«Збільшення військової присутності НАТО у східній частині нашого союзу, у країнах Балтії та Чорноморському регіоні — відповідь на агресію Росії в Україні»

Генеральний секретар НАТО у стінах Верховної Ради цитує Тараса Шевченка, засуджує агресію Москви у Криму та на Донбасі, не ставить під сумнів російську присутність на окупованих територіях. Він звертає увагу на те, що корупція — головна завада співпраці, водночас віддає належне успіху в реформах. Єнс Столтенберг обіцяє допомогу в кібербезпеці, висловлює шану українським військовим, але знову загально говорить про перспективи українського вступу до НАТО і пояснює, що питання, скажімо, про надання зброї, вирішує не він, а країни-члени.  

Це звучить у його публічних виступах у присутності президента і українських політиків. Генсек НАТО — насамперед дипломат, чиє завдання балансувати між інтересами 29 союзників. Тоді як українське суспільство, в умовах відкритого конфлікту з Росією, прагне чіткіших гарантій безпеки і розуміння подальших дій. В ексклюзивному інтерв’ю Громадське уточнювало ці питання.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг (ліворуч) та журналістка Громадського Наталя Гуменюк Фото: Олександр Попенко/Громадське

«Фокусуйтеся на реформах, досягайте стандартів НАТО, борітеся з корупцією» — цитую ваші висловлювання. Щоб досягти чогось, треба більше конкретики. Назвіть 2-3 пріоритети, які б ви виділили, з позиції НАТО. 

Головне — успіх у боротьбі з корупцією, оскільки саме корупція гальмує і ускладнює всі інші зусилля.

Саме тому НАТО має програму, яка називається «Побудова чесності». У її межах ми співпрацюємо з Україною, щоб розуміти, яка саме експертиза та допомога потрібні Україні, аби бути успішнішими. Це завдання також і для України та українських лідерів. Ми можемо підтримати, поділитися досвідом інших країн, які побороли корупцію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вірш Шевченка, Росія і вступ до НАТО: головне з виступу Столтенберга в Раді

Ви неодноразово наголошували, що двері НАТО відчинені. Разом з тим, багато українців, зокрема політиків, запитували вас, як саме прискорити цей процес, щоб запустити «План дій щодо членства». У людей, які мешкають тут, у нашому регіоні, виникає справедливе відчуття, що саме бездіяльність провокує агресію. Якщо ми погодимося, що Україна може набути членство в Альянсі набагато пізніше, аніж на це сподіваються українці, чого саме нам чекати, яким буде партнерство до вступу в НАТО?

Ми плануємо тісніше співпрацювати в багатьох сферах. Наприклад, щодо кібербезпеки. Тут ми робимо чимало і просуваємося вперед. НАТО надасть обладнання для зміцнення цифрового захисту ключових українських установ. Ми прагнемо, щоб Україна була спроможною розслідувати і визначати, хто стоїть за тими чи іншими кібератаками. ​

Хоча у сфері кібербезпеки робиться чимало, ми маємо прискоритися. Украй важливо ефективно протистояти гібридним загрозам, гібридній війні. Чимало робиться для того, щоб Україна відповідала стандартам НАТО, аби мати можливість ширшої співпраці між українськими збройними силами та НАТО. Адже це добре і для України, і для НАТО.

Щодо членства, то найважливішим з точки зору НАТО є те, що це суверенне рішення України. Лише вам вирішувати, чи подавати заявку, чи ні. Відтак 28 союзників альянсу мають вирішити, чи готове НАТО розширитись і залучити нового члена. Ніхто більше не повинен втручатися в цей процес. Президент (України) порушив питання про «План дій щодо членства». ​

Ми не обговорювали це питання в деталях, але головне, що Україна вже має інструменти, які дозволяють розпочати процес зближення з НАТО у комплексному пакеті допомоги. Це широкомасштабний план для різних напрямків співпраці. Ми стежимо за його виконанням та реалізацією.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг Фото: Олександр Попенко/Громадське

Стримування і захист — це стратегія, яку озвучує НАТО. Альянс ухвалив рішення про розміщення чотирьох батальйонів у Польщі та країнах Балтії. Відтак з'явилася заява російської сторони про намір розгорнути 30 батальйонів на західному кордоні Росії, пізніше йшлося вже про дивізії або навіть тактичні батальйони. Що може зробити НАТО, що можете зробити ви, щоб і «стримувати», і ґарантувати безпеку в регіоні?

Для НАТО вкрай важливо реагувати співмірно і пропорційно. Безперечно, збільшення військової присутності НАТО у східній частині нашого союзу, у країнах Балтії та Чорноморському регіоні є відповіддю на агресивні дії Росії в Україні.

Питання такої військової присутності на сході не обговорювалося до того, як Росія незаконно анексувала Крим і почала дестабілізувати Східну Україну. Отже, ми реагуємо, але, у той же час відповідаємо пропорційно і обмірковано, позаяк не хочемо нової гонки озброєнь, не хочемо нової «холодної війни».

Росія є нашим сусідом, тому ми стоїмо на засадах оборони і діалогу. Ми маємо бути твердими, маємо бути передбачуваними. Водночас потрібно уникнути загострення напруженості та створення ще складніших відносин з Росією.

Ви думаєте, що досягаєте успіху?

Я вважаю, що без стриманої, але водночас твердої відповіді НАТО, у Європі існувало б ще більше невизначеності. Розмістивши підрозділи на територіях східних союзників, ми послали чіткий сигнал, що у відповідь на агресію щодо будь-якої з країн-членів, НАТО задіє всіх союзників. У той же час, ми змогли почати діалог з Росією. Гадаю, коли напруга є високою, важливий діалог.

Восени Росія проводитиме масштабні військові навчання в Білорусі під назвою «Захід». Балтійські партнери вкрай стурбовані. А ви як розцінюєте ці навчання? Чи будуть присутні на них спостерігачі НАТО?

Ми будемо дуже уважно спостерігати за навчаннями «Захід».

Усі країни мають право тренувати свої армії, водночас робити це відповідально та, безперечно, з дотриманням міжнародних домовленостей та зобовя’зань. Наприклад, у Віденському документі йдеться, що всі масштабні навчання мусять відбуватися під наглядом міжнародних спостерігачів. Ми закликаємо Росію виконати ці вимоги, зокрема й щодо навчань «Захід».

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг Фото: Олександр Попенко/Громадське

Якщо говорити про трастові фонди НАТО на підтримку України, чи можна покращити їхню роботу, зокрема, прозорість, якість та швидкість використання?

Для нас прозорість — фундаментальна річ, особливо коли йдеться про трастові фонди НАТО. І ми абсолютно підзвітні в нашій діяльності в Україні. Навіть більше, деякі фонди, програми та вся діяльність НАТО в Україні спрямована на те, аби досягти більшої прозорості, ми надзвичайно відкриті.

Ми уважно слухали промову Дональда Трампа у Варшаві, де він знову і знову повторював, що члени Альянсу мають спрямовувати 2% ВВП на оборону. Водночас союзників турбує нечіткість позиції американського президента. Ми розуміємо, що ваше особисте завдання — налагоджувати відносини між членами Альянсу, не створювати конфронтації. До чого ви закликали б лідера США, аби поліпшити відносини? Чи маєте якісь побоювання?

Моє звернення наступне: найкращим закликом є заклик позитивний, заклик вкладати гроші в оборону, стримування, колективну безпеку, зокрема й тому, що є певні результати. Адже справді, європейські союзники вперше за багато років починають збільшувати витрати на оборону.

За останні два роки загальні витрати на оборону в Європі та Канаді зросли на 46 мільярдів доларів США, що є величезною сумою для оборонної галузі, інвестицій в обладнання та потужності. Щодо партнерів, то я повністю погоджуюся, що сильне НАТО та колективна безпека допомогли стабілізувати всю Європу.

Це має значення і для таких держав, як Україна, Грузія, західнобалканські країни, які не є членами НАТО, адже вони також виграють від тої стабілізуючої ролі, яку в Європі відіграє сильне і передбачуване НАТО. І частина коштів, які інвестуються в оборону, витрачається і на програми, у рамках яких ми співпрацюємо з Україною, модернізуємо та покращуємо збройні сили України, адже твердо підтримуємо її незалежність та територіальну цілісність.

Отже, ніяких побоювань щодо США?

Сполучені Штати вірні принципам НАТО не лише на словах, а й на ділі. Сьогодні вперше за багато років США нарощують військову присутність в Європі.

Як на мене, те, що вони очолили один із наших батальйонів у Польщі, що водночас означає й збільшення витрат на обладнання та забезпечення військ, — це і є найпотужнішим сигналом їхньої відданості НАТО та виконання безпекових гарантій США перед Європою.

Виступ генсека НАТО Єнса Столтенберга у Верховній раді України Фото: Олександр Попенко/Громадське

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: