13 українських дипломатів 1 квітня залишили територію Росії. Це крок у відповідь на видворення росіян. Наприкінці березня президент України Петро Порошенко заявив, що з України вишлють 13 російських дипломатів на знак солідарності з іншими країнами. Громадське розповідає, що зміниться для українців у Росії після цього рішення.

13 українських дипломатів 1 квітня залишили територію Росії. Це крок у відповідь на видворення росіян. Наприкінці березня президент України Петро Порошенко заявив, що з України вишлють 13 російських дипломатів на знак солідарності з іншими країнами, які пішли на такий крок через отруєння колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля в британському місті Солсбері.

30 березня  міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що Росія вживає дзеркальних заходів і також висилає 13 українських дипломатів. Він назвав це рішення «нонсенсом».

Громадське розповідає, що зміниться для українців у Росії після цього рішення.

Дзеркальні заходи

26 березня країни Європи і США повідомили, що висилають російських дипломатів. У США заявили, що вишлють 60 осіб, у Великій Британії — 23. Усього про висилку росіян заявили 26 країн і штаб-квартира НАТО; загалом під санкції потрапили 152 людини.

Того ж дня про рішення вислати російських дипломатів повідомили і в Києві — Петро Порошенко сказав, що санкції торкнуться 13 осіб. Як стало відомо Громадському, вже 1 квітня дипломати з родинами залишили територію України. Також Україна закрила в'їзд 23 росіянам, яких визнали персонами нон грата у Великій Британії та працювали в дипломатичних відомствах під прикриттям.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ З речами на вихід: що означає видворення російських дипломатів

26 березня представниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що Росія вживатиме відповідних заходів стосовно всіх країн, які вислали її дипломатів. РФ вислала 60 американських дипломатів і закрила генконсульство Росії в Сіетлі, а також відправила додому 23 британських дипломати й припинила діяльність Британської ради в країні.

Висилка торкнулася і 13 українських представників дипломатичних відомств. Як розповів Громадському спеціальний кореспондент агентства «Уніан» у Москві Роман Цимбалюк, п'ятьох людей вислали з консульства в Ростові-на-Дону, шістьох — з посольства в Москві, ще двоє людей — із Санкт-Петербурга. «За моїми даними, вони всі вже повернулися додому в Україну», —  сказав Цимбалюк.

Що зміниться?

Росії є чотири українських консульства і консульський відділ посольства в Москві. Решта розташовані в Ростові-на-Дону, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Новосибірську. Усі ці консульства відповідають за певні регіони. Їхнє завдання — сприяти громадянам України в питаннях видачі віз й інших документів, та допомагати за будь-яких надзвичайних ситуацій і під час затримань.

Також консульства обробляють прохання щодо позбавлення українського громадянства і стежать за станом українських політв'язнів. За даними на 2017 рік, у Росії працювало 2,3 мільйони українців. Правозахисники з організації #LetMyPeopleGo повідомляють, що в російських в'язницях утримується 64 українські політв'язні.

Як розповіла Громадському спікерка українського МЗС Мар'яна Беца, видворення українських дипломатів на захист українських громадян не вплине:

«Навантаження на дипломатів, які залишилися, збільшиться у двічі-тричі. Та захист українських громадян і наших політв'язнів залишається пріоритетом — у Росії залишається достатня кількість дипломатів, щоб цей захист забезпечити. Звичайно, ми знаємо, які ще перепони можуть виникнути для наших дипломатів у майбутньому, а надто це стосується доступу консулів до наших політв'язнів, але ми залишаємося працювати, як і раніше, в інтересах наших громадян».

Російська правозахисниця Тетяна Щур, яка займається також питаннями українських політв'язнів, сказала Громадському, що видворення дипломатів у цілому погіршить ситуацію, хоча на доступі до самих політв'язнів це навряд чи відіб'ється: «Адвокат має право необмежених побачень. Усе залежить від його компетентності й бажання, — сказала Щур. — Може, [адвокати] будуть більше побоюватися за свою кар'єру». Водночас вона обережна у своїх прогнозах і каже, що наразі зарано робити якісь висновки.

Українська правозахисниця Марія Томак у коментарі Громадському виділила дві основні проблеми, які можуть виникнути через видворення українських дипломатів. «Консулів ​​стане менше, і їм просто буде складніше фізично відвідувати всіх українських політв'язнів, — пояснила Томак. — Ще ця ситуація в цілому демонізуватиме українські консульства (через дипломатичний конфлікт між країнами — ред.), адвокати можуть відмовлятися працювати з українськими громадянами. Ми намагалися домовитися з одним з адвокатів, але він відмовився працювати з українським консульством. Адже бояться додаткових проблем. Найпевніше, це тепер посилиться».

В одному з українських консульств у Росії Громадському розповіли, що вислали тільки тих, хто займався захистом прав громадян. Що стосується напрямку роботи щодо прийому громадян, паспортних питань, то нічого не змінилося, жодного з відповідальних за це співробітників висилка не торкнулася, розповіли нам.

Поділитись: