У 1970-ті, попри заборони від радянської цензури, Ніла Крюкова готувала концерти за творами українських письменників, а у 80-ті створила моновиставу за романом Олеся Гончара «Собор», вона однією із перших виступила в Чорнобилі перед ліквідаторами аварії на ЧАЕС, а під час Революції на граніті голодувала разом із студентами.

Зранку 5 жовтня українська акторка Ніла Крюкова померла. Народній артистці було 74 роки. Про смерть повідомила її донька — журналістка Мирослава Барчук.

Громадське згадує про творчість і громадянську позицію Ніли Крюкової.

Заборонені вистави

Найвідоміші ролі Ніли Крюкової — у фільмах «На київському напрямку», «Пропала грамота» та «Кайдашева сім'я». Усупереч заборонам, у середині 1970-х вона поставила 17 сольних програм за творами українських письменників. На початку 80-х разом з Галиною Менкуш наважилася поставити моновиставу «Маруся Чурай» за забороненою тоді поемою Ліни Костенко.

«Найбільше пам'ятаю фантастичне виконання «Марусі Чурай» Ліни Костенко, — пише журналіст Юрій Луканов. — Вродлива, чорноброва, струнка, у вишиваній сорочці, вона сама виглядала як Маруся. І читала цей розкішний твір, аж дух захоплювало. Ви навіть не можете собі уявити, як воно звучало, коли до емоційної поезії Костенко додавалися ще й емоції від Крюкової. Я слухав її, здається, у філармонії. Відійшла ще одна людина, яка жила на зламі епох — у совку і зустріла незалежну Україну. Останніми роками про неї нічого не було чути в публічному просторі. Я чув, що вона серйозно хворіла. Думаю, що всі, хто чув її поезію, збережуть пам'ять про неї».

«Були в цій історії і справжні ляпаси. В той момент, коли в «Арсеналі» йшла вистава, Ліна Костенко приїхала до філармонії, викликала директора і сказала: «Вийдіть на світло, я хочу подивитися, ви людина чи провокатор», — і з розмаху ударила його по обличчю. Після цього піднявся величезний скандал, був суд. У пресі з’явилися повідомлення, що «две украинские буржуазные националистки Лина Костенко и Нила Крюкова подготовили в Киеве 29 января националистическое восстанние и приехали главари со Львова».

Слідство тривало три місяці, а тоді все з невідомих причин затихло. «Можливо, вплинула трагедія, що сталася з режисером вистави Прокопом Пасєкою, — пригадує Ніла. — Його так затягали по всіх товариських судах і судилищах, що за три місяці він просто згас і відійшов у той світ. Після цього мене викликали і вручили медаль «За трудовую доблесть», але Марусю читати заборонили».

І все ж вона прочитає «Марусю Чурай», по-справжньому, у колонному залі філармонії. Але станеться це лише у 1987 році, коли Ліну Костенко висунуть на здобуття державної премії імені Шевченка»

«Україна молода», 2016 рік

Тоді ж, на початку 1980-х Ніла Крюкова створила моновиставу за романом Олеся Гончара «Собор», забороненого радянською цензурою. У 1986-му — однією з перших виступила в Чорнобилі перед ліквідаторами аварії на ЧАЕС.

Співачка Марія Бурмака на своїй сторінці у Facebook пише: «Взірець шляхетності і сили. Велика Українка. ЇЇ моновистава за твором Олеся Гончара «Собор». Послухайте і подивіться, Мене це колись вразило і навчило багато чому».

Maria Burmaka

Революція на граніті

У жовтні 1990 року Ніла Крюкова приєдналася до Революції на граніті в Києві. І разом зі студентами голодувала.

«Коли нам була потрібна допомога під час Студентської революції на граніті, вона прийшла і лягла на граніт разом зі студентами. Бо Україна і боротьба за неї були в її серці. В її талановитому, сміливому і доброму серці», — згадує один з очільників студентського голодування у 1990-му році Олександр Доній.

Олександр Доній

Ніла завжди була відома тим, що співпрацювала з шістдесятниками й лишалася в статусі «незручної для влади», прокоментував він Громадському: «Вона була дуже простою. Того шлейфу зірковості, який є в деяких представників сцени та шоу-бізнесу нині, в неї не було. Вона прийшла і сказала, що хоче долучитися. Це була абсолютна щирість та готовність працювати. Її розкладачка стояла в першому ряду».

Олександр Доній каже, що при внутрішньому протиріччі між молодими опозиціонерами та старшими, ця підтримка була дуже важливою. Перші дні, поки голодування не виснажило її, Ніла Крюкова багато спілкувалася зі студентами, навколо неї було завжди багато представників української інтелігенції.

Фотограф Олександр Клименко публікує фотографії перших днів голодування студентів: «На фото: 2 жовтня 1990 року, перший день голодування студентів — «Революція на граніті». Коли я приніс фото редактору Івану Сподаренку, він спершу не повірив, що це Ніла Валеріївна, яка кілька днів тому виступала в редакції «Сільських вістей». Але потім сказав: «Так, вона може».

Oleksandr Klymenko

Ніла Крюкова також була активною учасницею протестів під час так званого серпневого путчу 1991 року, висловлювала громадянську позицію й у 2004 році під час Помаранчевої революції.

Останні поетичні читання

Від 2006 року, після травми хребта, Ніла Крюкова була прикутою до лікарняного ліжка і візка. У вересні 2008-го президент України Віктор Ющенко привласнив народній артистці України звання Героя України.

Попри травму, вона продовжувала виступати. У 2008 році під час свого творчого вечора, на візку, вона впродовж майже двох годин читала твори українських літераторів.
 

Поділитись: