Інститут нацпам’яті пропонує переглянути дати заснування Дніпра та Павлограда

У межах декомунізації України Інститут національної пам’яті ініціює перегляд дат заснування Дніпра та Павлограда в Дніпропетровській області. Про це в коментарі «Радіо Свобода» повідомив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

За його словами, хибно виводити дату заснування Дніпра від часів Катеринослава (колишня назва Дніпра, ред.) російської імператриці Катерини ІІ, а Павлограда — від її сина Павла, адже обидва міста мають набагато давнішу, «козацьку» історію.

Як зазначив В’ятрович, Інститут нацпам’яті має на меті розробити відповідний законопроект щодо деколонізації України, і передатація міст буде одним із його аспектів.

«Названі мною міста — Павлоград і Дніпро — це лише приклади. Ще приклад — Одеса, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець 18 століття. Але це лише поверхневий рівень, який ми будемо поглиблювати в ході дискусії за участі істориків, експертів, людей, які мають певний досвід щодо того, як відбувалася деколонізація в інших країнах», — зауважив В’ятрович.

За словами керівника Інституту нацпам’яті, деколонізація передбачає «позбавлення в публічному просторі слідів імперського минулого», зокрема, тих, які можуть бути використані для відновлення імперії, передусім російської.

В’ятрович вважає, що цілком можливо, мова дійде й до пропозицій щодо зміни топоніміки, пов’язаної з імперським минулим.

Зазначається, що 21 червня 2017 року на сесії міськрада Дніпра не підтримала проект рішення про перегляд віку міста і «додавання» йому ще 252 років. Частина депутатів піддала сумніву думку істориків щодо необхідності передатації міста, частина — заявила про непоінформованість у цьому питанні. Раніше історики Дніпра заявили, що знайшли докази того, що місто старше на 252 роки і потребує передатації, адже рік заснування Катеринослава — 1776 — нав’язаний ще Російською імперією. Насправді місто більш давнє і засноване за Доби Козаччини, вважають історики.

Нагадаємо, наприкінці червня 2018 Комітет Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування підтримав пропозицію перейменувати Дніпропетровську область у Січеславську, а Кіровоградську — у Кропивницьку.