Конституційний суд дав негативний висновок законопроекту №1027 президента Володимира Зеленського про додаткові підстави для дострокового позбавлення мандату народного депутата.

Про це йдеться у висновку суду.

Судді вирішили, що ініціатива Зеленського, яка пропонує позбавляти депутатів мандату за прогули та кнопкодавство, не відповідає статті 157 Конституції та статті 158.

У статті 157 йдеться: Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.

У статті 158 йдеться: Законопроект про внесення змін до Конституції України, який розглядався Верховною Радою України, і закон не був прийнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту.

Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України.

Ініціатор документу №1027 — президент Володимир Зеленський. Він пропонує внести зміни до 81-ї статті Конституції.

Крім існуючих підстав, законопроект передбачає дострокове позбавлення депутатського мандата ще за низку порушень:

  • неособисте голосування (кнопкодавство), якщо цей факт встановив суд;
  • відсутність без поважної причини на третині пленарних засідань Ради або комітетів парламенту упродовж однієї сесії. У такому випадку мандат забирає Верховний суд;
  • припинення громадянства або виїзд на постійне проживання за межі України. У такому випадку повноваження припиняє Рада.

Рада направила документ до КС на початку вересня.

Поділитись: