IKEA у Франції оштрафували на 1 млн євро за шпигунство за персоналом

Французький суд зобов'язав шведську меблеву компанію IKEA виплатити штраф розміром 1 млн євро (1,2 млн доларів) після того, як її визнали винною у шпигунстві за персоналом у Франції.

Як передає BBC, колишнього генерального директора французького підрозділу компанії Жана-Луї Байо засудили до дворічного умовного тюремного ув'язнення та штрафу в 50 тисяч євро.

Правоохоронці встановили, що підрозділ у Франції використовував приватних детективів і поліцейських для збору особистих даних про співробітників.

Докази з'явилися у 2012 році, схему розкрили журналісти. Після цього за справу взялися правоохоронці. IKEA тоді звільнила чотирьох менеджерів і створила новий кодекс поведінки.

Серед 15 осіб на лаві підсудних були найвищі керівники та колишні менеджери магазинів. Перед судом постали також четверо співробітників поліції за передачу конфіденційної інформації.

За словами державного обвинувача Памели Табардель, незаконне спостереження охопило приблизно 400 людей. Суд розглянув дії компанії в період з 2009 по 2012 рік.

Як працювала схема?

Було встановлено, що менеджери використовували приватну охоронну фірму Eirpace. Прокурори кажуть, що IKEA France створила «шпигунську систему» у Франції, збираючи інформацію про приватне життя сотень чинних і майбутніх співробітників, зокрема конфіденційну інформацію про судимості.

За версією прокуратури, в основі системи стеження стояв Жан-Франсуа Періс, колишній директор з управління ризиками IKEA France. Він регулярно надсилав списки імен приватним детективам, яким могли платити до 600 тисяч євро.

Навіщо стежили?

Система масового спостереження використовувалася менеджерами магазинів для перевірки претендентів на роботу, а також для перевірки їхнього персоналу.

Серед жертв стеження, наприклад, є співробітник компанії з Бордо, «який раніше був зразковим робітником, але раптово став протестувальником». Так компанія нібито намагалася з’ясувати, чи існує з його боку «загроза екотероризму».

В іншому випадку директор з управління ризиками IKEA France хотів дізнатися, як співробітник може дозволити собі водити новенький кабріолет BMW.

Нині у компанії стверджують, що відтоді вжили низку заходів, зокрема повністю реорганізували процедуру найму.

IKEA, можливо, не єдина

На початку року журналісти-розслідувачі видання Vice заявили, що корпорація McDonald's створила спеціальний секретний розвідувальний підрозділ, який збирає «стратегічні розвіддані» про робітників, що виступають за підвищення мінімальної зарплати до 15 доларів на годину. Їх компанія вважає загрозою своїй безпеці й уже кілька років шпигує за ними.