Карл Шльоґель: Україна вже існує на ментальній карті німців

«Найважливіший результат останніх двох років – це те, що Україна зараз існує на ментальній карті німців».

Про це сказав в ефірі hromadske.tv Карл Шльоґель, видатний німецький історик, почесний професор університету Віадріна у Франкфурті. Німці також все більше розуміють, що Україна особлива, на Росію великою мірою несхожа, і що вона зовсім поруч, лише у двох годинах польоту від Берліна.

Москва 2015-го року має певні подібності з Москвою 1937-го, про яку Шльогель написав одну зі своїх останніх книжок (Terror und Traum, Терор та сон). Масштаби полювання на людей неможливо порівняти (понад 2 мільйони жертв у 1937-му), але клімат пошуку зовнішнього та внутрішнього ворога дуже схожий між тією епохою та нинішньою епохою розвитку Росії, вважає він.

Попри те, що в Росії панує антизахідна та антиамериканська риторика, російська "еліта" хоче жити на Заході, а Москва наповнена американськими брендами. Фактично, сьогодні Росія не конкурує з заходом, а імітує його. Вона зараз не має нічого самостійного порівняно з західним світом.

Натомість у 1937-му році СРСР прагнув конкурувати з Америкою, пропонувати свій стиль життя та організації суспільства. Відчуття боротьби було перемішано з відчуттям якогось захоплення, що видно в репортажах Ільфа і Петрова з Америки для «Правди» та «Огонька» 1937-го року, - говорить історик.

Аналізуючи нинішню ситуацію, Шльоґель шкодує, що німці мало говорять про те, що кожен день російсько-український кордон порушується з боку Росії, і більше зосереджуються на необхідності проводити вибори чи конституційну реформу. Це неправильно, вважає він.

У п'ятницю, 25 вересня, Шльоґель читатиме лекцію про український модернізм (25 вересня, 18.00, Будинок одягу). Одна з його цілей зараз – це відкривати саме український (а не «радянський») модернізм і українське мистецтво для німецької публіки.

hromadske.tv