Іспанці, що прибули в Латинську Америку з кінця XV століття з метою її колонізації, загалом мали технологічну й військову перевагу над корінним населенням материка. Однак через нестачу міді їм довелося покладатися на місцеві способи її видобування.

Про це свідчать археологічні знахідки в районі мексиканського населеного пункту Ель-Маншон та архівні записи, йдеться в спільному дослідженні американських і португальських учених.

Висновки дослідників ґрунтуються на знайдених під час розкопок предметах, вік яких складає понад 400 років, а також аналізі архівних даних у Португалії, Іспанії та Мексиці.

Відомо, що іспанські конкістадори потребували міді для виготовлення зброї, монет і посуду, але не мали навичок і знань з її виготовлення. Навіть тогочасна Іспанія не мала власної міді, а завозила її з інших європейських країн.

Своєю чергою, корінне населення Мезоамерики вже роками виплавляло з руди мідь та інші метали, передусім для виготовлення ритуальних або церемоніальних речей на зразок дзвонів чи амулетів. На це вказують, зокрема, виявлені в Ель-Маншоні насипи зі шлаком — так називають масу неметалевих домішок, що утворюються під час видобування металів.

Як зазначає Дороті Гослер, співавторка дослідження й професорка археології та стародавніх технологій Масачусетського технологічного інституту, в Ель-Маншоні їй та колегам уперше вдалося знайти залишки печі для виплавки міді з повітронадувним міхуром.

Наявність міхура (винаходу європейців) свідчить про те, що іспанські конкістадори співпрацювали з місцевим населенням для виготовлення міді і навіть долучилися до вдосконалення цього процесу.

Це підтверджується й архівними документами, які колонізатори надсилали назад до Іспанії. Там йшлося про видобування місцевим населенням міді та успішний досвід її використання іспанцями для створення бронзових деталей для зброї.

«З документів нам відомо, що європейці усвідомили: єдиний спосіб, у який вони могли виплавляти мідь, полягав у співпраці з корінним населенням, яке вже це робило. Їм довелося домовлятися з місцевими плавильниками», — зазначає Дороті Гослер. Одна з форм таких домовленостей — звільнення від сплати податків конкістадорам.

Поділитись: