Народні депутати вимагають від Конституційного суду України перевірити приватизацію Державної акціонерної компанії Укррудпром, яка відбулась в 2004 році.

Народні депутати вимагають від Конституційного суду України перевірити приватизацію Державної акціонерної компанії Укррудпром, яка відбулась в 2004 році.

У відповідному Конституційному поданні, оприлюдненому на сайті Конституційного суду, депутати вимагають перевірити на відповідність Конституції закону «Про особливості приватизації Державної акціонерної компанії Укррудпром».

Документ підписали 54 депутати. Уповноваженими представниками визначили народних депутатів Павла Різаненка та Вікторію Войціцьку.

Ініціатори подання вважають, що закон обмежував участь інших інвесторів у приватизації компанії, яка на той момент контролювала частки у видобувних підприємствах України. На думку депутатів, такі положення є неконституційними.

На момент ухвалення закону, Укррудпром контролював акції 10 видобувних підприємств.

Приватизували таким чином акції криворізьких комбінатів: 25,1% статутного фонду ПАТ «Суха Балка», 25,8% ПАТ «Південний ГЗК», контрольні пакети у ПАТ «Північний ГЗК», ПАТ «Центральний ГЗК», 37,5% ПАТ «Інгулеціький ГЗК», 93% ПАТ «Криворізький ЗРК», 93,1% ПАТ «ПВП Кривбасвибухпром».

Також приватизували 90,6% ПАТ «Докучаєвський ФДК», 89,9% ПАТ «Новотроїцьке рудоуправління», розташоване у Донецькій області та 93,8% ПАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М. Горького» у Криму.

Зазначені акції в результаті приватизації були відчужені на користь п'яти суб'єктів. З того часу деякі з них змінили власників.

Наразі більшість з цих підприємств входить в групу «Метінвест»  бізнесменів Ріната Ахметова та Вадима Новинського.

За словами однієї з авторів подання до Конституційного суду Вікторії Войціцької, основною метою депутатів є повернення до державної власності незаконно приватизованих підприємств.

Окрім цього, депутати сподіваються провести повноцінний  приватизаційний конкурс на прозорих та конкурентних засадах.

«Тим більше, давайте не забувати, у нас уже був випадок доволі успішного повернення «Криворіжсталі» і потім продажу», —  пояснила Громадському Войціцька.

Велику кількість даних про процеси приватизації в Україні було оприлюднено за результатами позову Віктора Пінчука до Коломойського та Боголюбова у Високому суді Лондона. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Трафальгарська битва» українських олігархів

За результатами розслідування журналістами витоку даних щодо так званих «Панамських офшорів»,  виявлено схему, за якою було розподілено найбільші гірничо-збагачувальні комплекси України.

У 2004 році комбінати з державної власності перейшли у приватну. Тодішній президент України Леонід Кучма підписав ухвалений парламентом закон, згідно з яким десять найпотужніших підприємств української гірничо-металургійної промисловості, що входили до державного холдингу «Укррудпром», розпродали за символічні гроші. 

За версією Пінчука, між олігархами існувала усна угода щодо умов приватизації — вони мали придбати один із криворізьких комбінатів у його інтересах. У якості свідків угоди в позові фігурували кілька осіб, зокрема, інший український олігарх — Рінат Ахметов, якому пізніше продали частку комбінату. Коломойський і Боголюбов версію Пінчука заперечували. Після приватизації КЗРК залишився в їхніх руках. 

Раніше журналісти Deutsche Welle повідомляли, що у суді Кіпру почались слухання справи про незаконну приватизацію «Укртелекому»

Поділитись: