Політика

Голова МЗС Нідерландів: “Певен, що можна буде виявити і тих, хто несе відповідальність за збитий літак, і тих, хто їм сприйяв”

Політика/Голова МЗС Нідерландів: “Певен, що можна буде виявити і тих, хто несе відповідальність за збитий літак, і тих, хто їм сприйяв”
Зберегти
Вигляд

Міністр закордонних справ Нідерландів Франс Тіммерманс розповів Громадському про візит до України та складнощі доступу рятувальників на місце трагедії збитого “Боїнга-777”.

Чи дуже пізно для проведення незалежного розслідування?

Ні, ще не пізно. Мій пріоритет повернути нідерландців додому, а тим, хто в жалобі чекає на своїх рідних і коханих отримати тіла загиблих. Кадри, які ми бачили з місця події, розлютили й засмутили мільйони голандців. Зокрема, те, що до їхніх близьких не ставляться з повагою, на яку ті заслужили. Тож маю зробити все, щоб з допомогою міжнародних експертів, рештки тіл повернули до Голландії. Друга річ – визначити відповідальних за цю жахливу ситуацію. Відповідальні мають бути покарані. Повинні бути створені умови для аналізу й проведення незалежного міжнародного розслідування. Міжнародна підтримка вже є. Вона звучала на засіданні Ради Безпеки ООН. Навіть Путін про це говорив. Сподіваймося, що ми якомога швидше встановимо винних і вдамося до засобів, аби винні відповіли перед судом і світовою спільнотою.

Ми зрозуміли, що ваш пріоритет доправити тіла загиблих. А як щодо розслідування причин катастрофи? Чим саме займатиметься нідерландська команда рятувальників?

Мій першочерговий обов'язок гуманітарний повернути тіла убитих нідерландців. Одразу після цього на нас покладена інша відповідальність перед жертвами й родичами знайти відповідальних. Має бути детальне незалежне міжнародне розслідування. Це стосується усього, що можна буде знайти на місці трагедії. Тоді міжнародна спільнота повинна зробити все, щоб винні були покарані.

Як ви ведете переговори з сепаратистами щодо доступу до місця трагедії? Якою є роль Москви?
На щастя ОБСЄ допомагає створити умови для наших експертів приїхати і працювати на місці. Так, з дозволу сепаратистів. Ми маємо щодня слідкувати за тим, як змінюється ситуація. У минулому вони не раз давали обіцянки, які не виконувалися. Тож маємо бути дуже обережними і суворими, адже це важливо, щоб і вони зрозуміли цю людську потребу повернути тіла рідним.

Чи ви говорите з Москвою?

Так, ми тиснемо на Москву. Нідерландський прем'єр-міністр Рютте говорив вчора з Путіним. Путін пообіцяв підтримати розслідування. Але, знаєте, ми будемо судити Росію не за словами, а діями.

Коли приїхав до Києві, то справді дуже перейнявся, вразився, коли побачив, як багато українців приходять, приносять квіти, моляться, віддаючи шану загиблим тут перед посольством. Ви не уявляєте, як сильно вразило і пройняло серця 17 мільйонів жителів Нідерландів те, як нас підтримали українці. Ми втратили майже дві сотні громадян у цій жахливій катастрофі. Але наші народи об'єдналися, аби провести розслідування, знайти винних і притягнути їх до відповідальності. Швидка реакція міжнародної спільноти, а також допомога інших робить нас сильнішими. Кожна квітка перед посольством Нідерландів дає нам більше сили.

Перед розмовою з Громадським відбувався брифінг для нідерландських журналістів.


Чи є у вас причини вірити, що домовленості про доступ до місяц катастрофи будуть дотримані?

Повної впевненості у мене немає. Сепаратисти чато не виконували своїх обіцянок, тому ми будемо хвилина за хвилиною слідкувати за тим, що відбувається. Я також розмовляв з президентом Порошенком, з прем’єром Яценюком, з моїм колегою Клімкіним, з віце-прем’єром, який відповідаю за цю операцію. Усі пообіцяли повну підтримку Нідерландам, можливість бути на сто відсотків залученими до цієї операції.   Ми також погодилися, що будемо якнайраще обходитися з тілами загиблих. Наскільки дозволяють обставини. Тож ми оберемо найкраще місце для ідентифікації тіл. Радий, що українська влада щиро пообіцяла діяви у співпраці з іншими колегами. Українці не поводяться, немов вони головні, а охоче працюватимуть з країнами, чиї громадяни загибли. Сподіваюсь, що таким чином ми просунемось уперед. Ситуація залишається вкрай важкою, у регіоні дуже неспокійно. Сепаратисти, які зараз кажуть, що будуть співпрацювати, можуть передумати. Це буде неприйнятним. У будь-якому випадку операція буде тривалою: уламки та тіла розсіяні по величезній площині, рятувальники мають працювати в дуже складних умовах. Пройде багато днів, може навіть тижнів. Вже після того можна бути досліджувати, хто несе відповідальність, що точно сталося.

Є чутки, що деякі тіла вже зібрали. Що ви скажете про це?

Я також чув ці чутки, нам не вдається нічого підтвердити. Може бути, що тіла лежать вже в моргах і тому добре, що нідерландські експерти вже їдуть в регіон щоб допомогти обходитись з тілами. Суттєвою перешкодою є спека. Однак, як сказав мені експерт міжнародного “Червоного Хреста”, за таких обставин краще залишити тіла на місці, а потім обережно та фахово опрацювати, аніж робити це поспіхом, не розбираючись.

Зважаючи на обставини, чи є надія, що сепаратисти будуть протидіяти незалежному розслідуванню?

Завжди буде протидія від тих, хто знає, що їм є щось приховувати. Незважаючи на це, я впевнений, що можна буде виявити і тих, хто несе пряму відповідальність за збитий літак, і тих, хто сприяв цим людям.

Що вам пообіцяв український президент Порошенко?

Він пообіцяв усіляку підтримку та співпрацю української влади. Він сказав, що бере справу під особистий контроль, а також, що у нас немає обмежень.   Він прагне міжнародного незалежного розслідування. Він також сказав, що вважає неприйнятним те, як обходяться з тілами.

Але той факт, що тіла там, а ви в Києві показує певне безсилля?

Я вважаю, що це не має великого значення, чи я зараз в Києві чи в Донецьку стою. Важливо те, що там мають працювати фахівці. Напередодні це видавалося неможливим.

Куди будуть перевезені тіла, де вони будуть ідентифіковані?

Українці запропонували декілька можливостей: надіслали туди вагони-рефрижератори, вказали на кілька місць чи це Київ, чи Харків. Ми ж сказали, що можемо зробити це і в Нідерландах. Українська сторона сказала, що погодиться й допоможе, коли ми оберемо найкращий варіант.

Інтерв'ю англійською (in English):

Інтерв'ю голландською (in Dutch):

/Наталя Гуменюк, Нікіта Мєкєнзін

Пов`язані новини