Країни НАТО розглядають надання Україні гарантій безпеки за аналогією з Ізраїлем — WSJ
Країни НАТО, зокрема США, розглядають варіант надання Україні гарантій безпеки за аналогією з Ізраїлем. Це може статися вже після літнього саміту Альянсу у Вільнюсі.
Про це йдеться у матеріалі Wall Street Journal, передають «Європейська правда» та шведське видання Privata Affärer.
Джерела видання кажуть, що така угода не виключатиме майбутнє членство України в НАТО, але також допоможе Альянсу уникнути прямого зіткнення з росією. Вона базуватиметься на положеннях Київського безпекового договору, який Офіс президента України запропонував осінню 2022 року.
Журналісти також поспілкувалися з президентом Польщі Анджеєм Дудою. Він каже, що така угода допоможе Україні першочергово отримувати зброю та технології. «Обговорення тривають повним ходом», — зазначив Дуда.
Неназвані західні посадовці розповіли WSJ, що такий документ міг би спонукати росію не затягувати війну з Україною. Проте один з американських посадовців зазначив, що поки тривають дискусії стосовно того, якою саме має бути ця «ізраїльська модель» для України.
Чиновники з кількох європейських країн, зокрема Франції та Німеччини, кажуть, що загалом вони згодні з тим, щоб Україні надали «низку двосторонніх гарантій у межах багатосторонньої домовленості».
Що за «ізраїльська модель»?
Ізраїль не є членом НАТО. Також США не зобов'язані використовувати свою армію для захисту цієї країни у разі війни. Проте Ізраїль ще з часів Другої світової війни отримує значні обсяги американської допомоги. Наприклад, у 2019 році країни уклали десятирічну угоду військової підтримки на 38 мільярдів доларів.
Саміт НАТО
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що в липні головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Посадовець вважає, що на саміті Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов'яже представити цей графік до кінця 2023 року.
Крім цього, за словами глави МЗС, на саміті буде «багато інших рішень», і «готуються певні гарантії безпеки для України».
А втім, раніше видання The Financial Times із посиланням на неназваних дипломатів писало, що НАТО хоче збільшити фінансову допомогу Україні, аби Київ менше дратувався через небажання Альянсу говорити про приєднання України. Один із дипломатів розповів, що в НАТО поки що не розглядають заявку України на вступ: «Цей лист-заявка лежить на столі, і ми просто ігноруємо його».
«Ми не зможемо запропонувати їм членство найближчим часом. Але ми можемо говорити про тісніші відносини між НАТО та Україною. Проте ми маємо великий дефіцит фінансування для цього, і нам потрібно вкладати у це значні кошти», — сказав інший дипломат.
Однак президент України Володимир Зеленський наголошував: Україна не піде на компроміси в питанні членства в НАТО. «Я хотів би сказати і передати всім нашим партнерам, які постійно шукають компроміси для України на шляху до НАТО, що і в цьому питанні Україна буде безкомпромісною», — наголосив він.
Зеленський запевняє, що Україна вже зробила все для того, щоб країни НАТО схвалили її заявку на приєднання до Альянсу.
«Ані більшість українців, ані більшість європейців, ані більшість жителів усього простору НАТО не зрозуміють лідерів Альянсу, якщо на цьому саміті у Вільнюсі не прозвучить заслужене політичне запрошення для України до Альянсу», — наголосив президент.
- Поділитися: