ENRU

Катар «в облозі»: людський вимір кризи

9696ac5f3969d37c6
Найбільшою проблемою в перші дні блокади Катару було продовольство, велику частину якого країна імпортувала суходолом через кордон із Саудівською Аравією Фото: EPA/STR

Два місяці Катар перебуває у блокаді. Країни-сусіди — Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Бахрейн і Єгипет — розірвали дипломатичні відносини з Катаром та закрили сухопутний і повітряний кордон. Вони звинувачують Катар у підтримці тероризму, а припинити блокаду згодні, якщо Доха пристане на доволі жорсткі вимоги.

Посередником у конфлікті спробував виступити Кувейт, наразі — безрезультатно. Як уплинула блокада Катару на життя мешканців та якими будуть її наслідки?

Катар розташований на однойменному півострові в Перській затоці. Єдиний сухопутний кордон — із Саудівською Аравією, загальна площа менша, ніж Закарпатської області. З 2,7 мільйонів мешканців, лише 300 тисяч — громадяни Катару, решта —мігранти та сезонні робітники. За рівнем ВВП на душу населення Катар — найбагатша країна світу, він складає 127,5 тисяч доларів. Незважаючи на невеликі розміри, завдяки своєму багатству Катар має серйозну геополітичну вагу в близькосхідному регіоні.

Корови — літаками

Найбільшою проблемою в перші дні блокади Катару було продовольство. 40% харчів до країни завозили суходолом через кордон із Саудівською Аравією — після його закриття полиці супермаркетів почали швидко порожніти.

Влада оперативно дала собі раду. Харчі почали завозити повітряним шляхом із прихильних до Катару країн. З Ірану та Марокко доставляють сухі продукти, з Туреччини — йогурт. Регулярні рейси літаків із їжею катарці порівнюють з Берлінським повітряним мостом 1948 року, коли Західні країни організували доставку продовольства до Західної Німеччини під час блокади з боку СРСР.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ізоляція Катару: як фейки й хакери стають зброєю в арабському світі

Повітрям мандрує до Дохи навіть худоба — літаки державної авіакомпанії доправили з Німеччини 4000 корів. Вони забезпечать третину потреби країни в молочній продукції, яке тепер виготовлятимуть у самому Катарі. Блокада стимулювала відкриття підприємств харчової промисловості, раніше практично всі продукти Катар імпортував.

Іжа та речі у супермаркети досталяється повітряним шляхом із прихильних до Катару країн Фото: EPA/STR

Громадян Катару висилають з інших країн

ОАЕ, Саудівська Аравія та Бахрейн наказали всім громадянам Катару до 19 червня покинути країни. Такі заходи жорстко розкритикували правозахисники з «Amnesty International» — багатьом людям довелося покинути сім’ї та успішну кар’єру. 

Блокада зачепила й катарських студентів, які навчалися в університетах сусідніх країн. «Поверніть мені мої гроші», – заявив один студент третього курсу університету Дубаю, якого цитує «Аль-Джазіра». – «Як мені тепер повернутися до Дубаю? Звідки мені знати, що це не повториться посеред навчального року?»

Проблеми для авіації

Внаслідок кризи спорожнів головний аеропорт Катару. Найбільші авіакомпанії регіону припинили польоти до Дохи. Провідний авіаперевізник країни Qatar Airways скасував рейси на 18 регіональних напрямках. Через те, що сусіди закрили свій повітряний простір, довелося змінювати траєкторію польотів – летіти через Іран.

Щоб мінімізувати збитки, катарські авіалінії пропонують акційні квитки та шукають нові напрямки – зокрема, відкривають рейси з Києва.

Провідний авіаперевізник країни Qatar Airways скасував рейси на 18 регіональних напрямках Фото: EPA/STR

Чи буде чемпіонат світу з футболу?

У Катарі в розпалі будівництво інфраструктурних об’єктів до Чемпіонату світу з футболу 2022 року. Через закриття кордонів вартість імпорту будматеріалів зросла вдесятеро, країні довелося шукати нових постачальників. Вихід знайшли – матеріали доставляють морем через порти в Омані.

Міжнародна федерація футболу, ФІФА, запевняє, що чемпіонат світу відбудеться, як і планувалося. Вона спростувала повідомлення про те, що сусідні країни начебто вимагали позбавити Катар прав на проведення Мундіалю.

Донька Саудія і син Катар

Мешканці регіону висловлюють свою підтримку різним сторонам конфлікту. Дехто робить це у дивний спосіб – даючи своїм дітям імена країн, за які вболівають.

Після того, як батько з Кувейту назвав свою дитину Катаром, чоловік у Саудівській Аравії дав новонародженій доньці ім’я Аль-Саудія. Відео, в якому він оголошує це, тримаючи загорнуту у національний прапор дитину, стало надвичайно популярним в арабськомовному твітері.

Багатіям блокада не страшна

Попри серйозні обмеження, запроваджені сусідніми країнами, їхній вплив на життя Катару та його громадян не став катастрофічним. Фондовий ринок Катару втратив 10% від початку кризи, а кредитна агенція Moody змінила рейтинг країни зі «стабільного» на «негативний». Однак головне джерело прибутку Катару – експорт скрапленого газу – блокада не зачепила.

Міністерство фінансів країни запевняє, що має достатньо ресурсів, аби захистити економіку та грошову одиницю. Сусіди Катару прорахувалися, вважаючи, що блокада легко зламає опір найбагатшої країни світу.

Влада Саудівської Аравії розпорядилась «депортувати» з пасовищ на території королівства усіх верблюдів та овець, власниками яких є катарці Фото: EPA/NOUSHAD THEKKAYIL

Підписуйтесь на наш канал в Telegram