Конституційний суд України
Фото:

hromadske

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про зміни до закону про Конституційний суд, який, зокрема, передбачає перенесення Конституційного суду з Києва до Харкова, а також заборону юридичним особам подавати конституційні скарги.

Про це у коментарі hromadske повідомила голова парламентського Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, народна депутатка від фракції «Слуга Народу» Галина Третьякова.

Законопроєкт за її ініціативою внесли до Верховної Ради 3 квітня. Наразі його передали на розгляд керівництву Верховної Ради.

Зокрема, депутатка пропонує заборонити юридичним особам подавати конституційні скарги.

«Вважаю, що конституційні скарги юридичними особами подаватися до Конституційного суду не можуть. А тому скасовується можливість юридичної особи подавати конституційну скаргу, тим більше, що наше законодавство не передбачає взагалі такої можливості, а чомусь закон про КСУ її передбачив», — розповіла Третьякова.

Згідно з пояснювальною запискою, яка опинилася у розпорядженні hromadske, з початку 2020 року станом на 27 березня суд опрацьовує 117 конституційних скарг, з яких 7 надійшло від юридичних осіб, тоді як 110 — від фізосіб.

«Подібна динаміка свідчить, що можливості, передбачені інститутом конституційної скарги, не сприймаються і не використовуються повною мірою юридичними особами. Тому у законопроєкті пропонується вилучити юридичних осіб з-поміж суб’єктів, що мають право звернення до суду із конституційною скаргою», — йдеться у документі.

Також народна депутатка хоче перенести місцеперебування Конституційного суду з Києва до Харкова — міста, яке вважають «юридичною столицею України».

У документі йдеться, що перенесення до Харкова, в якому розташована Президія Національної академії правових наук України, «підвищить як рівень незалежності самого суду, так і сприятиме покращенню суспільно-політичного статусу обраного міста».

Окрім іншого, голова комітету прагне унормувати порядок введення в дію рішень Конституційного суду.

«У нас не чітко виписано в Конституції порядок введення в силу рішень Конституційного суду. Наприклад, ми зіштовхуємося з рішенням про чорнобильські проблеми чи щодо поновлення заробітних плат прокурорам і суддям», — пояснила вона.

Останнє, на чому наголосила Третьякова, це потреба закріпити у законі одночасне надання щорічних основних оплачуваних відпусток усім суддям Конституційного суду. Фактично судді матимуть відпустки в один проміжок часу.

«Я пропоную… відправляти у відпустку їх усіх (суддів — ред.) одночасно, щоб не було такого, що якийсь суддя не бере участі у якихось розглядах, які важливі для всієї країни», — пояснила представниця «Слуги Народу».

У пояснювальній записці зазначено, що реалізація положень законопроєкту не потребує додаткових видатків з держбюджету, а нежитлові приміщення для розташування суду в Харкові може надати Державне управління справами. Всі інші витрати на «переїзд» покриють коштом, передбаченим на діяльність суду.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: