ENRU

Місяць без їжі: боротьба кримського політв'язня Балуха

Fd1eeda89d3ffd6c8
Володимир Балух у суді, 10 листопада 2017 року Фото: Антон Наумлюк/(RFE/RL)
Голодування Володимира Балуха триває вже 30 днів. Він відмовився від їжі 19 березня на знак протесту проти вироку кримського «суду», який призначив кримчанину три роки і п'ять місяців колонії за нібито зберігання боєприпасів, знайдених після чергового обшуку його будинку.

Від початку голодування українець перебуває без зв'язку в одиночній камері під посиленим тиском адміністрації слідчого ізолятора в селі Роздольне окупованого Криму. П'є тільки воду й чай.

Як повідомили в Кримській правозахисній групі, Володимир Балух потребує якнайшвидшого медичного обстеження, позаяк стан здоров'я погіршується з кожним днем.

«Його стан можна визначити лише візуально, поки не проведуть обстеження в медичному закладі, де є всі необхідні умови. Видно, що він сильно схуд і ослаб після майже місячного голодування. Які процеси відбуваються в його організмі, ми не знаємо», — зазначив заступник керівника Кримської правозахисної групи Володимир Чекригін.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Він не дасть себе зламати», — мати кримського політв’язня Балуха

Адвокати Балуха неодноразово звертались із клопотанням про допуск до нього лікарів, утім, суд відмовив, стверджуючи, що стан українця задовільний.

Архієпископ Сімферопольский і Кримський УПЦ КП Климент бере участь у справі Балуха як захисник на громадських засадах. Він каже, що Володимира б'ють і намагаються зламати психологічно.

«Володю починають мучити так званим недотриманням режиму. За кожну провину на нього одразу складають адміністративне порушення: за те, що підійшов до вікна і затримався більш ніж на хвилину-другу, за те, що відмовився роздягатися на вимогу цих «вертухаїв». Тобто його намагаються психічно зламати, довести до того стану, щоб він почав їсти баланду, яку йому дають у СІЗО», — розповів Климент.

Він відзначив, що Володимир не збирається припиняти голодування, попри численні спроби переконати його берегти здоров’я. Одна з таких спроб — звернення депутатів Верховної Ради України до Володимира Балуха від 10 квітня:

«Україні потрібні живі герої. Ваші здоров'я та життя будуть найкращою частиною перемоги України», — йдеться у тексті, підписаному 22 народними депутатами.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денисова вже втретє за час голодування Володимира Балуха звернулася до російського омбудсмана Тетяни Москалькової з проханням дозволити його медичне обстеження і перевірити інформацію про тиск з боку адміністрації ізолятора.

За даними правозахисників і адвокатів, справа Володимира Балуха має всі ознаки політичного переслідування. Проблеми з окупаційною владою у фермера почалися після того, як він вивісив на даху власного будинку національний прапор України й відмовився його знімати.

29 листопада 2016 року на будинку Балуха в селі Серебрянка з'явилася ще й табличка «вулиця Героїв Небесної сотні». Уже 8 грудня російські силовики провели в оселі Балуха черговий обшук, і «знайшли» 90 набоїв і тротилові шашки, які нібито належали кримчанину. Згодом виявилося, що боєприпаси на обліку в російському Барнаулі. Детально з'ясовувати походження патронів окупаційний «суд» відмовився.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вiн живе пiд українським прапором в Криму — історiя Володимира Балуха

Балуха засудили до 3 років і 5 місяців позбавлення волі в колонії-поселенні, а також штрафу в розмірі 10 тисяч рублів (близько 4,6 тисячі гривень).

Майже весь час після затримання Володимир Балух перебуває в ізоляторі, де до нього застосовують силу. Після скарги адвоката Балуха на побої від начальника Роздольненського СІЗО, співробітник російської пенітенціарної служби написав заяву у відповідь, нібито це Балух напав на начальника ІТТ. Розгляд справи «судом» триває, Володимира Балуха утримуватимуть в ізоляторі до 18 червня.