З офіційного сайту Офісу президента зник указ №491 від 9 листопада 2020 року, яким Зеленський відзначив державними нагородами діячів культури України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. Серед них були режисери Валентин Васянович та Ірина Цілик, які відмовилися від нагород.

За нумерацією указів видно, що одного не вистачає. Це був саме указ щодо відзнак.

Фото:

скріншот

Згідно з указом №491, який зник, режисер фільму «Атлантида», що представлятиме Україну на цьогорічному «Оскарі», Валентин Васянович мав отримати Орден «За заслуги» ІІІ ступеня.

Письменниці та режисерці фільмів «Земля блакитна, ніби апельсин» та «Я і Фелікс» Ірині Цілик дали почесне звання «Заслужена діячка мистецтв України».

Проте згодом Васянович та Цілик від нагород відмовилися. Перший пояснив своє рішення протестом проти кримінальних проваджень, відкритих щодо українських кіновиробників. Цілик позицію Васяновича поділяє, а також каже, що їй наразі було б недоречно мати звання «Заслужена діячка мистецтв України».

«По-перше, я лише починаю свій шлях у кінорежисурі. Крім того, вважаю недоречним приймати з легкою душею такі відзнаки в часи непевності, коли багатьох моїх колег із кіноспільноти було скривджено несправедливими діями нинішньої влади», — написала Цілик.

Про які провадження каже Васянович?

Ідеться, зокрема, про звернення Держкіно перед другим туром 14-го державного конкурсу кінопроєктів. У ньому агентство просило експертів при оцінці проєктів врахувати інформацію, чи наявні проти компаній незакриті кримінальні провадження чи незавершені та не здані до Держкіно проєкти у попередніх роках.

Тобто, Держкіно хоче, щоб при оцінці кінопроєктів фахівці перевіряли, чи компанії не мають кримінальних справ. Це стосувалося компаній «Трафік філмз», «Лаймове світло», «Артхаус трафік», громадської організації «Молодість», громадської спілки «Асоціація кіноіндустрії України».

Попереднє керівництво Держкіно, зокрема, ексочільник Пилип Іллєнко, вважають це «тиском та політичними переслідуваннями».

Поділитись: