Республіканці відкликають свою підтримку Дональда Трампа. Справа не в домаганнях. Трамп, майже як Янукович, обіцяє посадити свою суперницю у в’язницю, якщо стане президентом. Дебати не передебати: найголовніше зі словесного двобою між демоктраткою Клінтон та республіканцем Трампом. А також як ліваки з платформи WikiLeaks стали головною армадою мільйонера Трампа.

Гілларі Трампа чи Трамп Гілларі – хто кого? Американський журналіст Джош Ковенський та спецкор Громадського Наталя Гуменюк пояснюють найцікавіше з того, що треба знати  про президентські вибори у США у п’ятому випуску програми «ГІЛЛАРІТРАМПА».

ЙОГО ЗЛИВАЮТЬ?

До і після брутальних балачок про жіночі геніталії – так можна розділити кампанію Дональда Трампа. Ані расистські висловлювання, ані несплачені податки, ані умовна підтримка Владіміра Путіна не викликали стільки ажіотажу, як записи непристойних розмов Трампа десятирічної давнини, які опублікувало видання The Washington Post.

Перед ефіром на одному з шоу в розмові з Біллі Бушем – телезіркою і двоюрідним братом екс-президента Джорджа Буша – не просто вульгарно говорить про жінок, а хизується тим, що використовує свій зірковий статус багатія й шоумена, аби примушувати їх до сексу. До того ж про свої залицяння Трамп говорить одразу ж після свого весілля.

«Мене автоматично приваблюють красиві жінки і я просто починаю їх цілувати. Вони мов той магніт. Я не чекаю – просто цілую. І коли ти зірка, — вони дозволяють тобі робити це. Ти можеш робити все, що завгодно. Хапати їх за піхву. Робити все, що заманеться.»

«Годі! Дональд Трамп не повинен бути президентом. — Про це в своєму фейсбуці написала колишня держсекретарка – не Гіларі Клінтон, а республіканка Кондоліза Райс, – Як республіканка я сподіваюсь підтримати когось, хто має гідність і рівень, аби балотуватися на посаду головної людини найпотужнішої демократії світу.»

І губернатори, і конгресмени, й високі американські чиновники почали відвертатись від Трампа…

Відверто підтримувати Трампа відмовилася й третя людина в Республіканській партії після кандидата в президенти та віце-президенти. Йдеться про спікера палати Конгресу Пола Раяна. Він в останню хвилину скасував виступ Трампа на власному мітингу, який проводить, бо балотується до Конгресу. За що ті виборці, які симпатизують Трампу провели його вигуками «Ганьба! Ганьба! Ганьба!»

Пол Раян (праворуч), спікер палати Конгресу

Річ у тім, що однопартійці Трампа опинилися в глухому куті. Паралельно з президентською гонкою відбуваються вибори до Конгресу США, тож кожен конгресмен також агітує й за себе. Трамп має популярність, тому піти публічно проти власного кандидита – ризик втратити підтримку частини електорату. Тоді як інша частина, яку збентежило ставлення Трампа до жінок, може навпаки не пробачити, якщо політик не засудить кандидата від республіканців.

Хтивість Трампа і його вульгарніть суперечить одній з ключових ідей більш консервативної республіканської партії – традиційним сімейним цінностям. Водночас ведучий сатиричної програми The Daily Show Тревор Ноа зазначив, що позиція республіканської еліти – засудити Трампа, насамперед наполягаючи на тому, що вони не хотіли б такого ставлення стосовно власних доньок і онучок – є подвійним стандартом.

«Є величезна різниця між непристойними словами і хизуванням про сексуальний контакт проти волі жінки. Про таке не говорять геть усі хлопці. Це злочин. Люди захищають його, кажучи, що всі хлопці говорять непристойності, але не всі хлопці хваляться спробами сексуального насилля», – обурився ведучий Comedy Central.

Дональд Трамп з родиною

ДЕБАТИ НЕ ПЕРЕДЕБАТИ

Демократам годі було чекати кращого часу для зливу аудіозапису Трампа, оприлюдненого трохи більше, як за добу до другого раунду президентських дебатів.

Вони таки не виявилися баталією політичних ідеологій, а були найбруднішими з тих, що відбувалися досі. Питання про висловлювання Трампа постало на самому початку словесного двобою, однак, відповідаючи на нього бізнесмен-республіканець вдало змінив кут. Замість відповідати на претензію, той лякав «Ісламською державою», що є вдалою темою для масового телебачення.

«Це була розмова не для загалу. Я нею не пишаюся. Я прошу вибачення у своєї сім'ї. Прошу вибачення в американського народу. Я не відчуваю гордості. Але то була така собі розмова у роздягальні. Знаєте, коли ми живемо у світі, де «Ісламська держава» відрізає людям голови, де вирують війни і кояться жахливі, жахливі речі... Стільки всього поганого стається — це як Середньовіччя, ми такого ще не бачили — ця різанина по всьому світу... Я занепокоїний ІДІЛ, я ненавиджу їх, а то – якась собі  розмова в роздягальні. Я ж витрясу все з «Ісламської держави», ми їх поборемо. ІДІЛ утворилося через вакуум, який виник через те, що нинішня влада погано керує нашою державою», – пояснював Трамп.

Колишня держсекретарка Гіларі Клінтон цитувала нинішню першу леді Мішель Обаму, мовляв, коли вони поводяться ницо, нам треба триматися високо. Та у випадку з Трампом це не найідеальніша стратегія, бо  чимало виборців Трампа люблять свого кандидата за те, що він хуліган і готовий порушувати норми. Більшe того, для багатьох його прихильників Гілларі винна у всьому за визначенням, тому геть неважливо, що робить він.

Дональд Трамп і Гілларі Клінтон під час другого раунду президентських дебатів 

ГІЛЛАРІ У РОЛІ ТИМОШЕНКО

Найбільший резонанс викликала обіцянка Трампа запроторити свою суперницю за ґрати у разі, якщо він стане президентом.

«Якщо я виграю, — скажу генеральному прокурору призначити спеціальну людину для розслідування вашої ситуації, адже ми ще ніколи не бачили стільки брехні та шахрайства. Такого ще не було, і цим займатиметься спеціальний прокурор. Люди, їхні життя зруйнувала одна п'ята ваших дій. Це безчестя. Я б посоромився на вашому місці. Якби ви так вчинили в приватному секторі, то ви сіли б у в'язницю…» – звертався до Гілларі Трамп.

Причина – скандал з імейлами. Екс-держсекретарка користувалася особистим сервером, що могло поставило під ризик конфіденційну інформацію. Окрім того, Клінтон знищила частину переписки. В день, коли вся увага прикута до Трампа, той таки зумів змусити виправдовуватися свою опонентку за старі гріхи.

«Наше щастя, що людина із темпераментом Дональда Трампа не відповідає за законодавство в цій країні…», – змогла відповісти Клінтон.

Коментар Трампа американські медіа розцінили, як такий, що порушив всі принципи американської демократії у США і вказує на диктаторські ухили мільйонера. Політичні суперники мають боротися під час виборів, а не запроторювати за ґрати незгодних. Також цей вислів натякає на те, що за умови перемоги Гіларі, Трамп може не визнати результатів виборів, що є вкрай нехарактерним для Сполучених Штатів.

ЧОМУ У ТРАМПА СЕРЙОЗНА ПІДТРИМКА?

Трамп вчасно зрозумів, що частина електорату відчуває, що політики в Вашингтоні  не чують їх, – пояснив Громадському старожил Республіканської партії Лорне Кренеру. Він був радником одного з кандидатів-республіканців Ренда Пола під час виборів у кандидати в президенти, а також помічником держсекретаря за адміністрації  Джорджа Буша старшого.

«Особливо після війни в Іраку, після економічного спаду, люди почуваються ніби економіка існує окремо від них. Американцям не потрібне таке занурення США у зовнішню політику. Це ключове для електорату Трампа. Є таке й серед виборців Клінтон – ніби про них забули, так наче в них немає права голосу у цій системі. На цьому грав Берні Сандерс. Виборець почувається інакше, аніж 12 років тому. Байдуже, яким буде результат виборів, але ці питання мають бути вирішені, вони не зникнуть просто так. Відчуття, думки та настрої залишаться. Цей розподіл тепер залежить не від ідеології», – узагальнив республіканець

Лорне Кренер, член Республіканської партії

ЛІВАКИ ЗА ТРАМПА, ЯК WIKILEAKS «МОЧИТЬ» ГІЛЛАРІ

Платформа WikiLeaks відверто і систематично агітує проти Гілларі. Мало не вся їхня твітер-стрічка присвячена витоку розмов з закритої зустрічі, на якій Гілларі Клінтон виступала перед великим бізнесом і побіцяла преференції за рахунок соціальних виплат.  

Опоненти колишньої держсекретарки неодноразово звертали увагу на те, що Goldman Sachs виплачував великі гонорари Гілларі Клінтон та її чоловікові Біллу за виступи. За одну з промов екс-держсекретарка  отримала $675 тисяч, а колишній президент – $1,550 млн.

Ця історія в чомусь підтверджує аргументи, що все, чого можна чекати від Клінтон – роботи на прявлячу еліту, а не в інтересах пересічних американців.

ЧИ МОЖЛИВІ ВИБОРИ БЕЗ ТРАМПА?

Попри заклики десятків політиків-республіканців  до Дональда Трампа зняти свою кандидатуру, це мало ймовірно. Таке рішення може ухвалити лише він. А Трамп – вкрай вперта людина. У своєму твітері він одразу написав, використовуючи великі літери: «Медіа та еліта хочуть щоб я зняв свою кандидатуру, але Я НЕ ЗІЙДУ З ВИБОРЧОЇ ГОНКИ, Я НЕ ПІДВЕДУ СВОЇХ ПРИХИЛЬНИКІВ».

Навіть якщо республіканська партія вибере іншого кандидата, то виборці можуть розцінити це як велику зраду істеблішменту щодо простих людей.

/Відео Олександра Тупіка

Поділитись: