власне, «Хамерманам» — розповідає Громадське.

Виступ гурту «Хамерман знищує віруси» на фестивалі Porto Franko в Палаці Потоцьких, Івано-Франківськ, 14 червня 2018 року Фото: Богдан Кутєпов/Громадське

Кадилом по закону

«Під сценою глядачі зустрічали нас як The Beatles!

Вони просто не могли повірити, що на Землі є такі ідіоти»

Володимир Пахолюк, учасник гурту «ХЗВ»

У студії Громадського під час вечірнього ефіру «Нині вже» «ХЗВ» кажуть, що більш ніж за 20 років творчості такого резонансу їхній виступ ще не викликав, та ще жодного разу не доводилося попереджати організаторів про формат. Музиканти називають цензурою подібне узгодження сценічних костюмів або інших власних творчих рішень з організаторами чи представниками влади та заявляють, що вони ніколи такого не робили і не робитимуть.

«Як може відбуватися узгодження? «Дорогі організатори, можна я одягну на член шкарпетку і заспіваю кілька пісень із матюками?» — каже Володимир Пахолюк.

Поліція відкрила кримінальну справу не проти конкретних осіб, а просто за фактом хуліганства. На жодні допити музикантів наразі не викликали.

«Справу відкрили після проведення моніторингу в інтернеті, де громадяни Прикарпаття обурилися виступом цього гурту і дали оцінку: такий виступ є антиморальним і антихристиянським», — сказала в ефірі «Нині вже» Мирослава Белдик, речниця ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області.

Коло підозрюваних, за її словами, ще не визначили. Спершу правоохоронці повинні поспілкуватися з організаторами та з людьми, які знімали виступ на камери.

Про звернення поліції надати фото-відео зйомку виступу «ХЗВ» уже повідомив у Facebook головний редактор видання «Курс» Сергій Борис. Він оприлюднив фотокопію звернення, датоване 18 червня.

Учасник гурту «Хамерман знищує віруси» Володимир Пахолюк у студії Громадського, Київ, 19 червня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Політичні віруси

Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська в коментарі Громадському сказав, що міська влада до відкриття провадження не має стосунку, але воліє більше не допустити повторення таких виступів у місті: «Це урок на майбутнє. Такі заходи треба все-таки погоджувати».

Він також згадав, що головним меценатом фестивалю був його політичний опонент, кандидат на посаду міського голови, який не переміг — Олександр Шевченко, через що Марцінків не хотів «ставити перепони фестивалю».

Олександр Шевченко відреагував на виступ «ХЗВ» у своєму Facebook різко: «Розуміючи суспільний резонанс та неоднозначність трактування подій, надалі, очевидно, що ми будемо обумовлювати певні табу на майбутні фестивалі».

Франківський інформаційний аналітик Ігор Ткач розповів Громадському, що, на його думку, причиною конфлікту є виключно політика: «Ніякого стосунку до мистецтва чи до фестивалю це не має. Що Руслан Марцінків, що Олександр Шевченко в мистецтві не розбираються».

Співорганізатор фестивалю Porto Franko Ростислав Держипільський в ефірі Громадського назвав ситуацію смішною та страшною одночасно. Він сподівається, що переможе здоровий глузд і закликає не ставити ярлик на Івано-Франківську. Попри заперечення речниці поліції, Ростислава все ж допитала поліція.  

«Я от коли вперше тоді в поліції і був, то почав реготати. Питають: «Чого ви смієтесь?». Я кажу: «Я не вірю, що таке сьогодні може бути у нас в державі. Хлопці, давайте заспокойтеся і не робіть посміховисько з нашого міста», – розповідає Ростислав Держипільський.

Учасник гурту «Хамерман знищує віруси» Альберт Цукренко в студії Громадського, Київ, 19 червня 2018 року Фото: Ілля Антонець/Громадське

Життя після хайпу

«Мічтав я в дєтствє стать артістом

Но батько мнє не разрішив

Сказав шо всі вони пасівниє

І музиканти і пєвци»

з пісні гурту «Хамерман знищує віруси» – «Артист»


«Уже тиждень є враження, що я існую в обставинах глибинного сюру», — каже учасник «ХЗВ» Володимир Пахолюк.

Альберт Цукренко ж негативну реакцію на творчість гурту пояснює так: «Це питання емоційно зарядженої подачі інформації. 100% людей, які негативно коментували наш виступ, не були на ньому присутні. Ті ж, хто приходить, зазвичай піддаються нашому «обаянію» і переходять на наш бік».

Чимало митців, журналістів та арт-менеджерів підтримали «Хамерманів». Свою позицію у Facebook висловили, зокрема поетеса Євгенія Чуприна, письменник Сергій Жадан, головна редакторка ART UKRAINE Аліса Ложкіна, художник, письменник і музикант Іван Семесюк.

«Це свідчить, що в Україні досить високий рівень ханжества та пуританства. Якщо такі поважні люди, як мери, кажуть, що треба запустити попа в рясі, аби він махав щіткою, макав у відро і ляпав водою на стіни маєтку колишнього олігарха. І це має якимось чином реабілітувати цю постройку від зав’язаної в носок піпіськи», – коментує ситуацію Дмитро Зезюлін, фронтмен гурту Latexfauna.  

Володимир Пахолюк каже, що запрошень і впізнаваності гурту дійсно стало більше, скоро будуть анонси нових виступів на їхній сторінці. Підсумовуючи, називає цю пригоду в Івано-Франківську нагородою за 21 рік творчості.

Виступ гурту «Хамерман знищує віруси» в Маріуполі, 29 квтіня 2018 року Фото: Мария Кутнякова/Хамерман Знищує Віруси

Поділитись: