Харківські угоди: суд дозволив затримати міністра оборони часів Януковича

Михайло Єжель
Михайло ЄжельWikimedia Commons

Київський апеляційний суд заочно обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою колишньому міністру оборони Михайлу Єжелю, оскільки він погодив Харківські угоди, які згодом сприяли російській окупації Криму.

Про це 28 грудня повідомив Офіс генерального прокурора.

За даними слідства, у квітні 2010 року Єжель за попередньою змовою з тодішнім президентом Віктором Януковичем та іншими високопосадовцями вирішив погодити угоду, фактично навіть не розглянувши її проєкт. Цим вчинком міністр порушив Конституцію та закон «Про міжнародні договори України».

У Державному бюро розслідувань раніше пояснювали, що Єжель погодив проєкти документів без відвідування засідання Кабміну 21 квітня 2010 року, на якому їх обговорювали. Також він не провів обов'язкову правову експертизу щодо відповідності проєкту угоди Конституції та законам України.

Єжелю оголосили підозру в держзраді за попередньою змовою групи осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 ККУ). За даними слідства, Єжель переховується в Білорусі, тож наразі неможлива його екстрадиція. Експосадовцю загрожує від 12 до 15 років ув'язнення з конфіскацією майна.

Що це за угоди?

Харківські угоди продовжили на 25 років перебування Чорноморського флоту рф на території України замість підготовки до його виведення з країни та штучно створили передумови для збільшення чисельності російських військ на території України, їхнього переоснащення та модернізації. Натомість ці угоди дозволили росії мати достатньо ресурсів для окупації Криму 2014 року, а в лютому 2022-го — для повномасштабного вторгнення.

За даними ДБР, через Харківські угоди наприкінці 2013-го та на початку 2014 років у Криму перебували щонайменше 2917 представників морської піхоти, 152 бойові броньовані машини, 30 артилерійських систем калібру 100 мм і вище. Також слідчі зазначають, що росія таємно модернізувала свою техніку, а українське керівництво на це не зважало. З відома Януковича на півострові було 37 тисяч російських солдатів, які загрожували суверенітету України.

Зрештою Державне бюро розслідувань 19 грудня завершило розслідування щодо держзради колишніх президента Віктора Януковича та прем'єр-міністра Миколи Азарова у справі Харківських угод.

Слідчі вказують, що президент-утікач свідомо розподілив ролі для підготовки необхідних документів і створення видимості законності відповідних процедур. Він залучив до роботи над Харківськими угодами майже всіх високопосадовців уряду та підконтрольних народних депутатів.