Сімнадцять днів у печері. Дев'ять із них — на самоті, в темряві, не знаючи, чи прийде хтось на допомогу. Упродовж усієї рятувальної операції в Таїланді увага всього світу була прикута до дванадцятьох дітей із футбольної команди «Дикі вепри», яких намагалися евакуювати із затопленої печери.

Тепер, коли всі вони живі та неушкоджені проходять реабілітацію, нарешті згадали про тринадцяту людину, яка весь цей час була в тіні — 25-річного тренера Еккапола Чантавонга. Його дайвери рятували останнім.

Саме завдяки тренеру діти змогли вижити, ба більше — бути спокійними та навіть веселими. Хто він і як йому вдалося контролювати ситуацію — розповідає Громадське.

Складне дитинство і буддизм

«Від імені всіх батьків, будь ласка, потурбуйтеся про дітей. Не звинувачуйте себе», — написали родичі хлопчиків у листі Еккаполу 7 липня. Молодий тренер футбольної команди зміг виконати їхнє прохання, хоча сам у дитинстві батьків майже не знав.

Як розповіла CNN тітка чоловіка Тхамма Катавонг, його мати померла, коли той був іще зовсім маленьким. Батька не стало, коли хлопчику було 10. Єдиний брат Еккапола також помер молодим. Тож за прикладом багатьох сиріт у Таїланді, він подався в монастир. Там хлопчик залишався впродовж більш ніж десяти років.

Еккапол (праворуч) у монастирі, архівне фото Фото: facebook.com/pg/EkkapolChantawong

Саме буддизм допоміг тренеру не панікувати й заспокоїти дітей. Завдяки спеціальному диханню їм удалося зекономити повітря в печері. Адже саме низький рівень кисню змусив рятувальників пришвидшити операцію, яка спершу повинна була тривати кілька місяців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як українці допомагають рятувати дітей у печерах Таїланду

Еккапол Чантавонг (у центрі) з «дикими вепрами» на виїзному футбольному матчі, 10 липня 2017 року, Чіанграй, Таїланд Фото: сторінка у facebook

Герой чи злочинець?

Спершу Еккапола почали критикувати: мовляв, знаючи про сезон дощів, він піддав дітей небезпеці та повів їх у печери. Частина користувачів соцмереж і досі звинувачує тренера, а поліція наразі не коментує можливість висунення проти нього звинувачень.

Однак, як розповіли Громадському журналісти, що працювали на місці, біля входу до печери є знак, який попереджає: вхід туди заборонений лише від початку липня.

Знайомі Еккапола стверджують, що він аж ніяк не міг свідомо піддати ризику життя та здоров'я учнів. «Після гри він завжди давав попити спершу нам, а лиш потім пив сам», — розповів виданню The Guardian один із гравців команди Сонгпол Кантавонг. Він не пішов у печери разом з іншими — не взяв із собою велосипед, щоб дістатися до печер.

Тайські медіа пишуть, що батьки повністю довірилися Еккаполу, позаяк той має репутацію дбайливого тренера. Його тітка підтверджує: «Він любить футбольну команду. Куди б не пішов, з ним завжди є кілька дітей. Батьки довіряють йому своїх синів».

 

 

Тайський художник після завершення рятувальної операції зобразив тренера Еккапола Чантавонга з дванадцятьма веприками в руках, які символізують 12 гравців дитячої футбольної команди «Дикі вепри»

Що далі?

Футбольний клуб «Дикі вепри» відновив тренування. Раніше матчі не проводили — «вепри» вважали негідним грати у футбол, доки частина команди залишається в небезпеці.

Еккапол і дванадцятеро дітей нині в лікарні. Судячи з опублікованого відео, загалом почуваються нормально. Тренер і досі перебуває разом із дітьми. Він був найвиснаженішим, оскільки впродовж дев'яти днів віддавав їжу вихованцям.

Через ризик зараження інфекціями врятованим заборонили контактувати з батьками. Вони можуть бачити дітей лише через скло.

Під наглядом медиків футболісти та їхній тренер залишатимуться ще місяць. Як пишуть тайські медіа, їм знадобиться ще й психологічна допомога.

Урятовані з печери хлопці проходять обстеження в лікарні в провінції Чіанграй, Таїланд, 11 липня 2018 року Фото: EPA-EFE/Thai government public relations department (PRD) 

Поділитись: