Іран нарощує темпи збагачення урану, який можуть використовувати для виготовлення ядерної зброї — Reuters

Іран збільшив виробництво високозбагаченого урану, який можуть використовувати для виготовлення ядерної зброї, після багатомісячного уповільнення темпів.

Про це заявили в МАГАТЕ, пише Reuters.

Зазначається, що Іран уповільнив виробництво в червні. Дипломати припускали, що це було результатом таємних переговорів між США та Іраном. Відтоді країна збагачувала уран до 60% зі швидкістю близько 3 кг на місяць.

За даними агентства, тепер Іран поновив темпи виробництва такого урану на заводі у місті Натанз та заводі «Фордо». Тож з кінця листопада там вдається виробляти до 9 кг високозбагаченого урану на місяць.

У МАГАТЕ кажуть, що кількості урану, збагаченого до 60%, яку нині має Іран, вистачить, щоб виготовити три ядерні бомби при подальшому збагаченні до 90%. Водночас країна заперечує наміри виробляти ядерну зброю.

Як зазначає Voice of America, МАГАТЕ вказувало, що в листопаді запаси збагаченого урану в Ірані у 22 рази перевищували ліміти, дозволені в угоді 2015 року про обмеження ядерної діяльності держави.

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій з країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримала це рішення й заявила, що продовжить дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в них не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.