Джузеппе Патерно у 96 років став найстаршим випускником вишу в Італії. Він мріяв здобути вищу освіту ще з дитинства, але не міг здійснити задумане через війну, бідність та необхідність допомагати родині.

Про це повідомляє The Guardian.

«Можливість вчитися — завжди було моїм найбільшим прагненням, але моя сім'я не могла заплатити за мою освіту. Ми були багатодітною сім'єю та дуже бідними», — розповів Патерно.

Джузеппе виріс на італійській Сицилії. Він був старшим із семи братів і сестер, тож з дитинства почав працювати на пивоварні в Палермо разом із батьком. У липні 1943 року, коли союзні війська висадилися на Сицилії, Джузеппе працював телеграфістом в італійській армії.

Під час війни поранень він не дістав, тож після її закінчення пішов працювати на залізницю.

«Я не захоплювався своєю роботою, але знав, що повинен це робити. На той час я був одружений і мав сім'ю, яку повинен був підтримувати. Водночас у мене було величезне бажання зануритися в книги та вчитися-вчитися», — розповів Патерно.

Від мрії про вищу освіту чоловік не відмовлявся — у 31 рік він здобув атестат про середню освіту після навчання у вечірній школі. Джузеппе каже, що у той час працював вдень, ввечері відвідував заняття, а вночі вчився самостійно.

Врешті-решт у 2017 році Патерно вступив на філософію в Університеті Палермо.

«Я прокидався о сьомій ранку, щоб вчитися. Виконував завдання на старій машинці. Вдень відпочивав, а ввечері — знов займався до півночі», — поділився своїм розпорядком дня чоловік.

Його сусіди не розуміли, навіщо він цим займається у літньому віці. Але Патерно казав, що йому важливо здійснити мрію, попри свій вік.

Проте пандемія коронавірусу могла завадити Джузеппе здобути ступінь бакалавра. Через епідемію виші переходили на дистанційне навчання, тож 96-річний італієць мав погодитися на таке навчання або відкласти випускні іспити на осінь. Його родина пропонувала саме другий варіант, побоюючись за здоров'я чоловіка.

Проте Джузеппе опанував нові технології, бо не хотів відкладати навчання через свій літній вік. Наприкінці липня Патерно здобув диплом бакалавра з відзнакою.

«Це один із найщасливіших днів у моєму життя. Я хотів би, щоб моя дружина була поряд і побачила мене. Вона померла 14 років тому», — сказав Джузеппе.

На ступені бакалавра італієць не планує зупинятися. Він каже, що у нього хороша генетика, бо його мати дожила до 100 років.

«Я розглядаю можливість вступити на магістратуру. Якщо вік і генетика на моєму боці, я маю на це ще чотири роки», — запевнив Патерно.

Вчитися ніколи не пізно

Люди по всьому світу доводять, що навчатися можна у будь-якому віці. Так, 95-річна американка Нола Окс здобула вищу освіту з загальних дисциплін із поглибленим вивченням історії в університеті штату Канзас у 2007 році. Разом із Нолою диплом отримала її 21-річна онука Олександра.

Австралієць Аллан Стюарт у 97 років здобув ступінь магістра з «клінічних досліджень» у 2012 році. Це була його четверта вища освіта за життя: раніше він отримав ступінь зі стоматології, стоматологічної хірургії та права. Чоловік вирішив повернутися до навчання у літньому віці, щоб залишатися розумово активним.

Поділитись: