Скептичні до Євросоюзу, лояльні до Росії, проти мігрантів і за збереження традиційних цінностей. Так можна описати ідеологію партій, які за прогнозами отримають найбільше місць в італійському парламенті під час виборів 4 березня. Утім, навряд чи вони зможуть дійти між собою згоди.

Що це за партії? Чому популісти й праві мають таку велику підтримку в Італії? І яким може бути майбутній уряд? Детальніше — у матеріалі Громадського.

Основні гравці

Безумовні лідери передвиборчої гонки — партія популістів M5S («Рух 5 зірок»), вони мають 28% підтримки. На другому місці із 22% правляча «Демократична партія». За ними — політична сила Берлусконі Forza Italia 16,5% та радикальна права партія «Ліга» з 14%. Також до парламенту, ймовірно, пройде ліва сила «Вільні й Рівні» та ультраправі «Брати Італії».

Яку ідеологію сповідують ці політичні сили та хто їхні лідери?

«Рух 5 зірок» — виражені популісти, набули великої підтримки в останні 5 років. Засновник партії — популярний італійський блогер і комік Беппе Грілло. Рух позиціонує себе як «силу звичайних італійців», позаяк серед членів багато адвокатів, лікарів, освітян та інших людей, раніше не пов'язаних із політикою.

Партія виступає проти мігрантів і критикує Євросоюз, водночас лояльна до Росії. Обіцяє покращити економічне становище населення. Зокрема, члени M5S просувають ідею відмови від валюти євро й повернення до італійської ліри, також не виключають можливості виходу країни з Євросоюзу.

«Демократична партія», лідер якої — колишній прем'єр Італії Маттео Ренці — була при владі останні п'ять років. Її ідеологія — лівоцентристська та, беручи до уваги весь італійський політикум, проєвропейська. За час правління Ренці, партія втратила підтримку значної частини італійців, незадоволених його політикою.

Партію Forza Italia («Вперед, Італіє») очолює Сильвіо Берлусконі, бізнесмен і медіамагнат, у минулому він чотири рази очолював італійський уряд. Його політичну силу радше можна охарактеризувати як правоцентристську. Нині вона виступає проти мігрантів і висловлює підтримку Кремлю. Самого Сильвіо Берлусконі позв'язують з Путіним дружні зв'язки.

Праворадикальна партія «Ліга» донедавна була відома як «Ліга Півночі». Відмовитися від старої назви вирішили серед іншого й для того, щоб дистанціюватися від «локальності» та здобути більшу підтримку в південних регіонах Італії.

Партія є націоналістичною, і хоча разом з іншими критикує ЄС, лояльна до Росії й негативно ставиться до мігрантів, погляди й заяви її членів є значно різкішими. Лідер сили Маттео Сальвіні хизується дружбою з Путіним, співпрацею з партією «Единая Россия», і виступає за зняття з РФ санкції Євросоюзу.

Саме ці чотири партії набирають найбільше голосів, і саме з них буде сформований парламент.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Землетрус» в ЄС: причини і наслідки поразки італійського уряду на референдумі

Зліва направо члени партії «Рух 5 зірок»: Луїджі ді Майо, засновник партії Беппе Грілло та Давід Казалеґжіо біля будівлі Міністерства внутрішніх справ презентували журналістам новий партійний логотип на парламентських виборах, Рим, Італія, 19 січня 2018 року Фото: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Суспільні настрої

Основний акцент усіх політичних сил — економічні труднощі й міграційна криза. Адже саме це нині найбільше турбує італійців. На думку журналіста Il Post Давіда Марії де Луки, це мало вирішальний вплив на формування політичного дискурсу в країні:

«На Італію, як і на Грецію, значно впливає міграційна криза. За останні три роки до Італії прибуло сотні тисяч біженців, і це мало величезні наслідки для італійської політики. Це питання почали роздмухувати політики з різних сторін політичного спектру. Навіть «Демократична партія» зайняла жорсткішу позицію. А надто гостро питання мігрантів постало в останні місяці, після стрілянини, яку влаштував у Мачераті націоналіст Лука Траїні».

Заразом критично важливим для італійців є вирішення економічних проблем, зокрема, безробіття. На цій проблемі зосередила увагу «Демократична партія».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Криза біженців: радикалізм і людяність — репортаж з Італії

Зліва направо: колишній прем'єр Італії Маттео Ренці, міністр економіки П'єр Карло Падоан та прем'єр-міністр Італії Паоло Джентілоні під час передвиборчого зібрання «Демократичної партії» у Римі, Італія, 27 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Ще одне вагоме питання — відносини з ЄС. Загалом італійці не надто задоволені Євросоюзом. За даними POLITICO, 51% громадян до 45 років мають євроскептичні настрої й воліли б, щоб Італія вийшла з ЄС. Серед людей старшого віку таких 26%.

Давіде Марія де Лука вважає, що на це є дві причини:

«Ми даємо Європі більше грошей, ніж отримуємо від неї. Стосунки між Італією та ЄС протягом останніх років формувались довкола двох факторів.

Перший — це міграційна криза. У італійців немає відчуття того, що ЄС може допомогти у вирішенні цього питання.  

І другий фактор — обмеження бюджету, який Європа, на думку багатьох, нав'язала Італії. Таке враження, що уряд не може забезпечувати належний рівень послуг для італійців, бо ЄС не дозволяє витрачати на це кошти. Це обурює людей. Саме тому вони активно голосують за антиєвропейські сили».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Європа бореться з тероризмом — інтерв'ю з відповідальним посадовцем Європейської ради

Колишній прем'єр-міністр Італії та лідер партії «Вперед, Італіє» Сильвіо Берлусконі позує перед камерами журналістів у Мілані, Італія, 26 листопада 2017 року Фото: EPA-EFE/FLAVIO LO SCALZO

Проблеми з коаліцією

Якщо прогнози щодо результатів виборів справдяться, може бути декілька варіантів імовірної коаліції та уряду. Попри те, що основна частина місць у парламенті відійде популістам і правим, які мають спільні погляди на багато речей, навдак їм удасться сформувати більшість.

Передусім тому, що «Рух 5 зірок» відкидає будь-яку можливість співпраці з іншими партіями, як з демократами Маттео Ренці, так і з Forza Italia або «Лігою». Саме це створює найбільше проблем для формування коаліції — ситуація подібна до змагання лебедя, рака та щуки.

На думку Давіде Марії де Луки, в такому разі є декілька можливих сценаріїв: якщо «Рух 5 зірок» набере більшість, їхнім наступним кроком стане звернення до парламенту й президента, а також спроба сформувати уряд меншості. Вони заявляють, що це їхня основна мета.

Інший варіант: союз правих сил — Forza Italia, «Ліги» та «Братів Італії». Але є дві речі: за прогнозами, вони матимуть близько 37% крісел у парламенті, цього недостатньо. До того ж, у них немає лідера, кандидата на посаду прем'єр-міністра, і навряд чи вони знайдуть відповідну кандидатуру.

Берлусконі вже немолодий і, за словами журналіста, має багато проблем. Поза тим, він не може очолити уряд, бо його звинувачували в податкових махінаціях. З іншого боку, Сальвіні бореться в рядах євроскептиків й має надто радикальні погляди.

Лідер партії «Вперед, Італіє» Сильвіо Берлусконі (ліворуч) та лідер праворадикальної партії «Ліга» Маттео Сальвіні під час прес-конференції голів правоцентристських партій у Римі, Італія, 1 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Можливо, Берлусконі залишить союзників з «Ліги» задля формування уряду й домовиться про коаліцію з «Демократичною партією». Таким чином Італія стане ще однією європейською країною з «великою коаліцією» між лівоцентристами й правоцентристами.

Але, як стверджує Давіде Марія де Лука, це буде надто складно, адже Forza Italia та демократи навряд чи матимуть достатньо місць для формування абсолютної більшості:

«Отже, на мою думку, найімовірнішим є формування технічного уряду, сформованого з різних партій. У будь-якому разі, те, що відбуватиметься після виборів в Італії, буде справді дуже цікавим».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Обличчя Каталонії: «Так», «Ні» та інші варіанти відповідей на референдумі про незалежність

Поділитись: