«Тріумф популістів», «Крах демократів», «Історичний момент для правих» — такими заголовками рясніють основні італійські медіа. Парламентські вибори, що відбулися 4 березня, змінили розклад сил у країні.

Демократична партія більше не контролюватиме уряд і парламент, її лідер — колишній прем'єр Маттео Ренці оголосив, що полишає пост глави партії після оголошення результатів парламентських виборів у країні. 

«Наш обов'язок — перегорнути нову сторінку. Наша партія буде в опозиції, демократи ніколи не стануть опорою для уряду антисистемних сил», — сказав він.

Хто тепер прийде до влади в Італії? Як і чому голосували італійці? І що ці вибори означають для ЄС та України? Відповіді на основні питання — в матеріалі Громадського.

Які результати?

Упевнену перемогу на виборах здобула популістська партія «Рух 5 зірок», вона отримала понад 32,5%. На другому місці — правляча «Демократична партія» з майже 19%. Радикальна партія націоналістів «Ліга» набирала близько 17,5%, на четвертому місці — політична сила Сильвіо Берлусконі «Уперед, Італіє» з 14%. Крім цього, місця здобувають  праві «Брати Італії», ліві «Вільні та Рівні» та деякі інші дрібні партії.

І хоча «Рух 5 зірок» стає найбільшою одиночною партією в італійському парламенті, більшість крісел отримає блок правоцентристів, разом у них близько 37% місць.

Такі дані відрізняються від передвиборчих прогнозів та екзит-полів. Попри те, що перемога «Руху 5 зірок» передбачувана, партія набрала на 4% більше, ніж очікувалося. Водночас партії Берлусконі прогнозували третє місце, проте більше голосів несподівано набрали його союзники з праворадикального руху «Ліга».

Лідер італійської партії «Рух 5 зірок» Луїджі Ді Майо на виборчій дільниці муніципалітету Помільяно-д'Арко, поблизу Неаполя, регіон Кампані, Італія, 4 березня 2018 року. Популістська партія «Рух 5 зірок» виграла парламентські перегони в Італії, набравши понад 32,5% голосів Фото: EPA-EFE/CIRO FUSCO

Чого хочуть ці партії?

Три з чотирьох основних партій («Рух 5 зірок», «Ліга», «Уперед, Італіє») більшою чи меншою мірою мають подібні погляди. Вони прихильно ставляться до Москви й Путіна, виступаючи за зняття санкцій з Росії, критично налаштовані до Євросоюзу та незадоволені його політикою. Дехто навіть закликає до виходу з ЄС та повернення до національної валюти — італійської ліри. Утім, після поразки націоналістки Марін Ле Пен у Франції таку риторику почали використовувати дуже обережно.

Також партії активно виступають проти мігрантів. На їхнє переконання, міграційна криза вкрай негативно вплинула на економічну й демографічну ситуацію в країні, а отже Італія мусить жорсткіше боротися з нелегалами, урізати пільги й значно скоротити прийом іммігрантів, передусім з африканських країн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Італія проти ЄС: чого очікувати від виборів у країні

«Демократична партія», яка здобула перемогу на попередніх виборах, є поміркованішою. Її вектор — проєвропейський, спрямований здебільшого на врегулювання економічних проблем. Проте за той час, поки демократи були при владі, вони втратили довіру населення, тож на цих виборах показали значно нижчі результати, ніж на попередніх.

Лідер праворадикальної партії «Ліга» Маттео Сальвіні (праворуч) під час прес-конференції в штабі партії в Мілані, Італія, 5 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO

Чому італійці голосували саме так? 

Загалом партії, що пройшли до парламенту, відображають суспільні настрої італійців. Чимало людей незадоволені політикою ЄС, страждають від економічних проблем і критично налаштовані до мігрантів. Праві та популісти пропонують вирішення цих проблем.

У коментарі Громадському журналіст видання Il Post Давіде Марія де Лука пояснив: вагому роль зіграла також висока явка виборців, зокрема на півдні країни. У середньому по країні вона склала 73% — це найбільша явка за останні 10 років.

«Здебільшого за «Рух 5 зірок» проголосували на півдні Італії — люди там у скрутнішому матеріальному становищі. Це частина Італії з найвищим рівнем безробіття, по якій криза вдарила найсильніше.

Особливо високою явка була саме на півдні. Економічна ситуація стала однією з причин — скрута мотивувала людей прийти й проголосувати за ту партію, яка обіцяла покращення.

Праворадикальна «Ліга» отримала багато голосів також через те, що це відносно нова сила. У попередні 6 років, на відміну від партії Берлусконі, вони не були представлені в уряді. А ці роки стали критичними для Італії — протягом цього часу криза поглибилася».

Виборці на дільниці в Римі, Італія, 4 березня 2018 року. Парламентські вибори в Італії змінили розклад сил у країні Фото: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Якою буде коаліція та уряд?

Оскільки більшість (хоча й не абсолютну) отримав блок правоцентристських партій, схоже, саме вони й намагатимуться сформувати коаліцію та уряд.

«Коаліція правоцентристів у парламенті найімовірніша. Хоча в них і недостатньо голосів, вони можуть знайти деякі інші сили, залучити депутатів з інших партій і таким чином сформувати більшість», — каже Давіде Марія де Лука.

Водночас, на переконання журналіста, якщо Берлусконі та Сальвіні (лідер «Ліги») формуватимуть уряд, вони мають бути готовими до компромісів, адже хоч загалом їхні погляди збігаються, кінцеві цілі в партій різні.

Іще один можливий варіант — уряд на чолі з «Рухом 5 зірок». Раніше партія заявляла, що не співпрацюватиме з жодної іншою політичною силою. Проте вже після виборів її лідер Луїджі ді Майо оголосив, що готовий до діалогу з іншими задля сформування уряду.

Колишній прем'єр-міністр Італії та лідер партії «Уперед, Італіє» Сильвіо Берлусконі (праворуч) виходить з кабіни до голосування на виборчій дільниці в Мілані, Італія, 4 березня 2018 року. Партія Берлусконі проходить до італійського парламенту з 14% голосів Фото: EPA-EFE/DANIEL DAL ZENNARO

Що це означає для України та ЄС?

Перемога популістів і правих на італійських виборах — невтішні новини як для ЄС, так і для України. На думку Давіде Марії де Луки, якщо правоцентристи зможуть домовитися й сформувати кабінет міністрів, вони намагатимуться створити для Євросоюзу проблеми.

Водночас Берлусконі та Сальвіні — хороші друзі президента Росії Володимира Путіна. Їхні партії виступають за зняття санкцій з Росії та загалом дуже лояльні до Кремля. Отже, разом із їхньою перемогою можна очікувати на те, що Україна втратить один з важливих голосів підтримки в ЄС.

Поділитись: