Козак придбав телеканали «112 Україна» та NewsOne завдяки грошам з офшорів його цивільної дружини — ЦПК

Народний депутат від «Опозиційної платформи — За життя» Тарас Козак, щодо якого нещодавно ввели санкції, зміг придбати телеканали «112 Україна» та NewsOne завдяки коштам із офшорів його цивільної дружини Наталії Лавренюк. Наразі ці телеканали заблоковані.

Про це йдеться у статті Центру протидії корупції для «Української правди».

Журналісти проаналізували діяльність офшору Turul Investments Limited, власником якого Козак став у 2012 році, та інших офшорів, пов'язаних із цією компанію. Як ідеться у матеріалі, протягом перших років існування (2012-2015) Turul Investments Limited була збитковою.

Основні фінансові надходження у ці роки вони отримували як багатомільйонні кредити, видані на пільгових умовах та від інших пов'язаних між собою офшорів. Кредити зазвичай не поверталися та списувалися за фінансових маніпуляцій, кажуть журналісти.

Проте у грудні 2017 року Козак вперше задекларував отримання дивідендів від Turul Investments на 36 301 320 гривень.

«Ця кіпрська фірма надалі стає основним джерелом прибутків Козака, які щорічно зростають в геометричній прогресії – 128 188 274 гривень у 2018 році та 237 445 075 гривень у 2019 році», — зазначають у ЦПК.

Також, за словами журналістів, у грудні компанія Hakail Limited вирішила виплатити офшору Козака 3,2 мільйона доларів дивідендів. Спершу компанія виплатила частину дивідендів у російських рублях — 76,2 млн, решту 1,9 млн доларів мали б заплатити в наступних роках. Проте журналісти не можуть це підтвердити з аудиторських звітів, бо з 2018 року ті вже не публікуються в кіпрському реєстрі.

Натомість Hakail Limited від іншого офшору Teteos Global Limited отримала гроші, які згодом віддала офшору депутата. Бенефіціарним власником Teteos Global Limited з 2016 року є цивільна дружина Козака Наталія Лавренюк.

Звідки вона бере гроші для виплат? Журналісти кажуть, що дружина Віктора Медведчука Оксана Марченко разом із Наталією Лавренюк займаються видобутком нафти в Росії та продажем її на Захід. Teteos Global Limited — одна з компаній, на яку оформлений нафтовий бізнес Медведчука в обхід американських санкцій, йдеться у матеріалі.

Як кажуть у ЦПК, Козак почав скуповувати телеканали у 2018 році, тобто саме тоді, як надходження дивідендів із кіпрської компанії Turul Investments стали системними та стабільними.

У жовтні 2018 року він за 41 мільйон гривень придбав NewsOne, а у грудні за 72 млн грн — «112 Україна». Загальна сума вартості корпоративних прав на два телеканали становила 114 мільйонів гривень, але згідно з розділом у декларації «Видатки та правочини» депутат заплатив за них 103 мільйони.

Улітку 2019 року Козак придбав ZIK, але точну вартість телеканалу журналісти не змогли встановити. Вони вказують, що статутний капітал кіпрської компанії, на яку попередній власник Петро Димінський оформив ZIK, становив близько 17 тисяч євро. Водночас сам Димінський наприкінці 2017 року начебто починав торг із 53 мільйонів доларів.

Чому зараз багато говорять про Козака?

Через санкції проти нього. 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ РНБО про введення санкцій проти Тараса Козака — народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили й вісім компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne.

Компаніям заборонили користуватися радіочастотами України, ретранслювати/розповсюджувати телепрограми та надавати телекомунікаційні послуги, їм анулюють або зупиняють ліцензії та інші дозволи для здійснення їхньої діяльності тощо.

В Офісі президента заявляють, що підставою для блокування каналів стали отримані РНБО від СБУ докази їхнього тривалого фінансування з Росії.