Найбільша гуманітарна криза в світі, яку спричинили люди. Це не про Сирію, не про Сомалі, не про Південний Судан. Саме так ООН характеризує ситуацію в Ємені. Ємен — одна з найбідніших арабських країн, у якій з 2015 року триває громадянська війна. Конфлікт призвів до гуманітарної катастрофи: мільйони людей голодують, не мають доступу до питної води, медикаментів та електрики

Найбільша гуманітарна криза в світі, яку спричинили люди. Це не про Сирію, не про Сомалі, не про Південний Судан. Саме так ООН характеризує ситуацію в Ємені. Ємен — одна з найбідніших арабських країн, від 2015 року тут триває громадянська війна.

Конфлікт призвів до гуманітарної катастрофи: мільйони людей голодують, не мають доступу до питної води, медикаментів та електрики. Громадське поспілкувалося з єменським активістом, який нині перебуває в еміграції. Розповідаємо, що відбувається в країні сьогодні.

Війна

У 2012 році на президентських виборах переміг Абд-Раббу Мансур Гаді. Утім, він не зміг справитися з низкою проблем в Ємені — корупцією, сепаратистським рухом, тероризмом. Скориставшись слабкістю уряду, провінції на заході країни почали захоплювати воєнізовані угрупування хуситів.

Від 2015 року між хуситами та урядовими силами в країні триває громадянська війна. До неї також залучені інші сторони — так звані південні єменські сепаратисти, Аль-Каїда та «Ісламська держава». Повстанці захопили місто Сана — столицю Ємену, відтак президент змушений був утекти до південного порту країни Аден.

На переконання уряду Ємену та Сполучених Штатів, хусити отримують військову допомогу від Ірану. Водночас владу країни підтримує Саудівська Аравія та її союзники — ОАЕ, Єгипет, Йорданія, Марокко тощо. Навесні 2015-го саудити й коаліція розпочали в Ємені військову операцію.

Один із її наслідків — тотальна блокада кордонів, морських та повітряних шляхів. У країну неможливо потрапити, з неї неможливо виїхати. Блокуються також поставки їжі, медикаментів, пального та гуманітарної допомоги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Битва титанів: що значить протистояння Ірану з Саудівською Аравією

Єменці на одній з вулиць столиці Сани, яка постраждала після повітряних ударів у штаб-квартиру кримінального слідчого управління, Ємен, 4 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Гуманітарна криза

На цьому тлі в Ємені розпочалась епідемія холери й дифтерії — хвороб, які людству вдалося ліквідувати майже повністю ще в минулому столітті. За даними ООН, понад 8 мільйонів людей потерпають від голоду. Крім того, мешканці Ємену не мають доступу до питної води. 75% населення — а це понад 22 мільйони людей — потребують термінової гуманітарної допомоги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Випробовування холерою: як олігархи, президент-вигнанець і блокада знищують Ємен

Сухаїл Абдулмугні, єменський активіст, який емігрував до Індії, в коментарі Громадському розповів:

«Існує надзвичайна нестача ліків, коштів, продуктів. Багато людей умирають на порозі лікарень, адже там просто немає струму. Проблема електропостачання в Ємені скрізь. Уявіть, люди не бачили електрики вже декілька років».

Крім того, ми бачимо дещо нове для Ємену — це примусові дитячі шлюби. Це почалося через бідність — люди не можуть сплатити рахунки, тож вони продають малолітніх доньок заміж, аби віддати борги. Розвивається торгівля людьми, поширюються важкі наркотики. Блокаду не знімають, тож ми очікуємо величезну катастрофу. Утім, жодна зі сторін не вживає рішучих дій, щоб зменшити страждання людей», — розповів активіст.

Місцеві жителі вивозять на тачках каністри, наповненими питною водою зі спеціальної водопровідної труби в столиці Санні, Ємен, 2 липня 2017 року. За даними ЮНІСЕФ та ВООЗ, через спалах холери в розбитому війною Ємені з кінця квітня 2017 році померло щонайменше 1500 людей Фото: EPA/YAHYA ARHAB

Що може зробити міжнародна спільнота

Ситуацію в Ємені намагається допомогти вирішити ООН, але наразі безуспішно. Практично всі поставки гуманітарної допомоги блокуються. Міжнародні організації застерігають: якщо не зняти блокаду, без того катастрофічна ситуація може стати й поготів критичною. Утім, поки що Саудівська Аравія та коаліція не збираються відкривати доступ до морських і повітряних шляхів. Між сторонами конфлікту тривають переговори.

Сухаїл Абдулмугні вважає, що ООН у цій ситуації демонструє безпомічність:

«Давайте реально дивитися на речі. ООН не може вирішити цю проблему. Досить вести перемовин з терористичними угрупуваннями, досить балачок. Ми потребуємо дій. Люди справді страждають, їм потрібні зміни. Люди жартують, що Ємен регресує настільки швидко, що наприкінці року ми побачимо тут динозаврів».

Єменські дівчата поряд з порожніми газовими балонами чекають на заправку. Газ використовують для приготування їжі, Йемен, 7 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Одним зі шляхів подолання кризи активіст бачить зняття блокади і створення так званих «безпечних зон», де працівники міжнародних організацій могли б надавати гуманітарну підтримку цивільним.

«Нам потрібні медикаменти, школи, лікарні, відкриті аеропорти. Нині я в Індії. Я закінчив коледж і хотів би повернутися служити своїй країні. У нас є багато молоді, магістри й бакалаври — вони застрягли за межами Ємену й не можуть повернутися — аеропорти закриті. Вони хотіли б допомогти своєму народові, але не можуть. Поза тим, багатьом з нас погрожують убивством.

Нам потрібні безпечні зони, щоб повернутися і відбудувати нашу країну. Навіть якщо ми працюватимемо пліч-о-пліч з ООН, Радою Безпеки ООН, ЮНІСЕФ — ми готові допомогти їм, але зробіть перший крок. Відкрийте аеропорти, відкрийте морські порти, допоможіть організувати зони безпеки. Дайте народу повернутися. Дайте можливість допомогти нашим людям».

Жінки отримують продовольчі пайки, надані місцевими благодійними організаціями, в умовах серйозної нестачі харчів у місті Санні, Ємен, 21 жовтня 2017 року Фото: EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Поділитись: