10 січня телеканал Al Jazeera з Катару оприлюднив засекречений в Україні документ. Ідеться про рішення Краматорського районного суду Донецької області від 28 березня 2017 року. Саме воно дозволило генеральному прокурору Юрієві Луценку минулої весни конфіскувати на користь держави 1,5 мільярди доларів. Луценко стверджує, що гроші належать колишньому президентові Віктору Януковичу.

10 січня телеканал Al Jazeera з Катару оприлюднив засекречений в Україні документ. Ідеться про рішення Краматорського районного суду Донецької області від 28 березня 2017 року.

Саме воно дозволило генеральному прокурору Юрієві Луценку минулої весни конфіскувати на користь держави 1,5 мільярди доларів. Луценко стверджує, що гроші належать колишньому президентові Віктору Януковичу.

На рішення суду тоді наклали гриф «державної таємниці». 29 квітня 2017 року документ частково оприлюднило видання strana.ua. Повний текст рішення раніше не публікувався.

***

Згідно з документом упродовж 2010 — 2014 років «злочинна організація Януковича» та її «підрозділ» — група компаній СЄПЕК («Східно-Європейська паливно-енергетична компанія») Сергія Курченка, через фіктивні угоди виводила кошти з Національного банку, «Ощадбанку», Нафтогазу України, Аграрного фонду та деяких інших державних підприємств.

Далі через сотні фіктивних фірм з України виводили за кордон на рахунки 10 офшорних компаній. Згодом ці компанії придбали державні цінні папери, після погашення яких фактично легалізували б ці гроші.

Після Революції гідності, восени 2014 року рахунки офшорних компаній в українських банках «заморозили», аж доки торік суд не дозволив державі їх конфіскувати.

Про економічні злочини, що їх учинило оточення Віктора Януковича, і до публікації рішення Краматорського суду було відомо чимало. Зокрема, і з численних журналістських розслідувань.

***

Головна новина засекреченого рішення суду — у схемі виведення державних кошів «угрупованням Януковича» за кордон від 2012 по 2014 роки брала участь «Інвестиційна компанія України» (ICU). У той час головою ради директорів компанії була Валерія Гонтарєва, яку парламент досі не звільнив з посади голови Нацбанку. Крім того, ICU вже багато років обслуговує бізнес президента Петра Порошенка.

Гонтарєва, яка влітку 2014-го продала свою долю в ICU та пішла з компанії, каже, що в тодішніх операціях «не бачить нічого протизаконного». Адже компанії, що брали в них участь, у той час пройшли фінансовий моніторинг НБУ.

Це не перша неоднозначна операція, до якої долучалася ICU. Від 2014-го вона супроводжує передачу бізнесу Петра Порошенка в «сліпий траст». Для цього зареєструвала офшорну компанію на Британських Віргінських Островах.

Глава Нацбанку Валерія Гонтарєва (ліворуч) та президент України Петро Порошенко під час церемонії представлення нової очільниці Нацбанку, Київ, 19 червня 2014 року Фото: Микола Лазаренко/POOL/УНІАН 

Водночас журналісти команди Громадського «Слідство.Інфо» та Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) стверджують: насправді офшорну компанію створили для уникнення оподаткування після продажу бізнесу президента. У квітні 2016 компанія ICU повідомила, що передала бізнес президента в «сліпий траст».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Подвійне життя президента

***

Тепер, майже за рік після конфіскації грошей Януковича, Юрій Луценко має нарешті пояснити, що ж такого секретного було в рішенні Краматорського суду, що його вважають державною таємницею?

І чи не пов'язана така обережність влади зі згадкою в документі компанії ICU, яка стійко асоціюється з командою Петра Порошенка. Адже інформація про те, що компанія, яка обслуговує його бізнес, раніше діяла у фінансових інтересах Віктора Януковича, аж ніяк не додасть популярності чинному президентові.

Під питанням також лишається й те, як саме слідчі та прокурори змогли реконструювати зв'язок понад 400 компаній, через які «угруповання Януковича» відмивало кошти.  

 

Поділитись: