Катастрофа літака МАУ: чотири постраждалі країни вимагають від Ірану негайно відповісти на лист ООН щодо авіатрощі

Україна приєдналась до заяви Великої Британії, Канади та Швеції щодо збиття літака авіакомпанії МАУ у 2020 році в Тегерані, де підписанти вимагають від Ірану відповісти на лист зі звинуваченнями від ООН та надати вичерпний звіт про трагедію.

Про це повідомили у Міністерстві закордонних справ.

У лютому спеціальні доповідачі Агнес Калламар і Джаваід Рехман Організації об'єднаних націй оприлюднили лист до уряду Ірану, у якому звинувачували країну у численних порушеннях міжнародного права, «неточностях» у звіті про трагедію та у непрозорому розслідуванні.

«Через відсутність неупередженого, незалежного та всебічного розслідування сім'ї жертв залишаються без відповідей, яких вони заслуговують. Деякі можуть навіть поставити собі питання, чи цей конкретний рейс був навмисною ціллю», ㅡ йдеться у листі експертів ООН.

Як зазначають у МЗС, Іран на цей лист не відповів. Підписанти заяви вимагають від Ірану:

  • невідкладно відповісти на лист ООН;
  • припинити переслідування та залякування сімей жертв як в Ірані, так і за його межами;
  • забезпечити повне та прозоре розслідування та неупереджене судочинство;
  • надати вичерпний та прозорий звіт про події, що призвели до трагедії.

Що відомо про катастрофу літака МАУ?

Літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту «Імам Хомейні» в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.

Спочатку влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни. У липні у Франції успішно розшифрували дані обидвох «чорних скриньок» збитого в січні над Тегераном літака МАУ. У МЗС України заявили, що розшифрування підтвердило: лайнер упав унаслідок влучення в нього ракети, а на момент збиття він був справний.