Країни Західної Африки готуються ввести війська в Нігер, якщо хунта не поступиться владою до неділі — Reuters

Керівники оборонних відомств країн Західної Африки розробили план на випадок введення військ до Нігеру, якщо хунта, яка захопила там владу, не відновить конституційний лад.
Про це повідомляє Reuters.
Економічна спільнота західноафриканських держав (ECOWAS) дала лідерам перевороту в Нігері час до неділі, щоб вони поступилися владою та звільнили з ув’язнення законно обраного президента Мохамеда Базума.
Організація, що складається з 15 країн, уже запровадила санкції проти Нігеру та направила делегацію до його столиці Ніамей 4 серпня, щоб знайти «дружнє рішення». Однак джерело Reuters повідомило, що делегацію не захотіли слухати.
«Ми хочемо, щоб дипломатія працювала, і ми хочемо, щоб це повідомлення було чітко передано їм, що ми даємо їм усі можливості змінити те, що вони зробили», — заявив комісар ECOWAS з політичних питань, миру та безпеки Абдель-Фатау Муса.
Президент Нігерії Бола Тінубу доручив своєму уряду підготуватися до варіантів, які включають військову інтервенцію. Сенегал також заявив, що надішле війська.
Затриманий у президентській резиденції Мохамед Базум заявив, що став заручником і потребує допомоги США та міжнародної спільноти.
Він наголосив, що державний переворот спричинив хаос в країні, яким можуть скористатися ісламісти та російська приватна військова компанія «Вагнер».
«Через змовників та їхніх регіональних союзників увесь центральний регіон Сахеля може підпасти під російський вплив через ПВК “Вагнер”, чий жорстокий тероризм повною мірою проявився в Україні», — написав Базум.
Заколотники натомість засудили плани зовнішнього втручання та заявили, що даватимуть відсіч. Reuters зазначає, що лідер перевороту — Абдурахман Чіані — у минулому служив командиром батальйону сил ECOWAS під час конфліктів у Кот-д’Івуарі в 2003 році, а тому розуміє, що включають подібні місії. До того ж, підтримку хунти в Нігері висловили сусідні Малі та Буркіна-Фасо. Вони заявили, що стануть на захист заколотників.
Головним виправданням для захоплення влади хунта назвала постійну відсутність безпеки, але в Малі та Буркіна-Фасо, де свого часу владу також захопили військові, рівень насильства в суспільстві тільки зріс, зауважує Reuters.
Подібно до влади Малі та Буркіна-Фасо, хунта Нігеру скасувала договори про військову співпрацю з колишньою колоніальною державою — Францією.
У Нігері дислокується від 1000 до 1500 французьких військових, які мають у розпорядженні безпілотники та бойові літаки. Військові США, Німеччини та Італії також присутні в Нігері для боротьби з «Аль-Каїдою» та «Ісламською державою».
Більше про переворот в Нігері
Генерал Абдурахман Чіані оголосив себе новим лідером Нігеру після перевороту. Тепер постало питання, чи залучить ця країна найманців із російської ПВК «Вагнер» для боротьби з екстремізмом у регіоні, як це зробили сусідки Нігеру.
Переворот почався 26 липня, коли підрозділ президентської охорони, який очолив Чіані, захопив президента Мохамеда Базума.
Мохамед Базум був обраний у 2021 році під час першої мирної, демократичної передачі влади в Нігері після здобуття незалежності від Франції в 1960 році. Базум є ключовим союзником у зусиллях Заходу боротися з джихадистами, пов’язаними з Аль-Каїдою та угрупованням «Ісламська держава» в африканському регіоні Сахель.
Вважається, що президент Нігеру наразі здоровий і все ще перебуває в полоні своїх власних охоронців.
- Поділитися: