Китайський штучний острів завдав у 200 разів більшої шкоди, ніж його площа

Китайський штучний острів на кораловому рифі Місчіф у Південно—Китайському морі завдав значної шкоди для навколишньої акваторії, площа якої виявилась у понад 200 разів більшою за площу самого острова — 1,2 тисячі квадратних кілометрів проти 5,5 квадратних кілометра. Про це йдеться у матеріалі вчених для наукового журналу Scientific Reports, пише видання N+1.

Науковець Леланд Сміт з університету Джорджтауна та його колеги вивчали риф Місчіф у східній частині Південно-Китайського моря, де Китай намив острів площею близько 5,58 квадратних кілометра і вже побудував на ньому злітно-посадкову смугу, а також будівлі..

Коли почали намивати острів і коли планують закінчити, наразі невідомо, тому вчені спиралися на архів супутникових знімків та зображень, зібраних американським Центром стратегічних і міжнародних досліджень.

Судячи із зображень, у 2014 році у рифу ще не було надводної частини, у 2015 році після початку намиву вона з'явилася, а будівлі на новому острові звели вже у 2016 році.

Крім оцінки масштабу самих операцій у 2015 році, вчені оцінювали шлейф піднятих донних опадів від намиву острова і стан води навколо рифу по її спектральним характеристикам.

Будівництво острова на рифі Місчіф, останнє зображення показує, як намив острова вплинув на довколишню акваторіюSmith et al. Scientific Reports, 2019

Зокрема, вчені з'ясували, що максимальна площа шлейфу у червні 2015 року склала 262 квадратних кілометри. Загальна площа моря, пошкоджена операцією зі створення острова, склала, за їхніми оцінками, приблизно 1,2 тисячі квадратних кілометрів, водночас у межах цієї площі вплив був нерівномірним.

Крім того, як стверджують науковці, спочатку роботи з намиву острова могли стимулювати зростання фітопланктону, але після закінчення робіт стан екосистем істотно погіршився, причому в радіусі принаймні 2 кілометрів від зовнішньої межі рифу цей ефект зберігався з 2016 по 2018 рік.

Автори статті відзначають, що геополітичне значення екологічного збитку від створення нових островів може бути досить велике, тому, що на біоресурси Південно-Китайського моря претендують Китай, Тайвань, В'єтнам, Малайзія, Індонезія, Бруней і Філіппіни.

Раніше ми повідомляли, що Польща планує побудувати штучний острів у Віслинській затоці.