Кордон нам допоможе: як Київ і Кишинів підштовхують «Придністров'я» до переговорів
17липня президент України Порошенко тапрем’єр Молдови Павел Філіп відкрили перший пункт пропуску напридністровській ділянці кордону між країнами. Влада невизнаної «Придністровської Молдовської Республіки» таМосква назвали такі дії «економічною блокадою». Громадське розбиралося вцій історії.
17 липня президент України Порошенко та прем’єр Молдови Павел Філіп відкрили перший пункт пропуску на придністровській ділянці кордону між країнами. Влада невизнаної «Придністровської Молдавської Республіки» та Москва назвали такі дії економічної «блокадою». Громадське розбиралося в цій історії.
Україна та Молдова посилюють контроль на кордоні
Ідеться про пункт пропуску «Кучурган-Первомайське», через який проходить близько 70% торгівлі невизнаної «ПМР». Відтепер на цій ділянці стоятимуть українські та молдовські прикордонники, а в майбутньому відкриється ще 12 пунктів пропуску.
«Україна готова максимально сприяти відновленню територіальної цілісності Республіки Молдова», — сказав президент України Петро Порошенко.
Прем’єр Молдови Павло Філіп заявив, що спільний контрольно-пропускний пункт створений «в інтересах і для комфорту громадян регіону, а також в інтересах економічних агентів».
Прикордонний контрольно-пропускний пункт «Кучурган-Первомайськ» Фото: Guvernul Republicii Moldova
Чому «Придністров’я» та Росія проти?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Невизнане Придністров’я: десять фактів, які можуть здивувати
Москву і Тирасполь обурило те, що рішення про посилення контролю ухвалювали, не спитавши владу невизнаної республіки. У Москві це назвали «загрозою стабільності» та «провокацією», а Держдума РФ оголосила такі дії блокадою. Глава «Придністров’я» Вадим Красносельський заявив, що вздовж кордону з’являється «силова складова Республіки Молдова».
У «ПМР» воліли, щоб це рішення ухвалювалося в рамках переговорного формату «5 + 2». Однак у Києві та Кишиневі вирішили, що контроль над кордоном — це справа двох країн.
Прем’єр-міністр Молдови Павло Філіп відкинув звинувачення в організації блокади: «Ми дуже чітко розмежовуємо так званих лідерів Придністровського регіону і наших громадян, які проживають у регіоні. Можливо, сьогоднішня подія не тішить лідерів Тирасполя, але вона подобається громадянам».
На думку експерта центру «Українська призма» Сергія Герасимчука, РФ хоче підтримати Тирасполь, але грошей на це немає:
«Придністров’ю доводиться виживати власним коштом і коштом сірих схем руху товарів через кордон. І оскільки РФ сама не може допомогти та бачить, що автономні канали теж можуть прикритися, безумовно, намагається вплинути на цей процес і згорнути його».
Не перша «блокада»
Влада «Придністров’я» у 2006-му році вже звинувачувала Київ у блокаді. Тоді український уряд заборонив обслуговувати вантажі з «ПМР», що не були оформлені в Молдові. У МЗС РФ заявили, що Україна діє «без урахування реалій і тверезості». Самопроголошена «ПМР» у відповідь перестала пропускати через свою територію транзитні вантажі в молдовському та українському напрямках.
Тодішній глава «республіки» Ігор Смирнов навіть погрожував виходом із переговорів з урегулювання конфлікту. Але закінчилося все тим, що придністровські підприємства все ж були змушені зареєструватися в Молдові.
Колишній постпред Молдови в ООН Олексій Тулбуре вважає, що ні в 2006-му, ні зараз про блокаду не йдеться:
«Тоді, у 2006-му році, у придністровських митників відібрали печатки та запропонували зареєструватися в Молдові. Донині механізм діє, тому ні про яку блокаду мови бути не може».
Самопроголошена «ПМР» у відповідь на заборону українського уряду обслуговувати вантажі з «ПМР» не оформлені в Молдові, перестала пропускати через свою територію транзитні вантажі в молдовському та українському напрямках (архівне фото) Фото: EPA/STR
Сигарети, спирт і втеча через кордон
Головна проблема придністровської ділянки кордону (411 км) — це контрабанда сигарет і алкоголю.
«Столітні старці й немовлята мають викурювати по 80 цигарок на добу», — так, описуючи масштаби контрабанди у «ПМР», пожартував у статті для «Зеркала недели» представник України у переговорному процесі «5 + 2» Андрій Веселовський.
«Придністров’я — це контрабандна труба, якою користуються всі: і в Тирасполі, і в Кишиневі. Також без зацікавлених осіб в ЄС та Москві багато чорних схем не були б можливими», — говорить Олексій Тулбуре.
У звіті EUBAM (місія ЄС з прикордонної допомоги Молдові та Україні) за 2016 й рік зазначається, що для магазинів безмитної торгівлі у «Придністров’я» завезли 1,32 мільярдів цигарок, з них тільки половина зареєстровані, як продані.
У 2015-му Україна заборонила провозити у «ПМР» підакцизні товари, а саме: етиловий спирт, спиртні напої, пиво, тютюнові вироби, нафтопродукти, скраплений газ, легкові автомобілі. Їх на територію невизнаної республіки можна ввозити лише через Молдову.
За словами експерта Сергія Герасимчука, великою проблемою був і незаконний перетин кордону:
«Якщо людина перебувала в Молдові під підпискою про невиїзд, вона завжди могла виїхати через придністровську ділянку ...».
Герасимчук вважає, що у жителів «ПМР» з українськими або російськими паспортами можуть виникнути складності. Їм доведеться пояснювати, на якій підставі вони перебували на території Молдови, але це може підштовхнути їх до отримання молдовського громадянства.
Як це вплине на «Придністров’я»?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Вибори в невизнаному Придністров’ї: застиглий час та пустота чистих вулиць
Хоча формально посилення контролю на кордоні не стосується врегулювання конфлікту, на думку Олексія Тулбуре, це має змусити «ПМР» більш конструктивно підходити до переговорного процесу.
«Ситуація зі спільними КПП дуже м’якими, заохочувальними, мотивуючими заходами підштовхуватиме Придністров’я до приведення законодавства у відповідність молдовському та європейському», — говорить Тулбуре.
За його словами, у Молдові є люди, украй не зацікавлені у вирішенні конфлікту, зокрема впливовий бізнесмен Володимир Плахотнюк. «Однак відбуваються речі, які від нього не залежать».
Володимир Плахотнюк Фото: EPA/DUMITRU DORU
Тулбуре впевнений: наразі є вікно можливостей, щоб спробувати вирішити придністровський конфлікт мирним шляхом.
Іншої думки дотримується експерт Сергій Герасимчук: «Думаю, що зараз і РФ, і ПМР будуть піднімати ставки та протестувати проти нововведення, але тільки для того, щоб повернутися до переговорів, маючи поле для маневру».
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: