Косово офіційно подало заявку на вступ до ЄС
Влада частково визнаного Косова 15 грудня офіційно подала заявку на повноправне членство в Європейському Союзі.
Про це пише Reuters.
Так, прем’єр-міністр Косова Альбін Курті передав заявку чеському міністру з європейських справ Мікулашу Беку, бо саме Чехія нині головує в ЄС.
Цим Курті розпочав процес приєднання Косова до ЄС, який може тривати роки, якщо не десятиліття. Як пише видання, все буде залежати від нормалізації відносин із сусідньою Сербією.
«Ми не хочемо жодного чорного ходу, жодного швидкого шляху. Ми хочемо будувати ЄС у нашій країні разом із нашим народом», — сказав Курті.
Детальніше про Косово
Косово — частково визнана держава. Понад 90% жителів країни — албанці, приблизно така ж частка населення розмовляє албанською та сповідує іслам.
Держава утворилася внаслідок одного з найкривавіших епізодів Балканських війн 1990-х років. Насилля вдалося припинити лише після втручання в конфлікт НАТО і проголошення Косова територією під управлінням ООН у 1999 році.
У 2008-му країна проголосила незалежність від Сербії, а за два роки Міжнародний суд ООН визнав цей крок таким, що відповідає міжнародному праву. Проте незалежність Косова визнали менш як сто держав ООН: серед них немає України, п’яти членів ЄС (Кіпру, Іспанії, Румунії, Греції, Словаччини) і двох постійних членів Ради Безпеки ООН — Китаю та росії.
Незалежність Косова не визнала ні Сербія, ні росія, яка традиційно позиціює себе як союзника православної Сербії на Балканах (хоча у 1990-х сама підтримала міжнародні санкції проти Белграда) і неодноразово говорила про небезпеку «косовського прецеденту».
Саме на нього москва посилалася — непрямо чи прямо — коли визнавала незалежність так званих Абхазії та Південної Осетії, які окупувала в Грузії, потім — коли протиправно анексувала Крим, а тепер — «надаючи допомогу» так званим «Л/ДНР».
- Поділитися: