Хорватія офіційно ввійшла до Шенгенської зони та стала членом єврозони

Хорватія 1 січня офіційно приєдналася до Шенгенської зони й стала двадцятим членом єврозони.

Влітку Євросоюз схвалив запровадження у цій країні євро з початку 2023 року, а в грудні Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про приєднання до Шенгенської зони. Для Хорватії це два важливі кроки за рік на шляху до зближення з країнами ЄС.

Так, тепер євро у Хорватії стає офіційною валютою, яка має поступово замінити хорватську куну. Місцева валюта має вийти з обігу до 31 липня 2023 року.

А приєднання до Шенгенської зони означає скасування усіх перевірок на сухопутних і морських кордонах між Хорватією та іншими країнами Шенгенської зони. Перевірки під час перетинання кордонів повітрям скасують із 26 березня 2023 року.

Разом із Хорватією до Шенгенської зони хочуть приєднатися Болгарія та Румунія. Їх рекомендував Європейський парламент, проте на рівні Ради ЄС цей крок заблокували Нідерланди й Австрія.

Як Україні стати частиною Шенгенської зони?

Шенгенська зона — це європейський простір, у якому скасований внутрішній прикордонний контроль.

Зараз Шенгенська зона є найбільшою зоною вільного пересування у світі, учасниками якої є 22 країни ЄС, а також чотири асоційовані країни, що не входять до ЄС (Норвегія, Ісландія, Швейцарія та Ліхтенштейн). Ірландія зберігає право відмови від скасування контролю на внутрішньому кордоні.

Усі країни, перш ніж стати частиною Шенгенської зони, повинні пройти серію оцінок і підтвердити, чи відповідають вони умовам, необхідним для застосування шенгенських правил.

Зокрема, ці критерії передбачають законодавство про прикордонний контроль, інфраструктуру та організацію, захист персональних даних, візи, депортацію, співпрацю поліції тощо.

Після цього потрібне одностайне схвалення всіх інших держав-членів. Також свою згоду має дати Європейський парламент.