«Кокаїнова справа»: про контрабанду наркотиків з Аргентини в Росію
Перше повідомлення про велику партію кокаїну, знайдену в школі при російському посольстві в Аргентині, з'явилося наприкінці лютого. Про нові подробиці справи щодо контрабанди наркотиків на 50 мільйонів євро (саме стільки, за оцінкою міністерства безпеки Аргентини, вони могли б коштувати в Росії) розповідає Громадське.
Громадянина РФ, головного обвинуваченого у справі про спробу контрабанди кокаїну з Аргентини в Росію, напередодні заарештував cуд Німеччини. Бізнесмена Андрія Ковальчука затримали вночі 2 березня в його будинку в передмісті Берліна. Наразі Німеччина вирішує питання щодо його екстрадиції в Росію, де раніше Тверський суд Москви заарештував його можливих спільників.
Що сталося?
22 лютого в Аргентині правоохоронці виявили в приміщенні школи при російському посольстві в Буенос-Айресі 12 валіз із кокаїном, загалом 360 пакетів вагою майже 400 кілограмів.
За словами міністра безпеки Аргентини Патрісії Буллріч, наркотики через дипломатичну місію відправляли в Європу і Росію. До перевезення залучені п'ятеро людей, серед яких співробітник посольства.
З чого почалася «кокаїнова справа»
Історія з кокаїном триває вже понад рік. У грудні 2016-го посол Росії в Аргентині повідомив, що в посольстві виявили схованку, де ймовірно можуть зберігатися наркотики. 14 грудня співробітники спецслужб перевірили вміст 12 валіз, які знайшли у схованці.
За інформацією газети Clarin, у схованці містився «найчистіший» кокаїн (88%), вироблений, імовірно, в Колумбії. Адже наркотик, який поширюють в Європі, за чистотою не перевищує 40%, ідеться в повідомлені. Тієї ж ночі оперативники замінили наркотики на борошно й вбудували у валізи датчики GPS, з допомогою яких відстежували їхнє розташування та переміщення.
Аргентинські правоохоронці оформлюють партію кокаїну, знайдену в школі при російському посольстві в Аргентині, 22 лютого 2018 року Фото: Gendarmería Nacional
Хто привіз кокаїн у посольство?
Людиною, яка доставила на територію посольства наркотики, називають Алі Абьянова, колишнього завгоспа посольства. Про це заявляв російський посол в Аргентині. Абьянов повернувся в Росію влітку 2016 року і, судячи з усього, не встиг відправити вантаж.
Далі міністр безпеки Аргентини озвучив ще два імені — Івана Близнюка і Олександра Чикало. Перший працював у поліції Буенос-Айреса і мав стосунок до охорони посольства Росії. У виданні Clarin відзначали, що Близнюк відповідав за транспортування валіз з наркотиками в РФ. Доставляти вантаж в аеропорт повинен був Олександр Чикало, якого в Clarin називали «механіком».
Водночас імена цих людей також є на сайті російського почесного консульства в Мар-дель-Плата. Там вони фігурують як президент і віце-президент фонду Mecenas Ortodoxos Rusos en Latinoamérica («Російські православні меценати в Латинській Америці»). Але їхня провина у справі про контрабанду наразі не доведена.
Слідство вважає, що організатором схеми був 50-річний громадянин Росії, бізнесмен Андрій Ковальчук, який мешкає в Німеччині. Він нібито попросив Абянова залишити валізи з кокаїном у будівлі для подальшого переправлення у Європу. А позаяк Абянов переправити наркотики не встиг, пізніше попросив співробітників місії надіслати валізи, ніби його майно, яке зберігалося в посольстві.
Як планували доставити вантаж у Росію
Лише за рік після спецоперації із заміни наркотиків на борошно в Буенос-Айресі приземлився літак, яким контрабандисти збиралися відправити наркотики в Москву під виглядом речей Алі Абьянова.
Пізніше в Twitter аргентинської жандармерії з'явилися світлина літака, на який вантажили валізи з борошном. Журналісти РБК помітили, що номер літака відповідає номеру ІЛ-96, з льотного загону для перевезення перших осіб держави. Водночас маршрути літака збігаються із закордонними візитами перших осіб.
Однак пізніше офіційна представниця адміністрації президента РФ Олена Крилова заявила Інтерфаксу, що літак спеціального льотного загону «Росія» не причетний до «кокаїнової справи»:
«Журналісти зробили висновки на підставі недостовірної інформації — у даному випадку фотографії, яку завдяки сучасним технологіям можна легко фальсифікувати».
Кого затримали
Близнюка й Чикала під час спецоперації затримали в Аргентині. Крім Абьянова, вони мали ще двох спільників — Володимира Калмикова і Іштіміра Худжамова. Усіх затримали в Москві. Тверський суд заарештував їх ще 13 грудня, проте відомо про це стало тільки наприкінці лютого.
За непідтвердженими даними, Андрієві Ковальчуку вже двічі вдавалося поставляти кокаїн в Росію з Уругваю. Його затримали 2 березня неподалік Берліна. Як заявив адвокат, обвинувачений ні від кого не збирався ховатися. Тепер німецька сторона вирішуватиме питання щодо екстрадиції Ковальчука в Росію. До цього часу він залишиться під вартою: суд відхилив клопотання захисту бізнесмена про звільнення під заставу.
Адвокат уважає, що процес екстрадиції триватиме близько півроку. Обвинувачений тим часом висуває власну версію історії з контрабандою кокаїну.
За його словами, наркотики в російське посольство підкинула аргентинська поліція, не без участі американських спецслужб. На думку Ковальчука, такі дії спрямовані на дискредитацію російської дипломатичної місії.
Адвокат підозрюваного Володимир Жеребенков повідомив, що у 12 валізах зберігалися особисті речі, подарунки, кава й алкоголь. Усе це Ковальчук нібито залишив на зберігання в школі при посольстві Росії.
Аргентинські правоохоронці оформлюють партію кокаїну, знайдену в школі при російському посольстві в Аргентині, 22 лютого 2018 року Фото: Gendarmería Nacional
Реакція Росії
Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що в Кремлі не стежать за ситуацією навколо кокаїнової історії, позаяк «це прерогатива МЗС».
Заступник голови МЗС Росії Сергій Рябков також уважає, що інформація про наркотики в посольстві Росії «цілеспрямовано дискредитує дипмісію». А речниця МЗС Марія Захарова поквапилися запевнити, що операція зовсім не кидає тінь на російський дипкорпус: «Навпаки, успіх операції забезпечили саме ефективні дії російського посла і дипломатичного персоналу».
/Алла Чевичелова
- Поділитися: