Харківські угоди, що сприяли окупації Криму: завершили розслідування щодо держзради Януковича та Азарова

Микола Азаров та Віктор Янукович, Київ, 19 січня 2014 року
Микола Азаров та Віктор Янукович, Київ, 19 січня 2014 рокуОлег Маркевич / пресслужба КМУ / POOL / УНІАН

Державне бюро розслідувань завершило розслідування щодо держзради колишніх президента Віктора Януковича та прем'єр—міністра Миколи Азарова.

Про це повідомляє ДБР.

За даними слідства, вони за попередньою змовою з групою людей підготували та затвердили Харківські угоди. Так, за вказівкою Януковича підготували проєкт міждержавної угоди, який погодили центральні органи виконавчої влади та схвалив уряд. Потім Харківські угоди ратифікувала Верховна Рада, й вони були імплементовані.

Слідчі вказують, що президент-втікач свідомо розподілив ролі для підготовки необхідних документів і створення видимості законності відповідних процедур. Він залучив до роботи над Харківськими угодами майже всіх високопосадовців уряду та підконтрольних народних депутатів.

Що це за угоди?

Харківські угоди продовжили на 25 років перебування Чорноморського флоту рф на території України замість підготовки до його виведення з країни та штучно створили передумови для збільшення чисельності російських військ на території України, їхнього переоснащення та модернізації. Натомість ці угоди дозволили росії мати достатньо ресурсів для окупації Криму у 2014 році, а у лютому 2022-го — для повномасштабного вторгнення.

За даними ДБР, унаслідок Харківських угод наприкінці 2013-го та на початку 2014 років у Криму перебували щонайменше 2917 представників морської піхоти, 152 бойові броньовані машини, 30 артилерійських систем калібру 100 мм та вище. Також слідчі вказують, що росія таємно модернізувала свою техніку, а українське керівництво на це не зважало. З відома Януковича на півострові було 37 тисяч російських солдатів, які загрожували суверенітету України.

Крім того, у підготовці Харківських угод підозрюють і колишніх міністрів оборони, юстиції та закордонних справ: Михайла Єжеля, Костянтина Грищенка та Олександра Лавриновича. Вони у міжнародному розшуку. За даними слідства, Єжель переховується у Білорусі, тож наразі неможлива його екстрадиція.

А щодо Лавриновича та Грищенка триває екстрадиційна процедура. Один із них ймовірно переховується на Кіпрі, а місце перебування іншого — перевіряється.