«Хоче відбити дорогу додому». Чому українці вступають до «Гвардії наступу»

На початку лютого Міністерство внутрішніх справ почало формувати «Гвардію наступу» для звільнення тимчасово окупованих територій: шість штурмових бригад у Національній гвардії та по одній — у Державній прикордонній службі й Нацполіції. «Гарантуємо бойові зіткнення на передовій» — відразу обіцяють майбутнім добровольцям. За перші кілька днів анкети заповнила рекордна кількість заявників, тож у МВС уже заговорили про ще кілька нових збройних формувань.
Хто вступає до «Гвардії наступу» та що їм пропонують — дізнавалося hromadske.

Вступити до «Гвардії наступу» онлайн
Щоб вступити до «Гвардії наступу», потрібно заповнити анкету на спеціальному сайті або в одному із визначених ЦНАПів. Тут є представники Нацгвардії, ДПС та поліції, готові детально проконсультувати щодо проходження служби в кожній із бригад. На Львівщині таких ЦНАПів вісім, один із них — у Городку за 25 км від Львова. У ЦНАПі досить людно, проте ніхто до лав «Гвардії наступу» не збирається.
— От якби ви вчора прийшли, — говорить Микола Гуцуляк, діловод військової частини Нацгвардії України, — вчора людей було багато.
— «Багато» — це скільки? — питаю, уявляючи чергу аж на вулицю.
— П’ятеро. У нас є спільний чат з іншими нашими представниками, які приймають анкети в ЦНАПах Львівщини, то я, здається, вчора встановив рекорд. Та й загалом у Городку приходить більше людей, ніж в інших, — каже Микола. Він із родини військових, йому 20 років, два з яких служить за контрактом. А тепер приймає документи в тих, хто так само хоче вступити до Нацгвардії.
Проте така кількість добровольців у ЦНАПі — не показова для цієї рекрутингової кампанії. Більшість людей заповнюють анкету онлайн — так банально зручніше.
Найбільше хочуть до «Люті»
Мотивація — один із найважливіших критеріїв відбору майбутніх членів бригад, адже вступ до нових збройних формувань цілком добровільний. Загалом бригад вісім: «Червона калина», «Рубіж», «Спартан», «Кара-Даг», «Буревій» та «Aзов» — Нацгвардії, «Лють» — Нацполіції, «Сталевий кордон» — ДПСУ.
На першому етапі приймання анкет найбільшою популярністю користувалися «Лють» і «Сталевий кордон» — воєнізовані підрозділи поліції та прикордонників нового зразка. До кінця лютого «Лють» планують сформувати на 50%. Далі буде навчання і бойове злагодження. І лише після того добровольців відправлять на завдання.

Скільки платитимуть?
Початківець без вислуги і стажу отримуватиме 25-27 тисяч гривень. Плюс 30 тисяч гривень надбавки, яку отримують поліцейські в умовах воєнного стану. І до 70 тисяч — за виконання завдань у безпосередньому вогневому зіткненні з ворогом.
Ті, хто обере бригаду Нацгвардії чи ДПСУ, вступить на військову службу, а той, хто обере «Лють» Нацполіції, — стане поліцейським. Формат служби теж можна обрати — за контрактом чи за мобілізацією.
— Є різні добровольці. За віком — від молоді 20-25 років до старших людей 45-50 років. Звичайно, звертається більше чоловіків, оскільки йде набір до бойових підрозділів, проте є і жінки, які готові брати в руки зброю. Є люди з професійно-технічною освітою — слюсарі, механіки, приходив й один викладач, який був свого часу на строковій службі. Є ті, хто тимчасово не працює, і ті, хто тільки завершив навчання і ще ніде не працював. Їх усіх об’єднує те, що вони дійсно готові проходити службу, — розповідає сержантка-менеджерка відділу комплектування Держприкордонслужби у Львівській області Юлія Тріска, яка приймає анкети добровольців-прикордонників у городоцькому ЦНАПі.
Фізична підготовка та логічне мислення: що ще потрібно
— Наймолодшому кандидату, який до мене звертався, було 19 років, найстаршій — 43 роки. Ця жінка приходила тільки на консультацію, вона не мала попереднього військового досвіду, але хотіла вступити до оперативного підрозділу. Заповнювала анкету 39-річна жінка з Херсонщини. Вона хоче проходити військову службу в Запоріжжі. За її словами, вона хоче відбити собі дорогу додому. Загалом приходять люди, які побачили рекламу по телебаченню чи почули по радіо. Як вони кажуть, їм набридло чекати, — додає Микола Гуцуляк.
Після подання анкети добровольці мають зібрати пакет необхідних документів, пройти співбесіду та військово-лікарську комісію. Після цього їх чекає перевірка рівня фізичної підготовки, психологічне тестування, тест на знання законодавства й на логічне мислення. Останнє, зокрема, потрібне для вступу до «Люті».
Хто навчатиме новачків?
Якщо доброволець успішно пройшов попередні етапи, далі починаються три місяці підготовки: спочатку індивідуальної, потім — у складі підрозділу. Навчатимуть новачків досвідчені члени штурмових бригад, які мають бойовий досвід із 2014 року та становлять основу нових збройних формувань. Так, бійців бригади «Рубіж» навчатимуть ті, хто 24 лютого 2022 року дав бій елітним російським десантникам у Гостомелі, бригади «Кара-Даг», яка звільнятиме Крим, — оборонці Мелітополя, Токмака і Кам’янського, а «Азову» — герої «Азовсталі».
— «Гвардія наступу» — це альтернатива загальній мобілізації, де ти можеш добровільно обрати підрозділ. Станом на 14 лютого до ЦНАПів звернулися близько 800 людей, на сайті анкету заповнили приблизно 1200 осіб, — каже перший заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик. — Це середні показники по Україні. Ці цифри свідчать про те, що навіть після року великої війни є вмотивовані, патріотично налаштовані люди, готові добровільно стати на захист держави. Це зі свого боку показує, що наша держава може давати відсіч ворогу навіть у таких складних умовах.
Загалом по Україні за перші півтора тижня добровольці подали майже 15 тисяч заявок на вступ до штурмових бригад МВС. 800 людей уже пройшли військово-лікарську комісію.
Авторка: Анна Журба
- Поділитися: