Американський сенатор-республіканець Джон Маккейн помер 26 серпня 2018-го на 82-му році життя. Напередодні він вирішив припинити лікування пухлини мозку, яку в нього діагностували минулого року. Громадське публікує матеріал, що вийшов наприкінці липня 2017-го.

Американський сенатор-республіканець Джон Маккейн помер 26 серпня 2018-го на 82-му році життя. Напередодні він вирішив припинити лікування пухлини мозку, яку в нього діагностували торік.

Біля Білого Дому після звістки про смерть сенатора приспустили національний прапор, — щоб вшанувати його пам'ять. Попри не дуже хороші стосунки із Маккейном та його сім'єю, президент Дональд Трамп у Twitter висловив співчуття рідним сенатора.

У мемуарах, які Маккейн опублікував у травні цього року, йдеться про те, що йому нестерпно покидати цей світ, але він ні про що не шкодує:

«Це була ще та подорож. Я пізнав великі пристрасті, бачив неймовірні дива, воював на війні й допоміг будувати мир. Я жив дуже добре і був позбавлений усіх зручностей. Я був настільки самотнім, наскільки може бути людина, і насолоджувався компанією героїв. Я страждав від найглибшого розпачу і пережив найвищу насолоду».

Сенатор нещадно критикував Дональда Трампа. Після саміту в Гельсінкі, коли президент США зустрівся з Володимиром Путіним, Джон Маккейн назвав зустріч «одним із найганебніших вчинків американського президента в історії»: «Шкоду, спричинену наївністю Трампа, його егоїзмом, фальшивою рівністю й приязню до автократів важко виміряти. Однак, ясно, що саміт в Гельсінкі був жахливою помилкою».

Маккейн планував організацію свого похорону впродовж останнього року. Він і його родина абсолютно чітко прояснили, що Дональда Трампа не запрошують. Перед смертю сенатор позиції не змінив. Натомість колишніх президентів Барака Обаму й Джорджа Буша-молодшого запросили виголосити поховальні промови. 

У Джона Маккейна залишилася дружина, 106-річна мама та семеро дітей. Троє із його синів продовжили сімейну традицію й служать в армії США. 

Громадське публікує матеріал, що вийшов наприкінці липня 2017-го.

Для українців американський сенатор Джон Маккейн був, насамперед, лобістом українських інтересів на Заході. Утім, на Батьківщині він був відомий, як ветеран в'єтнамської війни, колишній полонений і політик-індивідуаліст.

Хоча Маккейн належав до «Республіканської партії», його думка часто різнилася з поглядами республіканського естеблішменту. Він підтримав війну в Іраку у 2003 році, утім, категорично засудив тортури полонених у тюрмах ЦРУ, які більшість республіканців тоді назвали «ефективними».

На це рішення вплинув власний досвід — у 1967 році Маккейн воював у В'єтнамі. Над Ханоєм його штурмовик збили. П'ять з половиною років знівечений і хворий Маккейн провів у полоні, де його чи не щодня катували.

Джон вижив лише тому, що в'єтконгівці дізналися, що він — син головнокомандувача флоту США. Батько Маккейна, так само як дід, дослужився до звання чотирьохзіркового адмірала. Навесні 1973 року, після підписання між США та комуністичною владою В'єтнаму Паризьких мирних угод, 37-річний геть сивий пілот Маккейн повернувся додому.

Учасник війни у В'єтнамі Джон Маккейн серед військовополонених, які повернулися додому в 1973 році після підписання Паризьких мирних угод Фото: US Department of Defense, Department of the Navy, Naval Photographic Center - US National Archives/Public Domain

На Батьківщині на нього чекала слава та визнання — президент Ніксон нагородив Маккейна вищими військовими нагородами. Але дослужитися до звання адмірала завадив стан здоров'я. У 1981 році у званні капітана 1 рангу Маккейн звільнився з війська.

Політична кар'єра Маккейна почалася в листопаді 1982 року, коли його обирали до палати представників. У 1986-му — сенатором штату Арізона. На цю посаду його переобирали тричі. Маккейн відзначився лобіюванням податку на продаж цигарок, задля зменшення кількості курців у країні. Він підтримував права ЛГБТ, закон Магнітського, критикував законопроект про зниження податків і закликав політиків не брати гроші великих корпорацій на власні політичні кампанії.

У 2000 році здійснив першу спробу поборотися за крісло президента США, проте програв праймеріз однопартійцеві Джорджу Бушу. У 2008-му Маккейну вдалося стати основним кандидатом від республіканців. Утім, 44-м президентом США став Барак Обама.

Джон Маккейн (ліворуч) і Барак Обама після дебатів під час президентської кампанії 2008 року (архівне фото) Фото: EPA/SHAWN THEW

Після розгону Євромайдану в Києві, Маккейн завітав до України. У грудні 2013 року він побував у наметовому містечку і зі сцени звернувся до мітингувальників із словами підтримки.

Сенатор був відомий різкою критикою Росії. В одній з промов, натякаючи на багаті енергоресурси Російської Федерації, назвав її «бензоколонкою, яка вдає з себе країну». У 2016-му Маккейн заявив, що Путін — убивця та бандит, а загрозу Росії назвав серйознішою за «Ісламську державу».

Виступ сенатора-республіканця Джона Маккейна (ліворуч) та сенатора-демократа Крістофера Мьорфі (праворуч) під час Віче на Майдані Незалежності 15 грудня 2013 року (архівне фото) Фото: УНІАН

У 2002 році в Маккейна діагностували рак шкіри. Меланому видалили, але він регулярно проходив обстеження. 20 липня у 80-річного сенатора діагностували пухлину мозку. Гліобластому виявили під час операції на лівому оці, в результаті якої видалили тромб з кровоносних судин. За оцінками Американського онкологічного товариства, середня тривалість життя пацієнтів з пухлиною мозку — 14 місяців.

Сенатора публічно підтримали американські президенти. «Джон Маккейн завжди був бійцем, — зазначив у заяві Дональд Трамп.— Ми з Меланією молимося за сенатора, його дружину Сінді та всю його родину».

Обама написав у Twitter: «Джон Маккейн — американський герой та найхоробріший серед усіх, якого я знаю. Рак не усвідомлює, з ким зв'язався. Завдай йому гарту, Джоне».

Після операції Маккейн швидко повернувся до роботи. Менш ніж за тиждень під гучні оплески колег, із шрамом над оком він з'явився в Сенаті. Законопроект про нові санкції проти Росії, Ірану і Північної Кореї, зокрема завдяки голосу Маккейна, напередодні затвердили в Палаті представників Конгресу.

Із шрамом над оком Маккейн з'явився в Сенаті Фото: EPA/ZACH GIBSON

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: