«Харківобленерго» заявило про спроби підсанкційного олігарха Новинського захопити владу над підприємством

Народний депутат Вадим Новинський у кулуарах Верховної Ради, Київ, 2 листопада 2021 року
Народний депутат Вадим Новинський у кулуарах Верховної Ради, Київ, 2 листопада 2021 рокуМаксим Поліщук / УНІАН

«Харківобленерго» стверджує, що підсанкційний олігарх Вадим Новинський намагається захопити контроль над компанією та наростити свій вплив в енергетиці.

Про це йдеться у заяві підприємства.

Зазначається, що Новинський досі є акціонером «Харківобленерго» через підконтрольну компанію «Смарт Холдинг» — йому належить майже 25% акцій енергокомпанії.

«Вказане становище не змінили ані рішення суду про визнання недійсним договору купівлі-продажу акцій Новинським, ані персональні санкції, накладені на олігарха президентом України. Тобто якщо є ресурси та медійний вплив, можна ігнорувати суди й рішення голови держави», — йдеться у повідомленні.

У заяві нагадали, що «Харківобленерго» є стратегічним підприємством, яке забезпечує електропостачання всієї прифронтової області.

Персональні санкції, які впровадили проти Новинського ще у грудні 2022 року, скасували його право голосувати на зборах підприємства. Проте напередодні загальних зборів «Харківобленерго», які відбулися 25 грудня, його компанія знову отримала повноваження голосувати.

Зазначається, що на цих зборах розглядалося обрання нового складу Наглядової ради, яка призначає і звільняє керівництво товариства та розв'язує інші важливі питання діяльності підприємства.

«Вадим Новинський та фактично підконтрольна йому депозитарна установа ТОВ "Стандарт" повністю проігнорували вимоги закону й указу президента України з метою захопити владу в АТ "Харківобленерго"», — заявили в компанії.

Як пояснили у підприємстві, це стало можливо завдяки тому, що під час заміни програмного забезпечення депозитарна установа подала до Національного депозитарію України неправдиві дані без урахування санкцій.

«Харківобленерго» наголошує, що в умовах постійних атак росії на об’єкти енергетичної інфраструктури такі дії є «недопустимими та повинні бути негайно припинені Службою безпеки України й Міністерством юстиції України».

Що відомо про Новинського?

Він родом із Новгородської області росії, у 2012 році отримав громадянство України. Був «регіоналом», потім — керівником фракції «Опозиційний блок». За даними «Чесно», в парламенті Новинський голосував за «диктаторські закони 16 січня», проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей.

У 2021 році Новинський посів 8 місце в рейтингу найбагатших українців від Forbes зі статками в 1,4 млрд доларів. Так, компанія Новинського мала 23,76% акцій гірничо-металургійної компанії «Метінвест».

У декларації Новинського, поданій у 2020 році, була велика кількість дорогого одягу та виробів із хутра, а також ювелірних виробів його дружини. А ще колекція ікон XIX-XXI століть (30 одиниць) та окремо від них — ікона Миколая Чудотворця (яку депутат оцінив у 706 тисяч гривень).

У липні 2022 року Новинський оголосив, що відмовляється від депутатського мандата, бо вирішив зосередитися на гуманітарних проєктах і служінні Українській православній церкві московського патріархату.

Суд за матеріалами СБУ арештував приховані активи проросійського олігарха на понад 10,5 мільярда гривень.

Розслідування щодо Новинського відбувається за статтею про пособництво росії (ст. 111-2 Кримінального кодексу).