ФСБ має доступ до будь-якої інформації — від купівлі квитків до видалених повідомлень у соцмережах і навіть їхніх чернеток. А в окупованому Криму масово примусово збирають відбитки пальців, зразки ДНК та голосів. Причому з ознаками дискримінації.

Міжнародна правозахисна організація «Агора» провела дослідження, як російські спецслужби посилюють контроль за громадянами Росії та іноземцями, які її відвідують, а також за кримчанами.

За словами дослідників, ФСБ має доступ до будь-якої інформації — від купівлі квитків до видалених повідомлень у соцмережах і навіть їхніх чернеток. А в окупованому Криму масово примусово збирають відбитки пальців, зразки ДНК та голосів. Причому з ознаками дискримінації.

«Великий брат» знає все

Як розповів Громадському співавтор дослідження «Росія під наглядом — 2017» Дамір Гайнутдінов, найбільше повноважень серед усіх російських силовиків прогнозовано має Федеральна служба безпеки.

Якщо ФСБ зацікавиться кимось, то матиме про людину безліч інформації: окрім паспортних даних, силовики знатимуть усі рахунки та рух коштів ними, телефонні розмови та електронне листування, куди купили квитки та коли в який готель заселились.

«Він («великий брат» — ред.) слідкує, безумовно. Єдине, що росіян у цьому випадку рятує, — це таке собі нехлюйство та нестача певних ресурсів. Законодавчо оформлено дуже багато можливостей для стеження, але на практиці реалізуються далеко не всі. Частина із них залишається в резерві і застосується за необхідності» — каже Гайнутдінов.

Співавтор дослідження «Росія під наглядом — 2017» Дамір Гайнутдінов Фото: Агора

А із ухваленим в Росії так званим «пакетом Ярової» (низка антитерористичних законів - Ред.), навіть віртуальний простір стає тотально контрольованим. Адже усі російські провайдери зв’язку та інтернету тепер зберігають все, що людина каже телефоном, пише у СМС чи в месенджерах, а також усю історію її серфінгу в інтернеті, каже експерт «Агори»:

«Він передбачає запис та зберігання операторами та інтернет-сервісами усіх переговорів, повідомлень, файлів, які користувачі пересилають одне одному. Зокрема й чернеток, наприклад, цих повідомлень. Умовно кажучи, ви вирішили «ВКонтактe» написати щось недобре, вже набрали цей текст, а потім вирішили — ні, не варто цього робити, і видалили. А пізно! Вже він пішов куди треба і протягом півроку має зберігатись, а протягом трьох років — метадані — пошукові запити, які ви забивали в Яндекс, приміром, сайти, які ви відвідували, ІР-адреси, із якими з’єднувались».

До речі, в окупованому Росією Криму вже були випадки, коли людей притягали до відповідальності за дописи в соцмережі «ВКонтактe», які давно були видалені зі сторінок, але слідчі без проблем відновлювали їх та використовували у суді. У березні 2017 Ремзі Бекірова засудили до кількох діб адмінарешту за такою схемою, при тому, що він видаляв не тільки допис, але й усю сторінку із цієї соцмережі.

За словами фахівців «Агори», кримчани після анексії просто зіткнулись із російськими реаліями, за якими вже давно живуть у самій РФ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Я розумів, що рано чи пізно за мною прийдуть» — журналіст, звинувачений у «сепаратизмі» в Криму

Ремзі Бекіров (праворуч), архівне фото Фото: Remzi Bekirov

Контроль без контролю

Звісно, ФСБ хоча і всемогутня структура, але має дотримуватись, хоча б формально, якихось законів. Санкцію на стеження, прослуховування або інше збирання інформації має давати суд. Але статистика, яку мають автори дослідження, свідчить про те, що російська Феміда і спецслужби заодно — протягом останніх 10 років суди у РФ задовольняють 98,35% запитів ФСБ на стеження. І це тільки ті випадки, у яких спецслужби звертаються за санкцією. Насправді ж, масштаби стеження важко оцінити.

«Дозволи (на стеження — Ред.) видаються на певний термін та стосовно певних осіб. Але яким чином вони надалі використовується, — суд перевірити не може.

Немає жодних сумнівів, що насправді кількість “прослуховувань” набагато більша. Судове ж рішення потрібне лише у випадку, якщо результати цієї прослушки необхідно використовувати офіційно, в матеріалах кримінальних справ. Але найчастіше це використовується для оперативної роботи, і в цьому випадку жодних дозволів отримувати не треба. Тому що система СОРМ (СОРМ — російська абревіатура “Система Оперативно-Розыскных Мероприятий” — Ред.) влаштована так, що співробітник ФСБ, який формально має отримати дозвіл суду, не зобов’язаний його нікому показувати.

Впринипі неможливо проконтролювати, слухали вони когось чи ні. У них власні лінії виділені, сам оператор зв’язку не знає навіть, він просто надає їм виділений канал», — каже Дамір Гайнутдінов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Без права на професію: інтерв'ю з кримським журналістом і політв'язнем Миколою Семеною

Саме так працювали ФСБшники в окупованому Криму проти українського журналіста Миколи Семени. Спочатку вони проводили оперативно-розшукові заходи за підозрою у державній зраді. Встановили таємні камери стеження за офісом журналіста, отримали доступ до усіх його банківських розрахунків.

Пізніше дистанційно отримали доступ до комп’ютера Миколи і не лише перехоплювали весь трафік, а й робили скріншоти екрану, коли він писав свої статті.

Але звинуватити українського журналіста у державній зраді Росії не вийшло, адже він не мав ані доступу до секретної інформації, ані повноважень, якими міг би нашкодити Росії. Тому оперативну роботу припинили, але за кілька місяців усі зібрані матеріали “пришили” до іншої кримінальної справи проти Семени - за нібито екстремізм.

Кримський журналіст і політв'язнь Микола Семена Фото: Аліна Смутко/krymr.org (RFE/RL)

Під час досудового розслідування та суду і вилізли суперечності. Ось що розповідав Громадському адвокат Семени Олександр Попков:

«Його прослуховували до того, як отримали дозвіл. Згодом ми з’ясовуємо, що оперативні співробітники ФСБ виконали доручення слідчого раніше, ніж слідчий взагалі видав це доручення. Тобто вони передбачили. При цьому документи, які вони підготували у цьому дорученні та довідки, — вони отримали із майбутнього — через чотири дні. Грубо кажучи, 14 квітня вони виконали доручення, долучили до нього довідки із 18 квітня, а слідчий наступного дня дав їм доручення все це зробити. Ну дуже викручувався на  допиті цей співробітник ФСБ, не відповідав на половину питань. Але відповів, що жодних справ не порушувалось по державній зраді. Тоді яке право вони мали оці отримані не зовсім законно матеріали вкладати у справу за зовсім іншою статтею?»

Дискримінація

За словами юристів та правозахисників, Крим став справжнім тренувальним майданчиком для російської ФСБ, адже на окупованому Росією півострові навіть російські закони діють не завжди. Та й самі кримчани не завжди добре знайомі зі своїми правами у де-факто російських юридичних умовах.

Яскраві приклади — так звані рейди чи облави, які влаштовують силовики на півострові. Було декілька випадків, коли поліція просто блокувала якийсь із ринків або ресторанів, усіх продавців затримували та відвозили до так званих Центрів «Е» (Центр протидії екстремізму — Ред.). Там, під пильним оком ФСБ, людей примушували здати відбитки пальців, а іноді і стоп ніг, записували аудіозразки їхнього голосу чи відео їхньої ходи, брали у них слину для фіксації ДНК. Хоча, за словами російських і кримських адвокатів, це незаконні вимоги, адже ці люди не були арештовані, засуджені, вони взагалі не були порушниками.

Крим став справжнім тренувальним майданчиком для російської ФСБ  (в кадрі - обшуки ФСБ та російських силовиків у Бахчисараї 12 травня 2016 року) screenshot з відео Громадське

Чи варто зазначати, що більшість жертв такого свавілля — мусульмани, кримські татари чи просто люди неслов’янської зовнішності. В «Агорі» відзначають, що подібні випадки фіксували лише у Чечні. Але настільки масове зняття інших біометрічних даних про особу ФСБ та споріднені із нею поліцейські підрозділи відпрацьовує саме у Криму. Припускають, що після обкатки на одному, багато в чому ізольованому регіоні, таку практику розповсюдять і на територію сусідньої Росії.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile