Косово просить збільшити присутність миротворців НАТО

Прем’єр—міністр частково визнаного Косова Альбін Курті закликав збільшити кількість миротворчих сил НАТО після напруження у відносинах із Сербією.

Про це він заявив німецькій газеті Die Welte.

«Істотне збільшення кількості солдатів і військової техніки НАТО в нашій країні покращить безпеку і мир у Косові та в усьому регіоні Західних Балкан», — сказав Курті.

За його словами, наразі Косово збільшує витрати на оборону та кількість своїх солдатів і резервістів.

Водночас у Косові в межах місії НАТО KFOR перебувають понад 3700 військовослужбовців із 27 країн світу.

Сили НАТО розгорнули в Косові після закінчення війни в 1999 році з метою гарантування безпеки.

Що передувало?

Напруженість між Косовом та Сербією зросла після того, як деякі місцеві жителі на півночі республіки встановили барикади на знак протесту проти арешту колишнього офіцера поліції — косовського серба.

За даними влади Косова, його підозрюють в організації нападу на офіси Центральної виборчої комісії.

Президент Сербії Александар Вучич оголосив, що відповідно до резолюції ООН Белград звернеться до KFOR із проханням забезпечити розгортання сербської армії та поліції на півночі Косова.

Протести на півночі Косова спалахнули ще наприкінці липня 2022 року, після того як косовський уряд постановив перереєструвати номерні знаки та документи, видані в Сербії.

Сербія, яка не визнає незалежності Косова та вважає його своєю територією, відповідно не визнає і його права щодо реєстрації таких документів.

Зрештою, у листопаді після переговорів Сербія погодилася більше не видавати номерні знаки з позначеннями міст Косова. У використанні залишаться номерні знаки, які видали за останні три роки, але нові номери тепер не випускатимуть.