Війна

«Ісламьска Держава» втрачає позиції з наступом коаліції на Мосул

Війна/«Ісламьска Держава» втрачає позиції з наступом коаліції на Мосул
Зберегти
Вигляд

В перший день операції із наступу на останній бастіон «Ісламської держави» — Мосул іракські та курдські військові сили звільнили близько 20 сіл на околиці міста. Про це повідомляє Reuters.

Міжнародна організація міграції приготувала протигази на випадок хімічної атаки з боку бойовиків для близько 1,5 млн мешканців Мосула. Також повідомляється, що десятки тисяч мирних жителів можуть можуть опинитися в пасці між бойовими лініями або бути використаними в якості живого щита.

Падіння Мосула означатиме поразку радикальних сунітських джихадистів в Іраці, але також може призвести до кривавого протистояння між групами, які воювали після повалення режиму Саддама Хусейна в 2003.

Для президента США Барака Обами ця кампанія є обдуманим ризиком, оскільки чіткого плану з регулювання області навколо Мосула після витіснення «Ісламської держави» немає.

Іракська армія і сили автономного іракського Курдистану — Пешмерга почали наступ на світанку 17 жовтня під прикриттям американської авіації. Головний представник курдів Хошияр Зебарі повідомив, що початок операції вдався завдяки тісної співпраці між іракським урядом і курдської міліції, що вже дозволило очистити від «Ісламської держави» села на схід від Мосула.

«Даеш (арабське звучання абревіатури «Ісламська Держава Іраку й Леванту») дезоріентовані, вони не знають, звідки очікувати нападу — зі сходу, заходу або півночі», — повідомив виданню Зебарі.

18 жовтня атакуючі сили вступили в іншу фазу.

«Це не буде захоплюючий напад на Мосул. Все буде дуже обережно. Це високий ризик для всіх», — зазначив він.

Лідер «Ісламської держави» Абу Бакр аль-Багдаді і експерт з вибухівки Фаузі Алі Ноуімех, згідно з інформацією розвідки, знаходяться у місті. Це означає посилення супротиву.

За 18 жовтня силами військового союзу, який б’ється спільними силами уперше, було взято близько 20 сіл на сході, півдні та південному сході від Мосула.

«Ісламська держава» заявила про спрямування проти атакуючої сторони 10 смертників, і що їх вороги оточили п’ять сіл і жодного не взяли. Наразі заяви залишаються непідтвердженими.

Коли сили наступу були на відстані 20-50 км від Мосула, урядовці назвали це «формуванням операції» для покращення позицій напередодні великого наступу, займаючи висоти та важливі перехрестя.

Прем'єр-міністр Іраку Хайдер аль-Абаді оголосив наступ 17 жовтня, через два роки після захоплення другого за величиною міста Іраку «Ісламською державаю», яка використала громадянську війну у Сирії для захоплення і її територій. Операція була запланована США та іншими силами коаліції з Іраком у липні з урахуванням досвіду громадянської війни після падіння режиму Саддама Хуссейна.

ООН заявила, що до мільйона людей може покинути місто, і перша хвиля очікується через п’ять-шість днів.

Боротьба, як очікується, займе тижні, якщо не місяці, оскільки 30-тисячне урядове військо разом із племінними міліціями сунітів і курдів братимуть місто в облогу, витісняючи 4-8 тис. бойовиків «Ісламської держави».

Більше 5 тис. військовослужбовців США також приймають участь в підтримці місії разом із військами Франції, Великої Британії, Канади та інших західних країн.

Іракська армія атакує Мосул на південному і південно-східному напрямках, в той час як Пешмерга виконує операцію на сході.

Обама прагне покласти край «халіфату» — стартовий майданчик для нападу на громадян західних країн — перш ніж покине свій пост в січні. Кампанія в Мосулі розпочалась за три тижні до президентських виборів у США.

Коаліційні військові літаки атакували 17 позицій бойовиків «Ісламської держави», підтримуючи сили Пешмерги у сильно замінованому районі. Повідомляється, що було знищено 4 заміновані автомобілі

План взяття Мосула вимагає від губернатора провінції Нінвея Навфвала аль-Агуба відновлення міста, розділене на підрайони на чолі з мерами. Агуб правитиме разом зі старшим представником Багдада і Ербілі, столиці автономного курдського регіону Іраку.

Процедуру попередньої перевірки біженців, що рятуються з Мосулу, було розширено згідно з досвідом битви Ель-Фаллуджі в провінції Анбар. Там сунітські чоловіки та хлопчики були катовані, а в деяких випадках убиті шиїтською міліцією, що звела імпровізовані контрольно-пропускні пункти.

Агентство у справах біженців ООН повідомляє, що збудовано п’ять таборів для розміщення 45 тис. осіб. В найближчі тижні планується відкрити ще шість, здатних прийняти ще 120 тис. осіб. Повідомляється, шо все одно цього не достатньо, аби впоратися із задачею по розміщенню біженців, якщо результат буде настільки жахливим, як передбачалося.

Amnesty International закликає владу Іраку тримати шиїтські воєнізовані групи подалі від Мосула, населеного в основному сунітами. Правозахисна група повідомляє, що шиїтський уряд, очолюваний у Багдаді, буде нести відповідальність за можливі зловживання з боку шиїтських військових.

США та іракські урядовці працюють, щоб забезпечити безпечні маршрути для біженців та нагляд за контрольно-пропускними пунктами з боку міжнародних неурядових груп.

Нагадаємо, урядові сили Іраку за підтримки міжнародної коаліції на чолі з США почали наступ на місто Мосул, яке зараз контролюється бойовиками угруповання «Ісламська держава».

Пов`язані новини