Компанію Фірташа позбавили ліцензії на використання надр через «фінансування тероризму». Вона незгодна і йде до суду

Державна служба геології та надр (Держгеонадра) 4 серпня позбавила компанію «Межиріченський гірничо—збагачувальний комбінат» (МГЗК) спецдозволу на користування надрами Селищанського родовища титанових руд. Підставою для такого рішення стала інформація про нібито фінансування МГЗК тероризму.

Про це у вівторок, 10 серпня, повідомила пресслужба холдингу Group DF, до якого входить МГЗК. Власником холдингу є олігарх Дмитро Фірташ.

Group DF заявляє, що підставою для відкликання спецдозволу стало звернення державної «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії» (ОГХК), яка на аукціоні 14 квітня посіла друге місце. 9 грудня ОГХК і Держгеонадра уклали договір про розробку Селищанського родовища.

Холдинг стверджує, що ОГХК у зверненні «висунула низку безпідставних звинувачень щодо МГЗК», через які Держгеонадра звернулися до СБУ, Держслужби фінансового моніторингу й Нацполіції.

Кожне з цих відомств надіслало відповіді, які наводять «Економічна правда» й «Інтерфакс-Україна». Із них випливає, що проти МГЗК справді було відкрите кримінальне провадження за статтею про фінансування тероризму, але у серпні 2020 року його закрили через відсутність складу злочину.

Натомість тепер поліція розслідує справу за частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів). Вона карається штрафом до 17 тисяч гривень або обмеженням волі до двох років.

Group DF вважає, що анулювання спецдозволу МГЗК було здійснене за підтримки Фонду держмайна, який володіє ОГХК, і пов’язане з його нездатністю продати компанію. Рішення Держгеонадр холдинг планує оскаржувати через суд.

Дмитро Фірташ є однією з найбагатших людей України. Зокрема, йому належать майже всі українські облгази (його компанії займають понад 60% ринку), підприємства металургійного комплексу та інші великі компанії. Наразі Фірташ перебуває в Австрії, де тривають судові процеси щодо його екстрадиції до США.

18 червня Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти Фірташа. Вони пов'язані з участю олігарха в титановому бізнесі і постачанням сировини до РФ, яка потрапляла там на військові підприємства. Детальніше про монополію Фірташа читайте в нашому матеріалі.