Суддя Печерського райсуду Києва Лариса Цокол під час судового засідання щодо обрання запобіжного заходу лідерові політичної партії «Рух нових сил» Міхеілу Саакашвілі, Київ, 11 грудня 2017 року
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

19 жовтня Вища рада правосуддя відсторонила від посади суддю Печерського райсуду Києва Ларису Цокол. Ця суддя відома тим, що розглядала резонансні справи щодо українських політиків і «медійних персон», та не завжди виносила очікувані чи популярні рішення. Приміром, у грудні 2017-го Цокол відмовилася арештувати Міхеіла Саакашвілі й відпустила його прямо в суді. Майже одразу проти судді відкрили дисциплінарну справу, яку розслідують досі.

Нині Лариса Цокол не з’являється на роботі в Печерському суді й чекає остаточного рішення Вищої ради правосуддя: її або звільнять з посади, або дозволять повернутися на роботу. Тим часом політики й громадські активісти вже анонсували, що будуть мітингувати під стінами Вищої ради правосуддя, щоб не допустити звільнення Цокол.

Що закидають судді Цокол

Скарги на дії та рішення судді Лариси Цокол подали троє людей: колишній заступник міністра юстиції, а нині голова Агентства з розшуку корупційних активів Антон Янчук, підприємець Олег Сухойван і громадянин Олександр Пікалов.

Янчук, зокрема, скаржиться на суддю за те, що у 2015 році вона ухвалила необ’єктивне рішення у справі Полтавської газонафтової компанії, чим нібито завдала Україні збитків на 597 мільйонів гривень.

Олександр Пікалов невдоволений тим, що суддя відмовилася розглядати скаргу на бездіяльність поліції. Чоловік просив Печерське управління поліції Києва відкрити кримінальну справу проти компанії «Портофлот–транс», але ті відмовилися.

Підприємець Сухойван вважає, що Цокол у 2016 році порушила його права як скаржника. Тоді вона наклала арешт на його майно, вилучене під час обшуку в магазинах Symbol. Бізнесмен стверджує, що не має стосунку до кримінальної справи, а тому арешт майна був незаконним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що відомо про суддю, яка відпустила Саакашвілі

Саакашвілі тут ні до чого?

У Вищій раді правосуддя переконують, що відсторонення Цокол не пов’язане зі справою Саакашвілі.

«Зважаючи на встановлені факти, рішення Першої дисциплінарної палати ухвалили на підставі матеріалів перевірки, які не стосуються будь-яких політичних діячів, зокрема Міхеіла Саакашвілі», — йдеться в заяві Ради.

Сам Саакашвілі не забарився з відповіддю, заявивши про підтримку Цокол: «Шановна Ларисо, український народ хоче жити все-таки в цивілізованій державі, тому, я впевнений, ви дуже скоро будете відновлені на посаді — і будете судити нинішню владу за Законом», — написав він.

Суддя Печерського райсуду Києва Лариса Цокол (у центрі) під час судового засідання щодо обрання запобіжного заходу лідерові політичної партії «Рух нових сил» Міхеілу Саакашвілі (праворуч), Київ, 11 грудня 2017 року
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Біографія та майно

Лариса Цокол працює суддею від 1998 року. Починала як суддя Старокиївського районного суду міста Києва. Указом президента у 2001 році її перевели в Печерський районний суд. За два роки, у 2003-му, обрали на посаду судді безстроково.

Згідно з декларацією, мешкає у квартирі у 57 квадратних метрів. Їздить на кросовері Suzuki Grand Vitara 2003 року випуску. Коштує така автівка сьогодні до 10 тисяч доларів.

Увечері 28 грудня 2015 року на вулиці Тулузи в Києві пролунало 8 пострілів. Від поранень загинув 50-річний чоловік. Сусіди розповіли журналістам, що загиблого звали Андрієм, він працював у силових структурах.

Наступного дня ЗМІ написали: «У Києві вбили чоловіка судді Цокол».

Розгляд резонансних процесів

Окрім справи Міхеіла Саакашвілі, Лариса Цокол розглядала низку інших, не менш резонансних процесів.

У 2015 році суддя була учасницею провадження щодо екс-лідера партії «УКРОП» Геннадія Корбана, якого підозрювали у створенні організованого злочинного угрупування й привласненні державних коштів. Утім, згодом вона отримала відвід.

Саме вона під час розгляду справи щодо притягнення до відповідальності депутата від «Радикальної партії» Ігоря Мосійчука 11 березня 2016 року відмовила у триманні його під вартою.

Також суддя Цокол розглядала справу «діамантового прокурора» Олександра Корнійця. Суддя відмовилася брати його під варту, навіть попри те, що підозрюваний не виконав попередній запобіжний захід, — не вніс заставу 3 мільйони гривень.

Серед топ-політиків, яких судила Лариса Цокол, був і колишній голова Харківської області Євген Кушнарьов. У серпні 2005-го вона винесла ухвалу про продовження терміну тримання його під вартою. Екс-губернаторові закидали зловживання службовим становищем, що завдало державі збитків на суму понад 8 мільйонів гривень.

Цокол розглядала кілька скарг на бездіяльність Генпрокуратури, зокрема, самого Юрія Луценка. Саме вона в червні 2016-го ухвалила рішення зобов’язати ГПУ почати розслідування причетності топ-політиків України до офшорної бізнес-діяльності. Тоді на прокуратуру позивався колишній голова СБУ Валентин Наливайченко.

Суддя Печерського райсуду Києва Лариса Цокол (праворуч) під час судового засідання щодо обрання запобіжного заходу лідерові політичної партії «Рух нових сил» Міхеілу Саакашвілі, Київ, 11 грудня 2017 року
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Реакція

Українські юристи почали збирати підписи на підтримку судді Цокол, щоб її не звільняли з посади. Адвокат Арсен Маринушкін заявив, що вже зібрали кілька десятків підписів юристів і передали до Вищої ради правосуддя.

Народний депутат від «Батьківщини» Ігор Луценко також підтримав суддю Цокол й анонсував мітинг під стінами Вищої ради правосуддя.

Громадське попросило координатора Громадської ради доброчесності, адвоката Віталія Титича, прокоментувати рішення ВРП.

«Це рішення має всі ознаки вибірковості правосуддя й подвійні стандарти щодо судді Цокол. Термін і час ухвалення рішень дуже дивний, тому що зазвичай дисциплінарні скарги розглядаються набагато довше, а тут розглянули в рекордні строки. Те, що інкримінують судді Цокол — за це навіть не відкривають дисциплінарних проваджень щодо інших суддів. А тут ми бачимо відсторонення», — сказав Титич.

За його словами, дисциплінарні провадження щодо суддів, яких звинувачують у переслідуванні активістів Євромайдану, роками лежать і чекають на розгляд Вищою радою правосуддя.

«У мене немає жодних ілюзій щодо судді Цокол, це людина зі своїм сумнівним бекграундом і своєю історією. Вона далеко не ідеал суддівського правосуддя. Але тут є очевидна вибірковість правосуддя щодо Цокол, тому це неправильно», — підсумував адвокат Титич.

Суддя Печерського райсуду Києва Лариса Цокол (у центрі) під час судового засідання щодо обрання запобіжного заходу лідерові політичної партії «Рух нових сил» Міхеілу Саакашвілі, Київ, 11 грудня 2017 року
Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське
Поділитись: