Дослідники виявили генетичні зміни під час швидкої еволюції промислових риб, яка відбувається під тиском людини. Вилов риби впливає на експресію генів і генетичну різноманітність у популяції, але в цілому масштаб змін поки мало вивчений.

У публікації у журналі Science вказано, що в  якості модельних тварин вчені використовували геноми атлантичних менідій — промислового виду риб, які в умовах селекції виростають або зменшуються у розмірі за п'ять поколінь, передає N+1.

Антропогенна активність викликає еволюційні зміни багатьох видів. Через інтенсивний вилов змінилися швидкість росту і час розмноження багатьох комерційно значущих популяцій риб, зменшуючи чисельність тварин і перешкоджаючи її відновленню. Дослідники показали, що вилов риби впливає на експресію генів і генетичну різноманітність у популяції, але в цілому масштаб змін поки мало вивчений.

«Повільно зростаючі риби будуть меншими за розмірами і їм буде легше не попастися у сіті. Тому в них більше шансів передати свої гени майбутнім поколінням. Таким чином промисел риби може викликати швидкі еволюційні зміни у темпах зростання та інших характеристиках. Ми спостерігаємо багато ознак таких змін у диких популяціях, але невідомо, якими генетичними змінами вони обумовлені», — пояснила одна з авторок дослідження Ніна Теркілдсен із Корнельського університету.

На думку вчених, результати їхнього дослідження показують, що комерційний вилов впливає на еволюцію промислових видів риб. Він може викликати зміни у геномі, подібні до тих, що виникають у різних популяціях одного виду. Тепер з'явилася можливість виявляти такі зміни на генетичному рівні і тим самим краще розуміти швидкість, наслідки і зворотність подібних змін.

Поділитись: