УКРАЇНА

«Здорова людина може прожити без їжі три місяці», — лікарка про голодування українських політв'язнів

25 травня, 2018 13:47
УКРАЇНА/«Здорова людина може прожити без їжі три місяці», — лікарка про голодування українських політв'язнів
Зберегти
Вигляд
lead
Які процеси відбуваються в організмі людини під час голодування і які можуть мати наслідки, Громадському розповідає Уляна Маляр, лікарка-нейрохірург, яка працює в київському інституті нейрохірургії ім. академіка А.П. Ромоданова.

16 травня український політв'язень Олег Сенцов оголосив голодування. Він вимагає відпустити всіх українців, утримуваних у Росії та анексованому Криму. Сенцов повідомив адвокату, що готувався до цього кроку два місяці, відмовляючись від передач та фізично готуючи організм. 

Тим часом голодування Володимира Балуха — іншого кримського політв'язня — триває вже понад 30 днів. Він відмовився від їжі 19 березня на знак протесту проти вироку кримського «суду», який призначив кримчанину три роки і п'ять місяців колонії за нібито зберігання боєприпасів, знайдених після чергового обшуку його будинку.

Про те, які процеси відбуваються в організмі людини під час голодування і які можуть мати наслідки, Громадському розповідає Уляна Маляр, лікарка-нейрохірург, яка працює в київському інституті нейрохірургії ім. академіка А.П. Ромоданова.

Етапи голодування

У корі головного мозку є центр, відповідальний за обмін речовин — гіпоталамус. Він дає імпульс наднирникам, унаслідок чого вони виділяють адреналін, що мобілізує всі сили організму для пошуку їжі. Якщо живлення не надходить, включається план «Б» — організм починає працювати в економ-режимі — тільки головний мозок та м’язи, щоб билося серце й функціонували легені. Решта органів зменшуються.

Організм починає шукати резервні запаси — білок. Він є джерелом енергії та складається з амінокислот, які забираються із м’язів. Приблизно за 8 днів такого економного режиму, коли організм починає споживати власний білок, послаблюється серцебиття, зменшується артеріальний тиск. За 8 — 10 днів організм людини стає схожим на організм тварини у сплячці.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: спецефір Громадського про долю політв'язнів 

Коли закінчується власний білок, організм береться за жири, як за ще одне джерело енергії. Наслідок — зниження захисної функції шкіри та імунної системи.

Здорова людина може голодувати максимум три місяці. 

Дарія Прокопик, біологиня, наукова блогерка

«У кожного свої запаси жиру та м’язів. Що менше їх, то менш тривалим є безпечне голодування. Виснажуються і запаси вітамінів. У нас є запас жиророзчинних вітамінів: А, Е, Д у печінці та жирі, та В-12 у печінці. Проте решта мають регулярно надходити із їжею чи добавками. Інакше всі процеси обміну речовин, утворення гормонів та нейромедіаторів порушуються. Те саме стосується мікроелементів: заліза, цинку, міді, магнію. Кістки втрачають кальцій і стають крихкими. Навіть після виходу із голодування є ризик раннього розвитку остеопорозу (захворювання скелета — ред).

Здатність вижити залежить від індексу маси тіла. Чоловіки із індексом менше 13, а жінки, в яких він менший за 11, вижити не можуть».

Сухе голодування

Під час сухого голодування людина не їсть і не п’є. Звісно, тільки без їжі можна протриматися набагато довше — з води організм отримує мікроелементи, які підтримуватимуть його певний час. Без води та їжі людина можна протриматися до 10 днів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Місяць без їжі: боротьба кримського політв'язня Балуха

Підготовка організму

Олег Сенцов написав у листі, що готувався до цього два місяці. Я думаю, що він поступово зменшував порції, потім зменшував кількість прийомів їжі. Таким чином давав зрозуміти організму — для того, аби жити, йому не потрібно багато їжі.

Чимало залежить від психологічного стану людини. Якщо вона йде на це свідомо, водночас повністю здорова, тобто не має ніяких хронічних та гострих захворювань, це не так швидко призведе до смерті організму.

Симптоми при голодуванні

Людина худне, зменшується об’єм м’язів, шкіра стає сухою, нігті та волосся — ламкими. З’являється схильність до будь-яких респіраторних захворювань, адже активність організму зменшується. Можуть навіть розвиватися психози: людина може замкнутися в собі — ні з ким не розмовлятиме, не відповідатиме на питання, робитиме вигляд, що співрозмовника немає, або може стати агресивною.

Чи може людина зірватися

Зірветься чи ні залежить від того, чому людина голодує, чи має мету, наскільки цього насправді хоче. Єдине — може спрацювати тваринний інстинкт самозбереження і потягнути до їжі.

Якими шляхами можна підтримувати життя

Щоб ввести людині глюкозу внутрішньовенно, її треба насильно скрутити й знерухомити. Прив’язати руки та ноги. Утім, це вже катування. Зазвичай роблять крапельниці розчинів з амінокислотами, вітамінами.

Дарія Прокопик, біологиня, наукова блогерка

«Дослідження польських євреїв, що пережили Голокост, опубліковане у виданні «Science Daily», показало, що вони жили довше, ніж очікувалося (в порівнянні з довоєнним періодом), хоча й пережили голод і стрес. Є певні дані, що ті, хто пережив голод, живуть довго».

Чи можна реабілітуватися

Яким буде психологічний стан, важко сказати, бо в кожної людини це відбувається дуже по-різному. Реабілітовуватися треба поступово. Краще починати з розчинів амінокислот, далі людині дають воду, рідку їжу й лише потім тверду. Треба зрозуміти, в якому стані серце, легені та інші органи, і тільки потім розробляти курс лікування. Коли організм здасться повністю, ми передбачити не можемо, все дуже індивідуально.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ «Етапом через пів-Землі: історія ув'язнення Сенцова і Кольченка» — документальний фільм Громадського

 

Пов`язані новини