За два дні до виборів у поштовій скриньці кожного угорця з’явилися листи від прем'єр-міністра Віктора Орбана. Він вкотре нагадував: лише з «Фідесом» країна самостійно зможе вирішувати своє майбутнє.

Навряд чи ручка та магніт — сувеніри, що додавалися до листа — істотно вплинули на думку виборців. Утім, партії Орбана це і не знадобилося. Промовистим був сам факт безмежного бажання партії «Фідес» знову перемогти.

Так і сталося: «Фідес» отримала понад 2/3 крісел у парламенті — 133 зі 199. Це мінімальна кількість місць, необхідна для зміни конституції країни. Також це означає, що Віктор Орбан залишиться прем’єр-міністром ще на чотири роки. Громадське побувало на виборах у Будапешті та розповідає, як і за кого голосували угорці.

Орбан проти Сороса

П'ятниця — останній день, коли партіям дозволена була агітація за своїх кандидатів напередодні дня тиші. Утім, це не стосувалося зовнішньої реклами: увесь Будапешт ряснів партійною символікою. А надто яскраво виділялися білборди партії «Йоббік», подекуди вздовж доріг їх установлювали десятками. Величезні букви врізалися в пам'ять, праворадикальній партії тимчасом пророчили друге місце. Агітації правлячої партії не менше. Боротьба з «чужинцями» — центральна ідея всієї кампанії «Фідес». Окреслилась вона ще у 2015 році, в розпал міграційної кризи, яка надовго запам'яталась угорцям.

«Я вкотре підтримую Орбана. Принаймні я буду впевнений у своєму майбутньому. Він зміг упоратися з мігрантами, — каже 78-річний підприємець Дьорді. — А за кого ще? За «Йоббік»? За Шороша? (угорська вимова прізвища «Сорос» — ред.) Що він бачить зі своєї Америки?» — від згадки про американського мільярдера угорського походження його обличчя перекошується. Дьорді прийшов на дільницю разом з дружиною Анді. У неї в руках та сама помаранчева ручка від Віктора Орбана.

У підтримці мігрантів звинувачують навіть праворадикалів з партії «Йоббік» та їхнього лідера Габора Вона. Їх також зараховують до «друзів Сороса» 

Сорос і паркан — лейтмотиви риторики чинного прем'єра. У 2015 році за рекордні два тижні на сербсько-угорському кордоні з’явилося 174 кілометри колючого дроту — коштом державного бюджету. Утім, з передвиборчої кампанії «Фідеса» випливає, що більшої проблеми, ніж американський філантроп, не існує: перемогти Сороса та Брюссель, які хочуть привезти в Угорщину мігрантів — це ніби подолати вселенське зло.

«Зупинимо прибічників Сороса! Вони хочуть зламати паркан!» — виголошує один з передвиборних плакатів «Фідеса». «Вони» — це всі, хто не підтримує Обрана. У підтримці мігрантів звинувачують навіть праворадикалів з партії «Йоббік» та їхнього лідера Габора Вона. Їх також зараховують до «друзів Сороса».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори в Угорщині: шахрайство, фейкові партії та «нові» угорці.

Черга біля однієї з виборчих дільниць у Будапешті в день виборів до парламенту Угорщини, 8 квітня 2018 року. На стовпі — агітаційні плакати, не зважаючи на заборону в «день тиші» Фото: EPA-EFE/Marton Monus

Опозиція і «Двохвоста собака»

«Орбан і його банда вкрали все, що тільки можна було. Не можу більше чути його дурниць про мігрантів, Шороша і те, яка Європа погана. З такою владою нам загрожує вихід з Євросоюзу, — психологиня Емма збирається голосувати за «Йоббік». — У них найвищий рейтинг, а отже й більше шансів протистояти Обрану».  Обирати вона прийшла не одна. Її друг, 24-річний програміст Гергьо налаштований менш оптимістично: «Я проголосую за «Двохвосту собаку». Усе одно переможе «Фідес», залишається тільки посміятись».

«Партія двохвостої собаки» хоч і новачок на цих виборах, проте гостро кепкує з політиків не вперше. Офіційний лозунг партії «Фідес» «Бог, держава, сім'я» вони перетворили на «Віктор, держава, сім'я», а на антимігранстьку істерію відреагували гаслом «Навіть НЛО угорці зустрічали частіше, ніж біженців».

«Двохвоста собака» — не єдині, хто будував кампанію на критиці правлячої партії. Партія «Моментум» переосмислила цьогорічне гасло Орбана, відтак «Для мене головне — Угорщина» перетворилося на «Для мене головне — зять», натякаючи на кумівство та кругову поруку в уряді прем'єра. Унаслідок «Моментум», як і «Собака» отримали близько 3% голосів та не потрапили до парламенту.

З опозиційних партій крісла отримали «Йоббік» з 19,7%, блок «Угорської соціалістичної партії» разом з «Діалогом в ім'я Угорщини», набравши 12,2%. Зелені ліберали LMP «Політика може бути іншою» — також подолали 5-відсотковий бар'єр.

Уже після оголошення попередніх результатів лідер LMP Акош Хадхазі скаже, що це — не перемога уряду, а поразка опозиції, адже партії, які мали б об'єднатися, ненавиділи одне одного більше, ніж головного конкурента — «Фідес» 

20-річна танцівниця Габріелла голосувала за LMP. Під час перших у своєму житті виборів вона була в Копенгагені — поїхала до Данії з гастролями. Раніше не надто цікавилася політикою. Проте невдоволення чинною владою змусило докласти зусиль, щоб проголосувати за кордоном: «Мені подобаються LMP, вони виглядають сучасно. І в них були шанси отримати хоча б кілька мандатів і спробувати щось змінити в парламенті».

Роз'єднаність — головна проблема угорських опозиційних партій, яку вони усвідомили занадто пізно. Останнього тижня перед виборами опозиціонери спробували бодай якось об’єднатися, наприклад, потенційно непрохідні кандитати знялися з участі у виборах на кількох мажоритарних округах.

Уже ввечері після оголошення попередніх результатів лідер партії LMP Акош Хадхазі скаже, що це — не перемога уряду, а поразка опозиції, адже партії, які мали б об'єднатися, ненавиділи одне одного більше, ніж головного конкурента — «Фідес».

Виборці на дільниці у Будапешті в день виборів до парламенту Угорщини, 8 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/Marton Monus

Ажіотаж

Явка на виборах до парламенту — найвища від 2002 року, вона склала майже 69%. Цьогоріч посприяла не лише всюдисуща агітація, а й погода — сонячна й тепла. Більшість угорських дільниць обладнали в загальноосвітніх школах. Одна кімната з виборчою комісією, кілька кабін для голосування. На вході — інфографіка з поясненням процедури голосування, списки партій та кандидатів-мажоритарників.

Деякі з округів не очікували такого ажіотажу, хоча остаточне формування списків виборців завершується за 48 годин до старту голосування. Черга до дільниці в другому окрузі на вулиці Бочкаї Будапешта не зменшується кілька годин: сотні людей очікують, щоб проголосувати, а схвильовані працівники виборчих комісій намагаються якось упоратися з потоком охочих. Лунають обурені вигуки: дехто чекає вже понад годину. Людям у черзі пропонують воду.

Урешті-решт, працівники дільниці знайшли вихід — розділили алфавітний список виборців на три частини та облаштували дві додаткові аудиторії для голосування. Та навіть після цього вибори тривали на три години довше.

Двадцять хвилин до опівночі. Тисячі людей зібралися на площі Фювам у центрі Будапешта, скандуючи «Віктор! Віктор!» Лідер партії, яка щойно отримала понад 2/3 місць у парламенті, виголошує переможну промову. «Перемога! Висока явка посвідчить, що це — воля угорського народу. Я хочу подякувати тим угорцям, які живуть за межами нашої держави, і які допомогли захистити суверенітет Угорщини. Нас чекає далека дорога, але її обрали ми разом. Ми виграли велику битву, щоб захистити нашу улюблену Угорщину».

Питання лише — від кого?

Віктор Орбан залишиться прем'єр-міністром Угорщини ще на чотири роки (на фото — Орбан (у центрі) із однопартійцями під час мітингу після закриття виборчих дільниць та оголошення перших результатів екзит-полів, Будапешт, Угорщина, 8 квітня 2018 року) Фото: EPA-EFE/Szilard Koszticsak

/Таня Команицька

Поділитись: