Кабмін вніс до Ради законопроєкт про заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних з рф
Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає заборону діяльності в Україні релігійних організацій, що пов’язані з росією. Таким документом може бути припинена діяльність УПЦ МП.
Про це повідомив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук.
Так, на сайті Ради вказано, що проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій» (№8️3️7️1️) зареєстрований, однак його текст наразі ще не оприлюднений.
Мельничук зазначив, що законопроєкт унеможливлює діяльність релігійних організацій, керівний центр яких розташований у державі, що здійснює збройну агресію проти України.
«Законопроєкт спрямований на забезпечення духовної незалежності, недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів», — написав він.
Представник уряду в парламенті додав, що так проєкт закону передбачає внесення змін до законів України «Про свободу совісті та релігійні організації», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Що передувало?
Президент Володимир Зеленський 2 грудня ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони щодо заборони діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії.
Так, РНБО просило Зеленського розглянути діяльність релігійних організацій на території України в умовах військової агресії рф проти України. Причина — недопущення розколу в суспільстві за релігійною ознакою, сприяння консолідації українського суспільства та захисту національних інтересів.
Що це означає?
Згідно з рішенням РНБО, Кабінет міністрів мав протягом двох місяців внести до Верховної Ради законопроєкт, яким унеможливлять діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в росії.
Крім того, уряд має упродовж двох місяців перевірити, чи дотримуються умови користування Києво-Печерською лаврою та її майном, а також чи взагалі є правові підстави для такого користування.
Також уряд має вписати Державну службу України з етнополітики та свободи совісті до центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координує Кабмін.
Далі урядовці мають функціонально підпорядкувати Держслужбі з етнополітики структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, які відповідальні за реалізацію права на свободу совісті та віросповідання, діяльність релігійних організацій.
Держслужба з етнополітики має протягом двох місяців провести релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з московським патріархатом.
А СБУ разом із Нацполіцією та іншими правоохоронними органами мають активізуватись у виявленні та протидії діяльності російських спеціальних служб у релігійному середовищі України.
РНБО також просило підтримати внесені Службою безпеки пропозиції щодо застосування персональних санкцій. Перевірити їхню ефективність має уряд спільно з СБУ та Нацбанком.
Позиція УПЦ МП
Голова інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополит Климент у грудні заявив нам, що УПЦ діє юридично в межах українського законодавства. Мовляв, це можна зрозуміти навіть із тих перевірок, які проводилися.
«Унаслідок цих перевірок не було виявлено жодної зброї, ДРГ, інших речей, які б говорили про те, що віряни нашої церкви становлять якусь загрозу українській державності», — наголосив він.
Рішення РНБО він назвав «розмаїтим». Каже, що там ідеться про московський патріархат. А УПЦ, відповідно до всіх установчих документів, є самостійною, незалежною і не підпорядковується московському патріархату.
«Тому на основі цього можна сказати, що ті перевірки, які будуть проходити, нас не стосуються», — підсумував він.
А що кажуть у ПЦУ?
Митрополит Переяславський і Вишневський Олександр Драбинко заявив нам, що рішення про заборону УПЦ МП може бути введене тільки після того, як буде надана церковно-канонічна оцінка зв'язку УПЦ МП із центром у Москві.
«Якщо ми говоримо про юридичні аспекти, то справді, цих зв'язків не існує, але є церковно-канонічний зв'язок. Ми повинні чітко розуміти, що поки не буде канонічної оцінки статуту і взаємовідносин УПЦ МП з російською православною церквою, буде складно говорити про заборону», — наголосив він.
Він наголошує на потребі спочатку розібратися в канонічному і юридичному аспектах. Як це буде реалізуватися Верховною Радою, треба ще зрозуміти, додав він.
московський патріархат в Україні
Після російського вторгнення очільник російської православної церкви патріарх кирило фактично підтримав агресію росії. Водночас предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій засудив повномасштабне вторгнення росії до України, висловив підтримку українським військовим і звернувся до володимира путіна із закликом «негайно припинити братовбивчу війну». Низка священників УПЦ МП навіть припинила згадувати під час богослужінь ім'я кирила як свого патріарха.
А вже наприкінці травня Українська православна церква московського патріархату зібрала Собор у Києві, який, з-поміж іншого, заявив про повну самостійність і незалежність УПЦ.
Восени правоохоронці активно взялися за розслідування зв'язків УПЦ з росією. З обшуками зокрема приходили до Свято-Успенської Києво-Печерської лаври в Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та приміщень Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ в Рівненській області, на територію Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ МП тощо.
- Поділитися: