У Харкові відбулася перша в Україні конференція з медичного канабісу. Медики, фармацевти й громадські активісти, які борються за легалізацію марихуани, обговорювали нові дослідження лікувальних властивостей конопель та їхній правовий статус у різних країнах.

За українськими законами, марихуана є особливо небезпечним наркотиком, за збут якого можна отримати до 12 років позбавлення волі. Згідно з даними Держреєстру судових рішень, за 2017 рік українські суди винесли щонайменше 385 вироків, пов'язаних із незаконним обігом конопель. Ще понад 6400 вироків винесено за незаконне зберігання канабісу без мети збуту — за це можна отримати до 8 років в'язиці. Загалом із канабісом пов'язані близько половини вироків, винесених торік за злочини у сфері обігу наркотиків.

Утім, у грудні 2017 року Всесвітня організація охорони здоров'я у визнала у звіті, що канабіноїди — основні активні речовини, що містяться в коноплях, — є ефективним засобом для лікування епілепсії, хвороб Паркінсона, Альцгеймера та ще цілої низки захворювань і розладів. Мариухана також може бути дієвим анальгетиком та й просто покращувати самопочуття, наприклад, в онкохворих на кінцевій стадії.

На конференції в Харкові Громадське поспікувалося із Саулом Кайє, ізраїльським фармацевтом та бізнесменом, чия компанія iCAN за три роки стала одним з лідерів індустрії медичного канабісу в Ізраїлі.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Марихуана, що лікує: як у Харкові обговорювали медичний канабіс

Розкажіть про дослідження, які робить ваша компанія в Ізраїлі?

Нині ми тестуємо препарати канабісу на дітях з аутизмом. Ми вже досягли результатів щодо лікування епілепсії. Цьогоріч я особисто працюю із хворобою Паркінсона, боковим аміотрофічним склерозом, а ще над болем і сном. Це чотири речі, які ми досліджуємо сьогодні.

Тобто це передусім нервові захворювання?

Так, йдеться про захворювання нервової системи, це той напрям, де, ми вважаємо, можна досягти найбільшого ефекту. Власне, ефект канабісу на нервову систему найочевидніший.

Який правовий статус канабісу в Ізраїлі і як це впливає на ваші дослідження?

Це легально для досліджень і легально для пацієнтів, які мають відповідний дозвіл. Наразі близько 40 тисяч пацієнтів в Ізраілі можуть легально отримувати препарати коноплі за приписом лікаря. Нелегально, мабуть, кожен її вживає, вона неймовірно популярна. Врешті, це дає нам широку базу для тестування нових препаратів на пацієнтах та в лікарнях, дозволяє аналізувати великий масив легальних даних.

Ізраїльський фармацевт, засновник компанії iCAN Саул Кайє Фото: сторінка Saul Kaye у facebook

Як це працює?

На відміну від Колорадо чи Каліфорнії, де є спеціалізовані аптеки, що продають марихуану, куди ти, наприклад, не можеш прийти з рецептом від хвороби серця, в Ізраілі лікувальним канабісом торгують звичайні аптеки. Ти просто приходиш туди з рецептом на ліки: іноді це якісь таблетки, іноді — опіоїди, а іноді — конопля. І ви можете обрати той чи інший сорт, ту чи іншу форму, наприклад, у пігулках чи краплях, з тої чи іншої ферми.

А які саме продукти ви пропонуєте пацієнтам?

Безліч. Капсули, вейпи, суцвіття, сигарети з марихуаною.

Ви також консультуєте уряди щодо питань легалізації, декриміналізації чи медикалізації канабісу. Які це країни і який результат?

Я починаю з медикалізації марихуани. Кажу, як ви у вашій країні можете створити програму і який це матиме сенс. З точки зору індустрії, з точки зору пацієнтів, і з точки зору регулювання. З останнім найважче, але ми допомагаємо урядам ухвалювати кращі рішення, пояснюємо, якою важливою може бути для них індустрія канабісу.

Я консультував багато урядів: у країнах ЄС, в Ізраїлі, звісно ж, в Австралії. І всюди ми бачимо — коли регулятор ухвалює погані рішення, з'являється сильний голос суспільства, який пояснить, чому це шкодить індустрії чи шкодить пацієнтам, і врешті до нього дослухаються. Ми знаємо цей ринок, цю індустрію, ми знаємося на медицині, і ми можемо допомогти урядам ухвалювати кращі рішення.

А які саме аргументи ви наводите?

Я так прикинув, що ви в Україні витрачаєте близько мільярда доларів на підтримку кримінального статусу марихуани: щоб саджати людей за ґрати, щоб забезпечувати роботу поліцейських, які ловлять тих, хто курить, хто вирощує коноплю, пацієнтів, активістів тощо. Ці гроші можна заощадити.

Поза тим, за умови коректної податкової системи, бюджет може отримувати мільярди доларів надходжень від цієї галузі, спрямовуючи їх у систему охорони здоров'я, систему освіти чи навіть на дороги. Адже я бачив трохи ваші дороги — вони не дуже… Бюджет матиме більше грошей від легалізації та оподаткування марихуани, ніж без цього.

Якщо мова зайшла про галузь, то як вона виглядає в Ізраїлі?

В останньому звіті за 2017 рік ідеться, що галузь медичного канабісу в Ізраїлі заробила близько 100 мільйонів доларів за рік. Цьогоріч ми прогнозуємо вже мільярд доларів — це зростання в 10 разів. Отже, ринок чималий.

Більший за нелегальний?

Ні, нелегальний ринок більший у 8 — 10 разів.

Трава дорога в Ізраїлі?  

Так, але всі все одно її курять.

Як медична галузь бореться саме з наркотичним, рекреаційним іміджем марихуани і чи слід це робити взагалі?

Я не борюся з іміджем, я борюся за легальний доступ до марихуани для пацієнтів. Якщо ваша стара бабця вживатиме її як ліки, якщо ваші малі діти вживатимуть її як ліки, то, вочевидь, нормальним буде вживання її нормальними дорослими. Медикалізація канабісу — це перший крок до легалізації. Це безпечніше за тютюн, безпечніше за алкоголь…

Ізраїльський фармацевт, засновник компанії iCAN Саул Кайє (другий ліворуч) на конференції в Харкові, 20 квітня 2018 року Фото: сторінка Saul Kaye у facebook

Який наступний крок Ізраїлю у сфері лібералізації канабісу?

Наступним для Ізраїлю має стати повний доступ для пацієнтів. Коли лікар виписує, а пацієнт отримує препарати канабісу без посередництва додаткового регулятора. Ми також очікуємо появу нових продуктів і зростання ринку, врешті прихід до тієї моделі, яка є в Каліфорнії.

Ви кажете, що лікуєте низку дитячих захворювань за допомогою канабісу. Чи не звинувачують вас у тому, що ви продаєте наркотики дітям?

Так, постійно. Але я фармацевт, я продаю ліки все своє життя (англійською drug означає одночасно і «ліки», і «наркотики» — ред.). Інколи лікарі виписують вам опіоїди, що є по суті тим же героїном.

В Україні лікарі намагаються не призначати дітям опіоїди, всупереч праву на знеболення.

Окей, але ми призначаємо дітям амфетаміни, ми продаємо їм «спіди», ріталін.

В Ізраїлі?

Так, і реально багато. Ми вигадали це захворювання (мається на увазі синдром дефіциту уваги та гіперактивності, дитяче захворювання, для лікування якого в США, Канаді, Ізраїлі та низці європейських країн призначають стимулятор метилфенідат, також відомий як ріталін, використання якого заборонене в Україні — ред.), щоб продавати ліки, продаж яких мав би бути незаконним. Якщо ми називаємо їх «спіди», то вони незаконні, але назвіть їх ріталін — і вони стають легальними. Якщо ми називаємо це «маринол» (медичний препарат, що містить синтетичні канабіноїди, від 80-х використовується в США для стимулювання апетиту в онкохворих — ред.), то це легально, а якщо кажемо «канабіс» — поза законом.

Ми маємо легальний каннабіс, маринол, який використовують вже кілька десятиліть, фармкомпанії продають цього лайна на 600 мільйонів доларів за рік. Але він не працює. Навіщо синтезувати те, що ми можемо виростити в полі й воно допомагає? Отже, якщо хочете, то так, я наркодилер.

Поділитись: