Фото:

EPA-EFE/ZOLTAN BALOGH

Канал «Коронавірус-Інфо» з інформацією про епідемію створили 5 березня. Він став одним із найпопулярніших в Україні: понад 3,5 млн підписників у Viber та більше за 817 тисяч — у Telegram. Чи можна довіряти його інформації, хто її туди постить, чи це офіційний канал Міністерства охорони здоров'я та хто це фінансує? Автори проекту з Інституту когнітивного моделювання відповіли на запитання hromadske

«Коронавірус-Інфо» — це проєкт Міністерства охорони здоров’я?

Ні. Це pro bono (безкоштовно, для суспільного добра — ред.) — проект Інституту когнітивного моделювання, який на початку пандемїї запропонував допомогу МОЗ. Співпраця регулюється підписаним обома сторонами документом.

«Ми домовилися з МОЗ і підписали меморандум, що реалізовуємо цей проект на волонтерських засадах. Для нас це було важливо, і тому ми після підписання меморандуму змогли контактувати з усіма структурами й говорити, що ми "Коронавірус-Інфо"», — розповідає про співпрацю з МОЗ засновник Інституту когнітивного моделювання Віктор Березенко. 

Що таке Інститут когнітивного моделювання?

Це комерційна компанія, яка займається соціальними комунікаціями. Інститут консультує щодо стратегії формування іміджу, маркетингової кампанії та публічного позиціонування.

«Ми не суто піар- чи диджитал-агенція і не політтехнологічна агенція — ми займаємось усім комплексом. Це не означає, що для когось ми забезпечуємо тільки диджитал, для когось — тільки піар. Ні, ми завжди маємо науковий підхід, будь-яка наша стратегія базується на вивченні аудиторії, на соціологічних дослідженнях і на вивченні психологічних моделей цільової аудиторії нашого клієнта. Не важливо, що це — бізнес, політика чи державні установи», — пояснює Світлана Павелецька, виконавча директорка Інституту.

Скільки людей працює над каналами «Коронавірус-Інфо» в Telegram і Viber?

Над усіма каналами, включно із суміжними, як-то «Лікарі-експерти», «Коронавірус у регіонах», працює 7 людей. За словами Павелецької, специфіка роботи у них така:

«У нас ніхто не лягає спати, доки не напише: «Доброго ранку, країно!», щоб о 8:30 відправити. Але графік гнучкий. Ми працюємо без вихідних, 16-18 годин на добу».

«Коронавірус-Інфо» працює державним коштом?

В Інституті кажуть, що ні.

«Технічно "Коронавірус-інфо" — це скільки коштує створити Telegram-канал. Це не коштує нічого, це ваш телефонний номер і сам телефон. Тобто ви витратили гроші на смартфон, на сім-карту і зараз теж можете створити Telegram-канал», — каже Березенко.

Автори пояснюють, що Інститут когнітивного моделювання — це бізнес-установа, яка має багато клієнтів, але більшість із них не можна розголошувати. «Щодо "Коронавірус-Інфо" це наші співробітники, які працюють постійно у нас у штаті, які отримали додаткове навантаження, але ми не благодійна організація. У нас є pro bono проєкти як у юристів, і це "Коронавірус-Інфо"», — розповідає Павелецька.

Чи можна вірити інформації, розміщеній в пабліках?

Автори запевняють, що вся інформація проходить верифікацію в Міністерстві охорони здоров’я.

«Ми використовуємо лише офіційні дані з першоджерел. Від офіційних установ отримуємо інформацію щодо кількості інфікованих людей, померлих. Коли ми тільки починали, було багато дискомунікації. Хтось постив одне, хтось інше. Зараз люди звикли, наша інформація є верифікованою, підтвердженою МОЗ. Ми віримо тільки в доказову медицину, тому хотіли показати: ось ці люди, вони експерти, вони знають, що робити, якщо у вашої дитини температура 38 — чи вам викликати швидку, чи звертатися до сімейного лікаря. Ось реаніматолог, і він показує ШВЛ (апарат штучної вентиляції легенів — ред.), бо ми не розуміємо, як це працює, а лікарі пояснюють людською мовою, що це означає. Цих лікарів-експертів дуже мало, зазвичай люди можуть назвати тільки лікаря Комаровського і все», — зазначає Павелецька. 

Що буде з каналами після закінчення пандемії?

Автори кажуть, що канали продовжать працювати, але дещо перефокусуються, пояснює Павелецька:

«Канали закривають певну потребу населення в інформації. Потреба в інформації залишатиметься завжди. Як виходити з карантину, що робити після? Ми і зараз на наших каналах говоримо про економічну кризу, спричинену й коронавірусом також. Що людям робити, як адаптуватись до нових економічних умов усі ці канали допомагають людям пережити кризу. Після медичної (кризи) прийде економічна. Доки ці канали будуть популярними і потрібними людям, доти ми інвестуватимемо час і зусилля».

Поділитись: